romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nizozemská umělkyně odhalila sochu z recyklovaného plastu ve vyloučené lokalitě

15.7.2016 9:47
Husovická husa přátelství nizozemské umělkyně Marie Koijckové (foto: Facebook IQ Roma Servis)
Husovická husa přátelství nizozemské umělkyně Marie Koijckové (foto: Facebook IQ Roma Servis)

Sochu Husovické husy přátelství dnes slavnostně v Brně odhalila nizozemská autorka Maria Koijcková. Na výrobě objektu z recyklovaných plastů se podíleli místní Romové i návštěvníci parku v sociálně vyloučené lokalitě u řeky Svitavy. Obyvatelé Husovic jsou také zachyceni na obraze, který vytvořil další Nizozemec Ron Glasbeek.

Koijcková tvoří hlavně prostorové objekty z recyklovaného materiálu, z něhož postavila i sochu v Husovicích. Od 20. července lidé přispívali do sbírky použitými PET lahvemi, které umělkyně vložila do předem připravené drátěné konstrukce. Husa má odkazovat k názvu čtvrti.

"Dělám takovou práci, abych lidem ukázala, že odpad neexistuje. Sami vyrábíme mnoho odpadu vyhazováním lahví, ale i odpad může být krásný materiál," řekla autorka sochy Koijcková.

Své dílo odhalil i Glasbeek, manžel Koijckové, který od konce června vystavuje v Muzeu romské kultury obrazy a objekty zachycující život Romů ve 20. století. Glasbeek pro park v Husovicích namaloval obraz asi 50 Romů, které za svůj pobyt v Brně vyfotil.

"Nebylo možné zakreslit všechny, které jsem tady poznal. Pomáhalo mi mnoho lidí včetně mé ženy, která do pozadí dala dva důležité symboly romské kultury, a to kolo z romské vlajky a symboly tetování," popsal obraz Glasbeek.

Odhalením děl dnes skončila třítýdenní akce Husovicování. Její součástí byly kreativní dílny, výtvarné a rukodělné workshopy na Svitavském nábřeží. Místní Romové využili příležitost vytvořit výtvarnou zprávu pro další generace, a tak se umělecky vyjádřit.

Přečteno: 795x
 

Kam dál:

Štítky:  

Socha, Sociálně vyloučené lokality, Svitavy, Kultura, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo