romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Norské fondy podpoří inkluzi Romů a posilování jejich postavení. Pro obě vyhlášené výzvy se budou konat semináře pro žadatele!

27.8.2020 11:54
Ilustrační FOTO: MFČR
Ilustrační FOTO: MFČR

Na konci června tohoto roku vyhlásilo Ministerstvo financí, zprostředkovatel programu Lidská práva, začleňování Romů a domácí a genderově podmíněné násilí, ve spolupráci s Úřadem vlády ČR dvě otevřené výzvy k předkládání žádostí o grant na financování projektů se zaměřením na oblast Začleňování Romů a posilování jejich postavení.

Projekty, které budou podpořeny z Norských fondů 2014 – 2021, by měly pomoci ke zlepšení situace v oblasti lidských práv a boji proti diskriminaci a extremismu v České republice. Výzvy Podpora romských platforem v krajích a na místní úrovni (HROVA1A) s finanční alokací ve výši 22 880 000 Kč a Budování kapacit romských poradců (HROVA1B) s finanční alokací ve výši 34 320 000 Kč mají za cíl vytvářet potřebná opatření, která pomohou v aktivizaci a zplnomocňování Romů a zajistí účinnou podporu při integraci romské menšiny a posílení fungování regionální a místní integrace. Minimální výše grantu u obou výzev je 1 300 000 Kč, maximální výše byla stanovena na 7 800 000 Kč. Důležitou informací je, že ani u jedné z výzev není požadováno projektové spolufinancování ze strany příjemce grantu.

Výzva 1A posílí romské platformy v krajích

Záměrem výzvy 1A - Podpora romských platforem v krajích a na místní úrovni je pokračovat v aktivitách podporujících budování romské občanské společnosti prostřednictvím vytváření romských platforem v krajích a na místní úrovni. Jednotlivé aktivity projektu by měly podporovat komunitní práci a přispět ke zlepšení soužití Romů s majoritou. Součástí projektu mohou být workshopy, kurzy či školení směřující k získání znalostí či kompetenci podporujících integraci Romů. Aktivity projektu rovněž mohou přispět k prohlubování vědomostí o Romech (historii, kultuře, vzdělávání, sociálním vyloučení) pro orgány veřejné správy. Dalším příkladem podporované aktivity je také poskytování zpětné vazby o implementaci Romské strategie na krajské nebo místní úrovni.

Výzva 1B přispěje k rozšíření sítě poradců

Mezi podporované aktivity výzvy 1B - Budování kapacit romských poradců patří vytvoření akreditovaného vzdělávacího kurzu pro romské poradce či zaměstnance veřejné správy a dále budování kapacit romských poradců, a to například vytvořením koordinační platformy na úrovni kraje s cílem výměny zkušeností a know-how, zřízením pracovního místa romského poradce nebo studijními cestami a stážemi romských poradců. Cílem výzvy je také podpořit síťování romských poradců se všemi relevantními aktéry v oblasti romské integrace (např. navazování kontaktů s romskými aktéry v rámci obcí s rozšířenou působností či krajů, romskými a proromskými organizacemi, poskytovateli soc. služeb apod.). Celkovým záměrem je podpořit ucelené projekty, které propojí více podporovaných aktivit.

K oběma výzvám se budou v průběhu září 2020 konat dva semináře pro žadatele o poskytnutí grantu na individuální projekty předložené do oblasti Začleňování Romů a posilování jejich postavení. První z nich se uskuteční 9. září v Praze, následovat bude seminář 18. září v Olomouci. Cílem semináře bude představit obsahové zaměření obou vyhlášených výzev a způsob podávání žádostí o grant. Účastníci semináře budou také seznámeni se systémem pro podávání žádostí o grant IS CEDR a konkrétními aspekty, které souvisí s vyplňováním žádosti.  

Více informací k programu, vyhlášeným výzvám a semináři pro žadatele naleznete na těchto webových stránkách: www.norskefondy.cz/lidskaprava.

TZ Ministerstvo financí ČR
Přečteno: 1227x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Norsko, Dotace, projekt, výzvaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo