romea - logo
2. prosince 2020 (středa)
svátek má Blanka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Norské fondy podpoří inkluzi Romů a posilování jejich postavení. Pro obě vyhlášené výzvy se budou konat semináře pro žadatele!

27.8.2020 11:54
Ilustrační FOTO: MFČR
Ilustrační FOTO: MFČR

Na konci června tohoto roku vyhlásilo Ministerstvo financí, zprostředkovatel programu Lidská práva, začleňování Romů a domácí a genderově podmíněné násilí, ve spolupráci s Úřadem vlády ČR dvě otevřené výzvy k předkládání žádostí o grant na financování projektů se zaměřením na oblast Začleňování Romů a posilování jejich postavení.

Projekty, které budou podpořeny z Norských fondů 2014 – 2021, by měly pomoci ke zlepšení situace v oblasti lidských práv a boji proti diskriminaci a extremismu v České republice. Výzvy Podpora romských platforem v krajích a na místní úrovni (HROVA1A) s finanční alokací ve výši 22 880 000 Kč a Budování kapacit romských poradců (HROVA1B) s finanční alokací ve výši 34 320 000 Kč mají za cíl vytvářet potřebná opatření, která pomohou v aktivizaci a zplnomocňování Romů a zajistí účinnou podporu při integraci romské menšiny a posílení fungování regionální a místní integrace. Minimální výše grantu u obou výzev je 1 300 000 Kč, maximální výše byla stanovena na 7 800 000 Kč. Důležitou informací je, že ani u jedné z výzev není požadováno projektové spolufinancování ze strany příjemce grantu.

Výzva 1A posílí romské platformy v krajích

Záměrem výzvy 1A - Podpora romských platforem v krajích a na místní úrovni je pokračovat v aktivitách podporujících budování romské občanské společnosti prostřednictvím vytváření romských platforem v krajích a na místní úrovni. Jednotlivé aktivity projektu by měly podporovat komunitní práci a přispět ke zlepšení soužití Romů s majoritou. Součástí projektu mohou být workshopy, kurzy či školení směřující k získání znalostí či kompetenci podporujících integraci Romů. Aktivity projektu rovněž mohou přispět k prohlubování vědomostí o Romech (historii, kultuře, vzdělávání, sociálním vyloučení) pro orgány veřejné správy. Dalším příkladem podporované aktivity je také poskytování zpětné vazby o implementaci Romské strategie na krajské nebo místní úrovni.

Výzva 1B přispěje k rozšíření sítě poradců

Mezi podporované aktivity výzvy 1B - Budování kapacit romských poradců patří vytvoření akreditovaného vzdělávacího kurzu pro romské poradce či zaměstnance veřejné správy a dále budování kapacit romských poradců, a to například vytvořením koordinační platformy na úrovni kraje s cílem výměny zkušeností a know-how, zřízením pracovního místa romského poradce nebo studijními cestami a stážemi romských poradců. Cílem výzvy je také podpořit síťování romských poradců se všemi relevantními aktéry v oblasti romské integrace (např. navazování kontaktů s romskými aktéry v rámci obcí s rozšířenou působností či krajů, romskými a proromskými organizacemi, poskytovateli soc. služeb apod.). Celkovým záměrem je podpořit ucelené projekty, které propojí více podporovaných aktivit.

K oběma výzvám se budou v průběhu září 2020 konat dva semináře pro žadatele o poskytnutí grantu na individuální projekty předložené do oblasti Začleňování Romů a posilování jejich postavení. První z nich se uskuteční 9. září v Praze, následovat bude seminář 18. září v Olomouci. Cílem semináře bude představit obsahové zaměření obou vyhlášených výzev a způsob podávání žádostí o grant. Účastníci semináře budou také seznámeni se systémem pro podávání žádostí o grant IS CEDR a konkrétními aspekty, které souvisí s vyplňováním žádosti.  

Více informací k programu, vyhlášeným výzvám a semináři pro žadatele naleznete na těchto webových stránkách: www.norskefondy.cz/lidskaprava.

TZ Ministerstvo financí ČR
Přečteno: 1356x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Norsko, Dotace, projekt, výzvaHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo