romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nové Romano voďi: Mikuláš Vymětal, fenomén Stolpersteine nebo temná noc největšího masakru romských vězňů v Osvětimi

22.9.2021 11:41
Romano voďi 7-8/2021 (Foto na titulce: Mikuláš Vymětal / Petr Zewlakk Vrabec)
Romano voďi 7-8/2021 (Foto na titulce: Mikuláš Vymětal / Petr Zewlakk Vrabec)

Mosazné destičky na dlažební kostce, ke kterým je potřeba se sklonit, abychom se setkali s příběhy lidí, kteří byli pronásledováni nebo zavražděni nacisty: Stolpersteine, „Kameny zmizelých“. Přestože se v Česku objevují už asi třináct let, málokdo ví, jak úzce jsou spjaty s romským holokaustem. Na začátku projektu německého umělce Guntera Demniga, který sahá k padesátému výročí deportace tisícovky Sintů a Romů z Kolína nad Rýnem do koncentračního tábora, totiž stálo speciální kolo se symbolickým nápisem, kterým pan Demnig celou trasu jejich deportace označil.

Další neobyčejnou osobností, která přijala naše pozvání k rozhovoru do druhého letošního dvojčísla, je „farář pro menšiny“ Českobratrské církve evangelické Mikuláš Vymětal. „Křesťanská rétorika se najednou určitým politickým skupinám hodila k šíření předsudků a nenávisti vůči cizincům, hlavně muslimům, k odmítání uprchlíků a přihřívání nacionalistických tendencí,“ říká o období vrcholící uprchlické krize muž, který se o pár let dříve, v neklidných letech častých nepokojů namířených pro změnu proti Romům, účastnil blokád extremistických pochodů.

Zblízka jsme se podívali na temnou noc z 2. na 3. srpna roku 1944, noc největšího masakru romských vězňů během druhé světové války, v tzv. cikánském táboře v Osvětimi. Vzpomenout tak podrobně dnes můžeme díky těm, kteří téměř zázrakem na poslední chvíli vyvázli – k nim patří i židovský lékař Rudolf Vítek, nad jehož svědectvím bolestně mrazí a rozum zůstává stát.

Nezapomněli jsme ani na pravidelné rubriky nebo literaturu – vedle autorské povídky Stanislavy Ondové vám představíme i čerstvě vydanou knihu Philomeny Franz Žít bez hořkosti: Příběh Sintky, která přežila holokaust.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 819x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, Romano voďi 2021, editorial, Mikuláš Vymětal, Holocaust, stolpersteine, romští spisovatelé, romská literatura, RV 7-8/2021HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo