romea - logo
21. září 2021 (úterý)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nové Romano voďi: Velký rozhovor s Renatou Berkyovou z Pražského fóra pro romské dějiny, DJ GADJO.CZ nebo The Rosenbergs

3.12.2020 13:20
Romano voďi 10/2020 (Renata Berkyová, foto Petr Zewlakk Vrabec)
Romano voďi 10/2020 (Renata Berkyová, foto Petr Zewlakk Vrabec)

„Kdyby v 90. letech tehdejší starosta obce Lety potají neprodal pozemky, na kterých z velké části stál koncentrační tábor firmě AGPI, cena by byla mnohem nižší a nestálo by to roky vyjednávání, protože by vepřín na těch místech vůbec nestál. O tom se moc nemluví,“ říká romistka Renata Berkyová z Pražského fóra pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, která přijala naše pozvání k rozhovoru.

Dalším vzácným hostem podzimního čísla je Martin Juráček – multižánrový sběratel všech hudeb světa, charismatický mág DJ GADJO.CZ. „Vím já? To je nějakej gádžo,“ vyslechl si kdysi mimoděk rozhovor dvou svatebčanek o tom, „kdo to tam pouští tu muziku“. Od té doby si jinak neříká.

Zblízka jsme se podívali na unikátní projekt Symbios, který už bezmála dva roky nabízí spolubydlení mladých lidí s rozdílnými životními zkušenostmi – těch, kteří opustili dětský domov, a studentů Masarykovy univerzity v Brně. Představíme čtvrtý ročník berlínského Festivalu romského filmu AKE DIKHEA?, který je zároveň prvním ročníkem pro diváky v celém světě, neboť „díky“ pandemii se letos poprvé konal online.

Představíme nejmladší generaci slavného muzikantského rodu z Holandska The Rosenbergs, spolu s nakladatelstvím Kher a spisovatelkou Olgou Fečovou si připomeneme Mezinárodní den romského jazyka a nevynecháme ani pravidelné rubriky jako příběh „z periferie“ podle skutečných událostí nebo komentář. V něm se Stanislav Daniel zamýšlí nad soudním procesem s nejznámějším slovenským neonacistou Marianem Kotlebou a hledá odpověď na otázku, jakou roli v tom všem vlastně hrají Romové. 

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 749x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 10/2020, Romano voďi, Romano voďi 2020, editorial, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo