romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nové Romano voďi: Velký rozhovor s Renatou Berkyovou z Pražského fóra pro romské dějiny, DJ GADJO.CZ nebo The Rosenbergs

3.12.2020 13:20
Romano voďi 10/2020 (Renata Berkyová, foto Petr Zewlakk Vrabec)
Romano voďi 10/2020 (Renata Berkyová, foto Petr Zewlakk Vrabec)

„Kdyby v 90. letech tehdejší starosta obce Lety potají neprodal pozemky, na kterých z velké části stál koncentrační tábor firmě AGPI, cena by byla mnohem nižší a nestálo by to roky vyjednávání, protože by vepřín na těch místech vůbec nestál. O tom se moc nemluví,“ říká romistka Renata Berkyová z Pražského fóra pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, která přijala naše pozvání k rozhovoru.

Dalším vzácným hostem podzimního čísla je Martin Juráček – multižánrový sběratel všech hudeb světa, charismatický mág DJ GADJO.CZ. „Vím já? To je nějakej gádžo,“ vyslechl si kdysi mimoděk rozhovor dvou svatebčanek o tom, „kdo to tam pouští tu muziku“. Od té doby si jinak neříká.

Zblízka jsme se podívali na unikátní projekt Symbios, který už bezmála dva roky nabízí spolubydlení mladých lidí s rozdílnými životními zkušenostmi – těch, kteří opustili dětský domov, a studentů Masarykovy univerzity v Brně. Představíme čtvrtý ročník berlínského Festivalu romského filmu AKE DIKHEA?, který je zároveň prvním ročníkem pro diváky v celém světě, neboť „díky“ pandemii se letos poprvé konal online.

Představíme nejmladší generaci slavného muzikantského rodu z Holandska The Rosenbergs, spolu s nakladatelstvím Kher a spisovatelkou Olgou Fečovou si připomeneme Mezinárodní den romského jazyka a nevynecháme ani pravidelné rubriky jako příběh „z periferie“ podle skutečných událostí nebo komentář. V něm se Stanislav Daniel zamýšlí nad soudním procesem s nejznámějším slovenským neonacistou Marianem Kotlebou a hledá odpověď na otázku, jakou roli v tom všem vlastně hrají Romové. 

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 661x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 10/2020, Romano voďi, Romano voďi 2020, editorial, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo