romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nové Romano voďi: Zdravotní sestra Kateřina (nejen) o práci na dětské onkologii, odškodnění za sterilizace nebo Zpráva - film o útěku Vrby a Wetzlera z Osvětimi

17.12.2020 11:44
Kateřina Fénešová RV 11/2020 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Kateřina Fénešová RV 11/2020 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V druhém letošním vydání jsme během první vlny pandemie pozvali k rozhovoru lékaře. Vypadalo to na „zvláštní jaro“ a nikdo netušil, že ve chvíli, kdy k předposlednímu rozhovoru pozveme na sklonku roku zdravotní sestřičku, bude probíhat vlna druhá, která se rozleje až do zimy. A právě lidé jako Jakub Jarý nebo Kateřina Fénešová jsou nadějí pro všechny, kterým vypoví službu zdraví, ať už „za covidu“ nebo bez něj.

„Nejkrásnější chvíle pro mě byla, když jsme jednomu chlapečkovi ukončovali léčbu, vytahovali jsme mu katetr a on mohl odejít se svými rodiči domů. Nejtěžší chvíle naopak zažíváme, když se pacienti vrací s relapsem poté, co se už jednou z leukémie vyléčili, ale ona udeřila podruhé,“ přibližuje sestřička Kateřina své zkušenosti z dětské onkologie v Motole.

Nejkratší dny v roce přinesly shodou okolností i další nelehká témata jako pochybnosti o spravedlnosti pro nuceně sterilizované ženy, závislosti nebo byznys s chudobou. (Nejen) o něm hovoří další zajímavá osobnost, koordinátor pro romské záležitosti Krajského úřadu Ústeckého kraje Štefan Lukáč, kterého představujeme v Profilu.

A protože největší tma bývá před úsvitem, objevuje se „nad ránem“ i naděje pro mnoho složitých témat. Jako třeba lidé, kteří se rozhodli podpořit žáky a studenty bez možnosti zapojit se do distanční výuky, protože pro ně není samozřejmé mít svůj vlastní počítač, nebo lidé z organizace Cheiron T, která už 24 let pomáhá potřebným na Táborsku.

A o naději v temnotě koneckonců vypráví i nejnovější film režiséra Petra Bebjaka Zpráva o Rudolfu Vrbovi a Alfrédu Wetzlerovi, kterým se povedlo uprchnout z Osvětimi a přesvědčit svět o hrůzách koncentračního tábora. Zveme vás v lednu do kina!

Letošní vydání objednávejte do konce roku pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 735x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 11/2020, Romano voďi 2020, Romano voďi, editorialHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo