romea - logo
21. září 2021 (úterý)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nové Romano voďi: Zdravotní sestra Kateřina (nejen) o práci na dětské onkologii, odškodnění za sterilizace nebo Zpráva - film o útěku Vrby a Wetzlera z Osvětimi

17.12.2020 11:44
Kateřina Fénešová RV 11/2020 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Kateřina Fénešová RV 11/2020 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V druhém letošním vydání jsme během první vlny pandemie pozvali k rozhovoru lékaře. Vypadalo to na „zvláštní jaro“ a nikdo netušil, že ve chvíli, kdy k předposlednímu rozhovoru pozveme na sklonku roku zdravotní sestřičku, bude probíhat vlna druhá, která se rozleje až do zimy. A právě lidé jako Jakub Jarý nebo Kateřina Fénešová jsou nadějí pro všechny, kterým vypoví službu zdraví, ať už „za covidu“ nebo bez něj.

„Nejkrásnější chvíle pro mě byla, když jsme jednomu chlapečkovi ukončovali léčbu, vytahovali jsme mu katetr a on mohl odejít se svými rodiči domů. Nejtěžší chvíle naopak zažíváme, když se pacienti vrací s relapsem poté, co se už jednou z leukémie vyléčili, ale ona udeřila podruhé,“ přibližuje sestřička Kateřina své zkušenosti z dětské onkologie v Motole.

Nejkratší dny v roce přinesly shodou okolností i další nelehká témata jako pochybnosti o spravedlnosti pro nuceně sterilizované ženy, závislosti nebo byznys s chudobou. (Nejen) o něm hovoří další zajímavá osobnost, koordinátor pro romské záležitosti Krajského úřadu Ústeckého kraje Štefan Lukáč, kterého představujeme v Profilu.

A protože největší tma bývá před úsvitem, objevuje se „nad ránem“ i naděje pro mnoho složitých témat. Jako třeba lidé, kteří se rozhodli podpořit žáky a studenty bez možnosti zapojit se do distanční výuky, protože pro ně není samozřejmé mít svůj vlastní počítač, nebo lidé z organizace Cheiron T, která už 24 let pomáhá potřebným na Táborsku.

A o naději v temnotě koneckonců vypráví i nejnovější film režiséra Petra Bebjaka Zpráva o Rudolfu Vrbovi a Alfrédu Wetzlerovi, kterým se povedlo uprchnout z Osvětimi a přesvědčit svět o hrůzách koncentračního tábora. Zveme vás v lednu do kina!

Letošní vydání objednávejte do konce roku pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 826x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 11/2020, Romano voďi 2020, Romano voďi, editorialHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo