Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Novinář Nicholson pro BBC o Kotlebovi: Toto jsou nacisté. Politici a novináři varují před extremismem i Česko

07. března 2016
Čtení na 5 minut

Povolební situace na Slovensku vyvolala řadu reakcí i za hranicemi země – komentují je čeští politici, tuzemská i zahraniční média. Volby vyhrála sociálnědemokratická strana slovenského premiéra Roberta Fica Směr – SD, avšak oproti volbám před čtyřmi lety výrazně ztratila a přišla o většinu ve sněmovně. Do slovenského parlamentu se dostalo celkem osm stran a hnutí. Velký ohlas vyvolává úspěch krajně pravicové strany Mariana Kotleby – Lidová strana naše Slovensko (LS NS), která ve svém programu mimojiné slíbila nastolení „pořádku s parazity v osadách“, ochranu lidí před „cikánským terorem“, odmítla imigranty nebo chce prosadit vystoupení Slovenska „ze zločineckého paktu NATO.“

Slovensko otevřelo prostor extremismu

"Je varující, že se voliči rozhodli podpořit někoho, jehož názory do demokratické společnosti nepatří. Nesmíme dopustit, aby se něco takového opakovalo i u nás," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) nemohou sociální demokraté na Slovensku přebírat témata a rétoriku extremistů. „Sami ztratí podporu a extremistům otevřou prostor“, napsal na svém twitterovém účtu.

"Slovenská volební lekce – populismus není klíčem k vládě, ale spíše k otevření dveří ještě populističtějším a krajním politickým subjektům," prohlásil europoslanec Pavel Telička (ANO).

Zaorálek: Musíme to všichni chápat jako neštěstí, tohle se nemělo stát.

 

Jako fašistickou označil Kotlebovu stranu i prezident Miloš Zeman. „Aniž bych se vměšoval do slovenských vnitřních záležitostí, překvapil mě nástup strany, kterou pokládám za fašistickou, takže předpokládám, že pan Kotleba na mě podá trestní oznámení… Ale ano, je to nástupce Hlinkovy Lidové strany," řekl dnes prezident.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) označil vstup Kotleby do parlamentu za debakl.„Rozhodně si myslím, že se nečekalo vítězství fašistů, respektive to, že se dostanou do parlamentu. To je debakl pro všechny, nejenom pro Slovensko. Musíme to všichni chápat jako neštěstí, tohle se nemělo stát,“ uvedl.

Sestavení vlády na Slovensku bude podle českých vládních stran kvůli roztříštěnosti volebních výsledků velmi těžké. Stabilní slovenská vláda je podle tuzemských politiků z koalice i opozice důležitá i pro Česko, protože Slovensko bude letos předsedat Evropské unii.


Volební šok

„Z výsledků voleb je jasně patrný výrazný obrat doprava, do parlamentu se navíc dostali extremisté v podobě Kotlebovy Lidové strany Naše Slovensko“, napsal rakouský deník Oberösterreichische Nachrichten (OÖN). Deník připomíná, že tato strana označuje Severoatlantickou alianci za zločinecké uskupení, slibuje skoncovat "s parazity v romských osadách" a uprchlíky častuje rasistickými urážkami.

Na výrazný vzestup strany Mariana Kotleby upozornila také BBC, podle které je vzestup ultranacionalistické strany Lidová strana Naše Slovensko šokem. Zdůrazňuje, že Kotleba je skutečným neonacistou, který se ještě nedávno oblékal do uniformy ve vzoru Hlinkovy gardy, milice z doby nacistického Slovenského státu. Kotlebova strana zřejmě přilákala mladé voliče, kteří přišli k volbám poprvé, vyvoláváním obav z migrační krize, píše BBC.

BBC: Kotleba je skutečným neonacistou.

"Je to okamžik velké hanby pro Slovensko," poznamenal britsko-kanadský novinář Tom Nicholson, který žije na Slovensku 23 let. Upozornil, že Kotlebova strana není jako francouzská Národní fronta, která je chybně označována za neonacistickou, ale je to krajně pravicová strana. "Toto jsou nacisté," řekl Nicholson BBC.

Volebního úspěchu pravicového radikála Kotleby, který byl v roce 2013 v přímých volbách zvolen předsedou Banskobystrického kraje, si všímají média v Rakousku i Německu. Podle rakouského deníku Kleine Zeitung se Kotleba postaral o volební šok.

Podle Kotleby slovenská vláda stále více upřednostňuje zahraničí před zájmy domácích obyvatel. "Já si myslím, že to je začátek nové éry pro Slovensko a doufám, že výsledek toho celého bude, že se nám podaří zachránit Slovensko,“ uvedl.


Varování pro Česko

„Výsledek voleb neznamená, že od večera do rána je Slovensko rasistické a extremistické. Volby ovšem ukázaly, že pro velkou část země nejsou xenofobní řeči, nesnášenlivost a agresivita vůči všemu jinému nepřekonatelným tabu," napsal na svém webu slovenský list Denník N.

Fendrych: Slovenští nacionalisté a fašisté neuvěřitelně zabodovali.

„V parlamentu, kde jsou otevření neonacisté z Lidové strany Naše Slovensko, nebo čistí populisté formace Jsme rodina Borise Kollára, je najednou Slovenská národní strana Andreje Danka „standardní stranou“, by ze svého tvrdého nacionalismu ustoupila jen opticky,“ uvedl ve svém komentáři Luboš Palata na serveru idnes.cz.

"Nemám rád slovo šok, ale slovenské volby šok přinesly. A memento, vážné varování: tohle se nám může stát taky. Slovenští nacionalisté a fašisté neuvěřitelně zabodovali," varuje komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych.

Marian Kotleba se narodil 7. dubna 1977 v Banské Bystrici. Vystudoval učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů na Fakultě přírodních věd Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici a v roce 2013 ekonomii na stejné škole. V letech 2001 až 2012 byl zaměstnán jako učitel na Sportovním gymnáziu v Banské Bystrici.

V roce 2003 byl vůdcem ultranacionalistického hnutí Slovenská pospolitost – Národní strana, které slovenský nejvyšší soud v roce 2006 rozpustil. Skupině slovenských pravicových radikálů v čele s Kotlebou se následně podařilo ovládnout Stranu přátel vína. Následně ji přejmenovali na Lidovou stranu Naše Slovensko a kandidovali s ní ve slovenských parlamentních volbách v roce 2010, ale ziskem hlasů zůstali hluboko pod pětiprocentním limitem. Se stejným výsledkem skončila LS NS ve volbách o dva roky později.

V minulosti byl Kotleba trestně stíhán za to, že na setkání u příležitosti 70. výročí založení válečné Slovenské republiky zakřičel pozdrav tehdejšího autoritářského státu "Na stráž!". Slovenská prokuratura ale trestní stíhání v roce 2009 zastavila a své rozhodnutí zdůvodnila tím, že Kotlebovi nelze prokázat, že chtěl úmyslně projevovat sympatie k extremismu.

V listopadu 2013 nečekaně zvítězil v rozhodujícím druhém kole přímé volby předsedy Banskobystrického kraje. Při nástupu do úřadu župana (obdoby českého hejtmana) na konci roku 2013 prohlásil, že bude usilovat o snížení závislosti kraje na EU. Do centra pozornosti se také dostal poté, co odmítl podepsat přidělení schválené dotace na kulturní projekt o extremismu nebo na uspořádání jiného festivalu.

Kotleba vystupuje proti členství Slovenska v NATO. Loni se coby řečník zúčastnil demonstrací proti imigrantům, dříve organizoval pochody proti Romům a netají se svými sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa.

LS NS ve svém programu slíbila kromě jiného nastolení "pořádku s parazity v osadách" a ochranu lidí před "cikánským terorem", odmítla imigranty, chce prosadit vystoupení Slovenska "ze zločineckého paktu NATO" a vypsání referenda o vystoupení země z EU.

Vůči LS NS se po zveřejnění dílčích výsledků voleb vymezily nejsilnější strany včetně nacionalistické Slovenské národní strany (SNS), jejíž bývalý předseda Ján Slota se stal známý svými prostořekými výpady vůči Romům či Maďarům. Naproti tomu nový předseda SNS Andrej Danko zvolil umírněná slova. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon