romea - logo
27. července 2021 (úterý)
svátek má Věroslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Amnestováni jsou rasističtí útočníci z Nýrska, vedení DSSS, i pachatel útoku na Maročana v Rožmitále

Praha, 2.1.2013 15:20, (ROMEA)
Odsouzení a posléze amnestovaní Václav Boublík a Jiří Miškovič. Foto: Romea.cz
Odsouzení a posléze amnestovaní Václav Boublík a Jiří Miškovič. Foto: Romea.cz

Amnestie, vyhlášená na přelomu roku prezidentem Václavem Klausem, přinese prominutí podmínečných trestů také některým známým českým extremistům. Amnestovány jsou i brutální rasistické útoky proti Romům v Nýrsku nebo útok bývalého kandidáta DSSS na marockého občana v Rožmitále. Podle předběžných odhadů ministerstva spravedlnosti činí počet vězňů, kterých by se měla týkat amnestie, celkem 6876, přičemž tato cifra může ještě kolísat.

Ministr spravedlnosti upozornil, že propouštění se nebude týkat vazebně stíhaných. Už dříve uvedl, že podmínky amnestie se vztahují zejména na vězně s tresty uloženými na jeden rok a méně. Amnestie tak podle něj bude nejčastěji zahrnovat pachatele trestných činů maření úředního rozhodnutí a drobné majetkové kriminality, jako jsou krádeže.

Amnestie pro brutální rasistické útočníky

Amnestie se však týká i rasistických útočníků Boublíka a Miškoviče z Nýrska, kteří dostali loni trest odnětí svobody na 18 měsíců s odkladem na  3 roky.

Dvacetiletý Václav Boublík a třiadvacetiletý Jiří Miškovič napadli loni nejprve bezdůvodně skupinku dětí na pěší zóně v Nýrsku. Děti před nimi začaly utíkat a část z nich se běžela schovat do domu k rodičům. Útočníci se začali do domu dobývat a chtěli udeřit baseballovou pálkou dívku, která stála u okna v přízemí. Jeden z obyvatelů v domě poté otevřel dveře a snažil se z důvodu obavy o ostatní útočníky dostat co nejdále od domu.

Jeden z obžalovaných ho však srazil na zem a začal ho škrtit mikinou. Když to viděli ostatní členové rodiny, vyběhli a snažili se škrcenému muži pomoci. Oba obžalovaní podle svědeckých výpovědí po celou dobu útoku napadeným Romům hrubě rasisticky nadávali a vyhrožovali jim.

Útočníci nakonec utekli, z města pak odjeli vozidlem. Cestou měli nehodu. V zatáčce dostal řidič smyk, narazil do betonové zídky a společně se spolujezdcem z místa nehody utekli. Uvedla to policejní mluvčí Dana Ladmanová. Policie je záhy dopadla. Mladší z obžalovaných se přiznal, že řídil. Nadýchal přes dvě a půl promile alkoholu a nejen to - policisté přitom zjistili, že podle předchozího rozsudku měl zakázané řízení vozidel. Miškoviče už soudy v minulosti trestaly za výtržnictví. 

V rozsudku pachatelů je mimo jiné popsán dopad traumatické zkušenosti na psychický stav poškozených. Jeden z nich trpí posttraumatickou stresovou poruchou, která výrazným způsobem zasahuje do jeho života a není podle znalce ani jasné, jestli vůbec někdy odezní.

Z udělení amnestie se může radovat také bývalý nezávislý kandidát DSSS, Miroslav Vojáček z Rožmitálu, který počátkem loňského roku napadl ve středočeském kraji marockého občana. Poškozeného napadl zcela bezdůvodně, zezadu, léčba způsobených zranění si vyžádala dva týdny.

Policisté jej zadrželi bezprostředně po útoku. Ukázalo se, že se jednalo o nezávislého kandidáta Dělnické strany sociální spravedlnosti v parlamentních volbách v roce 2010, který je v okolí znám svými sympatiemi ke krajní pravici. Útočník byl odsouzen k 12měsíčnímu trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem na tři roky.

Podle právníčky a předsedkyně sdružení In Iustitia Kláry Kalibové, která se dlouhodobě zabývá případy násilí z nenávisti, je amnestie právo prezidenta republiky, které je však třeba užívat s rozvahou. "Amnestie není zjevně nástrojem, který by měl bez dalšího řešit přeplněnost českých věznic. Pokusím-li se hodnotit amnestii z pozic obětí trestné činnosti z nenávisti, domnívám se, že mohou cítit velkou nespravedlnost. Poté, co byly napadeny, došlo ke škodě na zdraví, újmě na jejich důstojnosti a případně škodě na majetku, a prošly celým trestním řízením, na jehož konci byl pravomocný rozsudek, budou nyní konfrontovány s tím, že osoba, která jim ublížila, nebude potrestána. Poškození mohou nalézt zadostiučinění v tom, že vina odsouzených byla již jednou soudem vyslovena, nyní jim je pouze prominut trest, resp. jeho zbytek. Z hlediska zájmů poškozených, zejména subjektivního zájmu vidět trest za způsobenou újmu,  by bylo vhodnější, aby se amnestie vztahovala typově pouze na trestné činy neúmyslné, případně trestné činy, které se nedotýkají lidské důstojnosti a pokojného soužití lidí (např. trestné činy majetkové a hospodářské),“ uvedla pro server Romea.cz Kalibová.

Amnestie pro lídry extremistické DSSS

Dílčí amnestie se vztahuje také na členy bývalého vedení Dělnické strany (DS), kteří byli odsouzeni k podmíněným trestům za projevy na prvomájové demonstraci v Brně v roce 2009. Na svém webu o tom informovala Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), do níž se vedoucí představitelé DS přesunuli poté co Nejvyšší správní soud (NSS) v únoru 2010 Dělnickou stranu rozpustil.

Předseda strany Tomáš Vandas není už díky amnestii v podmínce za svůj prvomájový projev v Brně v roce 2009, kde hovořil o "ničivé imigrantské vlně tsunami" (čtyři měsíce, odklad 20 měsíců).

Martin Zbela unikl podmínce za velebení neonacistického Národního odporu (sedm měsíců, odklad 24 měsíců), Jiří Štěpánek je zbaven podmínky za "stepní hordy cizinců roznášejících nemoci" a léčbu "národním socialismem" (osm měsíců, odklad 24 měsíců). Petr Kotáb, který se s oblibou trefuje do Romů, může Klausovi děkovat za zrušení čtyřměsíční podmínky s odkladem na dvacet měsíců.

Podmínka by podle všeho měla skončit také příznivcům DSSS Michalu Glasovi (dvacetiměsíční) a Michaele Dupové (čtyřiadvacetiměsíční).

Amnestie pro podvodníka Lukáše Kohouta

Z konkrétních osob, jichž se amnestie potenciálně dotkne, je dosud ve hvězdách osud Lukáše Kohouta, nechvalně proslulého zejména hrou s falešnými identitami. Kohout se vydával mimo jiné za asistenta poslance a šéfa Valného shromáždění OSN Jana Kavana a létal do exotických destinací. Kouhout byl i organizátorem protiromských demonstrací ve Varnsdorfu.

Před několika lety byl Obvodním soudem pro Prahu 1 odsouzen za podvod a krádež. Trest nastoupil ve věznici ve Stráži pod Ralskem, po uplynutí části trestu pak byl podmínečně propuštěn. Podle českolipského soudu ale Kohout nechodil na nařízené konzultace u probační a mediační služby, nesnažil se uhradit způsobenou škodu a nenastoupil ani na obecně prospěšné práce. Soud se proto ztotožnil se závěrem státního zastupitelství, že Lukáš Kohout nevede řádný život, neplní podmínky propuštění, a proto by měl nastoupit zpátky do vězení na zbytek trestu. Kohoutův případ je nicméně komplikovaný, zda se mu podaří vyváznout bez trestu i podmínky, není tudíž zatím jisté.

Na známého „tykadlového řidiče“ Romana Smetanu se oproti tomu amnestie nevztahuje. V lednu musí k soudu, kde mu za maření úředního rozhodnutí (v říjnu opakovaně nenastoupil do vězení) hrozí až tři roky.

Prezident Klaus oznámil částečnou amnestii v úterý, na konci svého novoročního projevu. Odcházející hlava státu udělila amnestii poprvé za svá dvě prezidentská období. Podle náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka nepatří jeho amnestie rozhodně mezi ty největší. "Já bych řekl, že je taková střední," uvedl.

Přečteno: 3466x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, Extremismus, Rasismus, Neonacismus, AmnestieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo