romea - logo
20. července 2019 (sobota)
svátek má Ilja
Loading
rozšířené vyhledávaní

Institut pro sociální začleňování kritizuje vládu za novou zmocněnkyni pro lidská práva. Daniel Kroupa na protest odchází z lidskoprávní rady

29.4.2019 17:00
Helena Válková (FOTO: archiv ANO)
Helena Válková (FOTO: archiv ANO)

Institut pro sociální inkluzi (IPSI), který šéfuje někdejší ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček, kritizuje vládu za současnou politiku na poli lidských práv a sociálního začleňování. Podle institutu je nešťastné jmenování Heleny Válkové novou zmocněnkyní pro lidská práva nebo přesun Agentury pro sociální začleňování pod Ministerstvo pro místní rozvoj. Jmenování Válkové kritizuje i Daniel Kroupa, který kvůli tomu odchází z Rady vlády pro lidská práva.

"Na Úřadě vlády se redukují stavy zaměstnanců. Agentura pro sociální začleňování přejde od 1. 1. 2020 na Ministerstvo pro místní rozvoj, čímž Sekce pro lidská práva, kam Agentura spadá, přijde o dostatečný počet pracovníků na to, aby mohla podle služebního zákona zůstat sekcí," napsal IPSI na svém oficiálním facebookovém profilu.

"Šéfka této sekce a zároveň poslední zmocněnkyně vlády pro lidská práva Martina Štěpánková se proti ztrátě místa pojistila a zvítězila ve výběrovém řízení na MPSV na pozici mimo svůj obor, kam se nikdo déle než rok nehlásil. Totéž se chystá udělat ředitelka odboru lidských práv a ochrany menšin Andrea Baršová s vidinou odvést s sebou, tedy dál od vlády, i celý odbor," píše dále IPSI.

Podle IPSI vyklízení pozic Úřadu vlády na poli ochrany a prosazování lidských práv pokračuje jmenováním Heleny Válkové zmocněnkyní pro lidská práva. Premiér prý bude u ní míst jistotu, že rozhodně nebude vládu svého šéfa za cokoli kritizovat. "Vlastně postačí, bude-li stejně zticha, jako zmocněnkyně předchozí, kdy se třeba klíčová Rada vlády pro lidská práva nesešla rok a půl, tedy po celou dobu jejího mandátu," kritizuje vládu IPSI.

IPSI dále kritizuje i zdržování volby zástupce veřejného ochránce práv a nepřímo vyzývá zástupce lidskoprávních organizací k ukončení spolupráce s touto vládou. "Lidskoprávníci, kteří jste palubu prosazování spravedlivého zacházení s občany všeho druhu ještě neopustili, zamyslete se, jestli přihlížet je ještě v tuto chvíli dostačující," píše v prohlášení Institut pro sociální začleňování.

Menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD by poslankyni ANO a někdejší ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou měl vládní zmocněnkyní pro lidská práva jmenovat dnes. Do funkce ji navrhl premiér Andrej Babiš (ANO).

Post vládního zmocněnce loni v červnu obnovil první Babišův kabinet. Do funkce pak jmenoval tehdejší náměstkyni úřadu vlády pro lidská práva Martinu Štěpánkovou. Ta se rozhodla ke konci března z pozice odejít.

Helena Válková se chce věnovat problematice práv dětí a seniorů, rovnosti žen a mužů, národnostním menšinám a sociálnímu začleňování. Součástí zmocněncovy agendy jsou pak i práva postižených, rovné šance pro všechny či problematika neziskových organizací. Dosud pod zmocněnkyni spadá i vládní agentura pro sociální začleňování. Válková by se pak měla stát také místopředsedkyní příslušných vládních rad, jimž předsedá premiér. Vládní agentura pro sociální začleňování se ale k začátku příštího roku přesune z úřadu vlády na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Někdejší zmocněnkyně pro lidská práva ve vládě Petra Nečase (ODS) Monika Šimůnková v první řadě kvituje, že vláda chce nového zmocněnce jmenovat. Po odchodu Martiny Štěpánkové se spekulovalo o tom, že náhradníka už kabinet hledat nebude. 

Šimůnková oceňuje, že je Válková dle jejích slov silnou právnickou osobností. "Na druhou stranu také doufám, že bude ve všech tématech opravdu prosazovat lidskoprávní rozměr. Zmocněnec musí často vystupovat proti ministrům a jejich návrhům. Není to vždy úplně jednoduché," míní bývalá vládní zmocněnkyně.  

Filozof Daniel Kroupa oznámil Deníku N, že v důsledku nominace Heleny Válkové na pozici zmocněnkyně, chce odejít z Rady vlády pro lidská práva. Kroupa se obává, že Rada nebude řízena nestranně a Válková nemá dostatek zkušenosti a postavení pro tento post. Kroupa patří k signatářům Charty 77 a podle něj má v čele poradních orgánů stát člověk, který se sám angažoval při boji za lidská práva a nebo je v této oblasti respektovanou osobností.  

Ke jmenování nové zmocněnkyně se vyjádřil i ředitel IPSI a někdejší šéf Agentury pro sociální začleňování. "Z mého pohledu paní Válková rozhodně není osobou, která by se profilovala v oblasti lidských práv a která by měla autoritu," uvedl Martin Šimáček pro server Aktualne.cz.  "Pozice zmocněnce formálně není až tak silná a vyžaduje proto, aby osoba, která ji zastává, byla silná i neformálně," dodal Šimáček.

Přečteno: 722x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

nominace, zmocněnkyně pro lidská práva, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo