romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva bude Klára Šimáčková Laurenčíková

11.5.2022 19:11
Klára Šimáčková Laurenčíková (FOTO: ROMEA TV)
Klára Šimáčková Laurenčíková (FOTO: ROMEA TV)

Novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva bude dosavadní předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte Klára Šimáčková Laurenčíková. Řídí Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV). Do funkce ji dnes vybrala vláda. ČTK to sdělila mluvčí vládního hnutí STAN Sára Beránková. Šimáčková Laurenčíková ČTK řekla, že ji kabinet jmenoval k dnešku. Ve funkci chce přispět k prosazování práv dětí, seniorů či postižených i k posílení rovných šancí a soudržnosti a solidaritě české společnosti. Podpořit chce větší spolupráci státu s experty, zaměřit se chce případně i na integraci uprchlíků.

Expertku na začleňování ve vzdělávání navrhla a podpořila koalice Pirátů a Starostů.

„Pro Piráty je ochrana lidských práv a svobod naprosto klíčová, mám proto velkou radost, že se zmocněnkyní pro lidská práva stala právě Klára Laurenčíková. V minulosti jsem s ní jako s nezávislou odbornicí měla možnost spolupracovat a její odbornost i kvalita je zcela nezpochybnitelná, což potvrzuje i nespočet expertů. Těším se, že na tuto spolupráci navážeme. Sociálním tématům i ochraně práv a svobod se za Piráty intenzivně věnujeme, je tak mnoho oblastí, o jejichž rozvoj bychom se mohly dál společně zasazovat,“ uvedla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová s tím, že oceňuje, že se na nominantce Pirátů shodly všechny vládní strany.

„Je skvělou zprávou pro nás všechny, že mají lidská práva konečně svou zástupkyni na vládní úrovni. Obzvláště mě těší, že je to Klára Laurenčíková, která má širokou podporu odborné i široké veřejnosti. Na lidských právech totiž záleží a je potřeba, aby se této agendě věnovala dostatečná pozornost,“ popsala i pirátská poslankyně Klára Kocmanová, která se oblasti rovněž dlouhodobě věnuje.

„Je to důležité i z toho důvodu, že se našemu ministrovi zahraničí Janu Lipavskému povedlo vyjednat vstup České republiky do Rady OSN pro lidská práva. Našim spojencům tak znovu vysíláme díky nové zmocněnkyni jasný signál, že ochranu práv bereme skutečně vážně,“ doplnila Kocmanová.

Podle předsedy STAN a vicepremiéra Víta Rakušana je Šimáčková Laurenčíková kvalitní kandidátka a její jmenování "otevírá dveře" ke spolupráci s experty a neziskovým sektorem. Rakušan ji označil za "velmi váženou předsedkyni" výboru pro práva dítěte, který spadá pod radu vlády pro lidská práva.

"Člověk se zkušeností a dlouhodobě známými názory, který má sílu agendu lidských práv na úrovni vlády prosazovat, nám bude i v rámci Sněmovny jistě důležitým partnerem,” uvedla členka sněmovního podvýboru pro sexuální a domácí násilí Barbora Urbanová (STAN).

Podle informací ČTK shoda na tom, kdo by měl obsadit post zmocněnce, od počátku nebyla. Šimáčková Laurenčíková byla jedním z možných kandidátů. Padala i další jména, a to třeba diplomata a signatáře Charty 77 Martina Palouše.

Šimáčková Laurenčíková je speciální pedagožka. Na ministerstvu zdravotnictví působí jako odborná garantka k problematice duševního zdraví dětí. Přednáší na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. V minulosti byla náměstkyní ministra školství či poradkyní na ministerstvu práce.

"Chci pracovat na tom, aby se dařilo naplňovat potřeby ohrožených a znevýhodněných lidí. Přispívat chci k řešení otázek lidskoprávní agendy, které se týkají dětí, seniorů, rovnosti žen a mužů či zdravotně postižených. Aktivně chci přispět k posílení soudržnosti a k solidaritě ve společnosti," řekla ČTK po svém jmenování nová zmocněnkyně. Dodala, že se bude snažit posílit spolupráci státní správy s experty. Zaměřit se chce i na témata, která rozdělovala společnost. "Dialog chci moderovat nepolarizujícím způsobem," uvedla Šimáčková Laurenčíková. Vládu hodlá podporovat při řešení dopadů války na Ukrajině, přispět chce k integraci uprchlíků. Využít při tom chce své zkušenosti se začleňováním ve vzdělávání i s podporou duševního zdraví dětí.

Post vládního zmocněnce byl od konce ledna neobsazený. Vláda 26. ledna z pozice odvolala poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou, která funkci zastávala od května 2019. Jmenovala ji tehdejší vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Válková se loni dohodla s premiérem Petrem Fialou (ODS) na svém odchodu.

Přečteno: 807x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidská práva, Vláda, Zmocněnec, Zmocněnec, zmocněnkyně pro lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo