romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

HateFree zóny bojují proti nesnášenlivosti, která je na vzestupu

Praha, 12.2.2015 13:27, (ROMEA)
Vizuál kampaně HateFree Zone (Zdroj: HateFree Culture)
Vizuál kampaně HateFree Zone (Zdroj: HateFree Culture)

Místa otevřená komukoliv bez ohledu na jeho etnickou či jinou příslušnost mohou získat značku HateFree Zone neboli Zóna bez nenávisti. Je to nová aktivita kampaně HateFree Culture, za níž stojí Sekce pro lidská práva ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Iniciativa je zaměřená především na mladé lidi a jejím smyslem je boj proti projevům rasové a jiné nesnášenlivosti ve společnosti.

Kampaň HateFree Culture byla spuštěna loni v listopadu a je z osmdesáti procent financovaná z takzvaných norských fondů. Zatím funguje na sociálních sítích, které její autoři vyhodnotili jako nejvhodnější způsob komunikace se současnými mladými lidmi. Na facebooku si dosud získala 11.000 fanoušků.

Na otázky týkající se nové značky HateFree Zone nám odpověděl koordinátor projektu Kampaň proti násilí z nenávisti Jaroslav Valůch.

Není to značka, která se ujme jen mezi "přesvědčenými"?

Je jasné, že označovat své prostory za HateFree Zone budou především ti majitelé a provozovatelé, kteří jsou myšlence života bez násilí a nenávisti nakloněni. Nicméně jejich návštěvníky často tvoří lidé z různých skupin a různých názorů. Proto se nedá říct, že by šlo o přesvědčování přesvědčených, jak se ukazuje i v reakcích samotných provozovatelů míst, která se k této značce doposud přihlásila. Sami udávají, že do jejich prostor chodí lidé nejrůznějších smýšlení a určitě ne jen lidé milující menšiny a odlišnosti. Současně - i mezi různými menšinami často panuje nevraživost a předsudky. Je dobré pracovat i s nimi. 

Jak mají zóny působit na cílovou skupinu?

Prostory, které sami oslovujeme, jsou často ty, které navštěvují právě mladí lidé - například kavárny, kluby, sportoviště nebo galerie. Nicméně se neuzavíráme žádné z možností a jsme otevřeni také prostorům, které navštěvují jiné věkové skupiny - například v Písku se stal HateFree Zone jeden z kostelů, kam chodí většinou lidé starších ročníků. 

Objeví se značka HateFree Zone také v barech a restauracích na severu Čech, například v Novém Boru, Varnsdorfu, nebo v Rumburku? 

Naším cílem je, aby se objevila po celé České republice. Máme rozjednaných několik zón v částech republiky, kde soužití není nebo nebylo zrovna ideální, jako například na Ostravsku, Českobudějovicku, chystáme se oslovit místa také v regionech v severních Čechách. Naším cílem je, aby značka nebyla pragocentrická, proto se zaměřujeme zejména na regiony. Navíc v tuto chvíli sami nevíme, kdo všechno a odkud se nám přihlásí.

V čem vlastně spočívá smysl značky, když její naplňování je stanoveno zákonem? 

Zákon je, jak víme, na papíře. Druhá věc je, jak to funguje v reálném životě. Řada Romů má zejména v regionech problém při návštěvě společenských zařízení, obsluha je odmítne obsloužit nebo je do podniku nevpustí vůbec. My bychom rádi nabídli alternativu a ukázali, že i v regionech je řada míst, která Romy, nebo jiné skupiny, velmi ráda uvítá stejně jako ostatní zákazníky. A že se k nim bude chovat laskavě a s respektem. Jeden z hlavních cílů nicméně přesahuje klasickou diskriminaci, jak je definována zákonem. Nenávist a nesnášenlivost je ve společnosti na vzestupu a člověk lehce propadne pocitu, že to je prostě fakt, se kterým se nedá nic dělat. V dnešní době zde přitom existuje velká část společnosti, které tato radikalizace a nesnášenlivost vadí, chybí však prostředky umožňující se k tomu nějak účinně a smysluplně vyjádřit. Síť HateFree zón je jednou z praktických možností.


brf, ČTK, HateFree Culture
Přečteno: 1111x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, HateFree Culture, Kampaň, Xenofobie, Menšiny, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo