romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nový Bor v září přivítá unikátní dvoudenní akci Romský stan

Praha, 21.8.2014 11:22, (ROMEA)
Stan romské kultury 2013 (FOTO: Facebook Stan romské kultury, Romaňi Cerha, Roma Big Top)
Stan romské kultury 2013 (FOTO: Facebook Stan romské kultury, Romaňi Cerha, Roma Big Top)

Ve dnech 11. a 12. září se v Novém Boru odehraje unikátní akce s názvem Roma Big Top, s podtitulem Romaňi cerha - v doslovném překladu „Romský stan“.

Po dvou ročnících, které proběhly v minulých letech v Praze, se letos kočovný romský stan vydá do regionu, který v posledních letech plní stránky novin zejména zprávami o konfliktech mezi občany. V parku u kina vznikne pod záštitou pana starosty Jaromíra Dvořáka místo, kde budou moci návštěvníci zažít to dobré, co přináší přítomnost romské menšiny v Evropě a společně zauvažovat nad skutečnostmi, které vedou k některým aktuálním společenským problémům.

Pod plachtou cirkusového šapitó se odehraje komponovaný interaktivní program složený z workshopů pro žáky základních škol i pro veřejnost o romském jazyce, kultuře, historii. Večer budou ve stanu uvedeny nejen vynikající romské kapely, ale také autorské romské divadelní představení. Je připravena i veřejná diskuse o budoucnosti občanského soužití v regionu, které se zúčastní představitelé města, reprezentanti romské komunity a dalších institucí.

„Hlavním smyslem projektu je vytvoření přátelského prostoru pro setkání občanů s romskou kulturou a pro hlubší úvahu o příčinách nedorozumění mezi Čechy a Romy“, říká pořadatel akce Adam Pospíšil z organizace Pražská společnost bloumající veřejnosti. „Jsme velice rádi, že město Nový Bor, zejména odbor školství a kultury pod vedením doktorky Aleny Forgáčové, vyšlo naší aktivitě vstříc“, dodává.

Dvoudenní program Roma Big Top bude rozdělen do několika fází. V dopoledních hodinách se žáci základních škol zúčastní workshopů o romské historii a romštině a o sociokulturních specifikách. Součástí těchto seminářů budou interaktivní hry s romskými osobnostmi, např. s hudebníky Vojtěchem Lavičkou či Máriem Bihárim a vystoupení umělecky nadaných romských dětí. Smyslem workshopů je prezentace romského světa neromským dětem očima Romů.

V odpoledních hodinách se stan otevře veřejnosti, která bude moci shlédnout např. výstavu V jednotě je síla fotografa Lukáše Houdka a některou z výstav Muzea Romské kultury v Brně. Je plánována projekce filmů s romskou tématikou, a také moderovaná diskuse se zástupci romských komunit, města a dalších občanských subjektů. Návštěvníkům budou k dispozici také nejrůznější vzdělávací materiály a literatura a samozřejmě kavárna a bar. Oba večery v romském stanu budou patřit současnému romskému umění hudebnímu a divadelnímu. Vystoupí místní kapela Gipsy Bor Band, Gipsy Spirit houslisty Vojtěcha Lavičky a progresivní formace Bitumen Beat (ex Terne Čhave). Diváci budou moci také shlédnout divadelní představení Guľi Daj v podání romské divadelní společnosti Ara Art.

Podrobný program:

čtvrtek 11. září:

8:30- 14:00 workshopy o romské historii, jazyce a sociokulturních specifikách pro žáky základních škol

15:00 stan otevřen veřejnosti - možnost diskuse s lektory, výstavy, projekce, romistická literatura, prezentace neziskových organizací, kavárna

19:00- 22:00 koncert kapel Vojta Lavička a Gipsy Spirit a Bitumen Beat (ex Terne Čhave)

pátek 12. září:

8:30- 14:00 workshopy o romské historii, jazyce a sociokulturních specifikách pro žáky základních škol

15:00 stan otevřen veřejnosti - možnost diskuse s lektory, výstavy, projekce, romistická literatura, prezentace neziskových organizací, kavárna

16:00 veřejná diskuse o budoucnosti občanského soužití v regionu, za účasti představitelů města a dalších institucí (moderuje reportér Čro Tomáš Bystrý)

19:00 divadelní představením umělecké skupiny Ara Art, jejímž hlavním protagonistou je filmař a gay aktivista David Tišer. Hra přenáší do dnešní doby legendu o romské mytické postavě „Guľi Daj“ (česky Sladká máma- obdoba české Polednice) a pojednává o dnešních společenských problémech z romského úhlu pohledu. Po představení koncert novoborské kapely Gipsy Bor Band.

Veškeré další informace o podrobném programu akce najdete Facebooku.

Akci pořádá Pražská společnost bloumající veřejnosti. Projekt je podpořen Úřadem Vlády České Republiky.

TZ Roma Big Top
Přečteno: 839x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Big Top, Romský stan, Nový Bor, program, Hudba, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo