romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nový ombudsman agendu diskriminace nesvěřil Šimůnkové, nechá si ji pro sebe. Vedoucí právní sekce rezignovala

26.2.2020 14:34
Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana a ombudsman Stanislav Křeček (FOTO: oficiální Facebook Ombudsmana)
Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana a ombudsman Stanislav Křeček (FOTO: oficiální Facebook Ombudsmana)

Nový ombudsman Stanislav Křeček v pondělí definitivně rozdělil agendu úřadu a nepřijal nabídku své zástupkyně Moniky Šimůnkové, která ho žádala o svěření agendy diskriminace. Už dříve veřejně kritizoval svou předchůdkyni Annu Šabatovou za její snahu řešit právě diskriminaci menšin a konkrétně i Romů, kteří se na ní s důvěrou obraceli. 

"Já jsem mu to, že si ji (agendu diskriminace) vezmu, nabídla s nejlepším vědomím a svědomím, protože chci zachovat kontinuitu jejího běhu. Aby, říkám to na rovinu, nikdo ze stěžovatelů na základě jakýchkoliv veřejných vyjádření či toho, co se objevilo ve veřejném prostoru, neměl obavu se na nás obrátit," uvedla zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková v rozhovoru pro Deník N.

V několika rozhovorech Stanislav Křeček řekl, že úřad ombudsmana by vedl jinak než Anna Šabatová. Dle jeho názoru se ombudsman nemá tolik soustředit na diskriminaci, tu by měly řešit soudy. Stanislav Křeček se také vyjádřil ke svému dřívějšímu výroku na sociálních sítích, že pokud zaměstnavatel odmítne Roma, není to diskriminace, ale zkušenost.

"Dle vyjádření že je to nyní velmi aktuální téma, pro něj velmi důležité – i ve veřejném prostoru bylo toto téma velmi zmiňováno. Takže tuto agendu považuje za natolik důležitou, že si ji nechá. Minimálně v současné době. Nevím, co tím myslel, na jak dlouho," uvedla Šimůnková v rozhovoru pro Deník N.

Po rozhovoru s novým ombudsmanem rezignovala ředitelka právní sekce Petra Zdražilová, která pro úřad ombudsmana pracovala přes sedmnáct let. Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková ji přesvědčila, aby zůstala v úřadu na pozici její asistentky.

„Po pečlivém zvážení všech možností jsem se po 17 letech v Kanceláři ombudsmana rozhodla rezignovat na pozici ředitelky sekce právní, kterou zastávám 7 let. Věřím, že tímto krokem zklidním atmosféru uvnitř Kanceláře, že skončí personální změny a budeme se moci v klidu věnovat své práci. Po rozhovoru s ombudsmanem JUDr. Stanislavem Křečkem, o který jsem ho požádala, jsem nadto dospěla k závěru, že naše spolupráce není ani pro jednoho z nás možná,“ napsala Petra Zdražilová na svém facebookovém účtu.

Personální změny, které se díky jeho převzetí úřadu v současné době dějí, nazval veřejný ochránce lidských práv „nocí krátkých nožů“. Což je přirovnání k veřejným vraždám, které měly zastrašit odpůrce Hitlera ve 30. letech. Šimůnková se od těchto výroků distancovala s tím, že nejsou hodné člověka, který má ochraňovat práva na pozici veřejného ochránce.

Přečteno: 2043x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Šimůnková Monika, Brno, Diskriminace, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo