romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nový výzkum ERRC upozorňuje na rozšířený protiromský rasismus v trestním soudnictví

10.3.2022 13:02
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

"V systému trestního soudnictví vládne představa, že pouze Romové páchají zločiny, stále horší a vážné zločiny, což není pravda,“ uvádí mimo jiné jeden z právníků v souhrnné zprávě výzkumu, který se podrobně zaměřil na nerovné zkušenosti Romů v systémech trestní justice v České republice, na Slovensku, v Srbsku a Severní Makedonii. 

Začátkem března o zprávě nazvané „Odepřená spravedlnost: Romové v systému trestní justice“ informovalo Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) v Bruselu. Ve spolupráci s globální watchdogovou organizací zaměřující se na trestní soudnictví Fair Trials  ERRC zveřejní jednotlivé národní části zprávy během letošního roku.

„Závěry této souhrnné zprávy a zpráv z národních výzkumů nejsou pro mnoho romských lidskoprávních aktivistů žádným překvapením”, uvedl prezident ERRC Đorđe Jovanović.

„Díky naší dlouholeté práci, která se zaměřuje na pochybení policie, hrubé zacházení ve věznicích a předpojaté soudní řízení jsme věděli, že systém je na mnoha úrovních institucionálně rasistický. Tato zpráva naše podezření i podezření z dřívějších průzkumů v jiných zemích potvrzuje – Romům se v evropských systémech trestní justice dostává velmi málo spravedlnosti,” přibližuje Jovanović.

Zpráva vychází ze stávajících důkazů systémového rasismu vůči Romům ze strany orgánů činných v trestním řízení a uvádí další důkazy o tom, že Romové jsou kvůli své etnicitě častěji identifikováni jako podezřelí bez ohledu na kvalitu důkazů  spíše než Neromové. V trestním soudním systému daných zemí je podle tohoto dokumentu v porovnání s Neromy méně pravděpodobné, že se Romům dostane adekvátního právního zastoupení. Pravděpodobnější naopak je, že budou drženi ve vyšetřovací vazbě a odsouzeni, častěji se také dostanou do vězení, než by dostali podmíněné tresty.

„V systému trestního soudnictví vládne představa, že pouze Romové páchají zločiny, a co hůře, že páchají vážné zločiny, což není pravda. Dále panuje i představa, že jsou-li v určité lokalitě Romové, budou tam mít úřady hodně práce,“ citují autoři zprávy jednoho z právníků, který v rámci výzkumu popsal, jak stereotypy a předsudky vůči Romům poškozují justiční proces na každém stupni systému trestního soudnictví.

Výzkum dále potvrzuje výsledky zprávy Fair Trials za rok 2020 „Odhalení diskriminace Romů v systému trestní justice v Evropě“, která byla založena na výzkumu v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a Španělsku. Zpráva ukazuje, že protiromský rasismus ve společnosti je zakořeněný a institucionalizovaný v systému trestní justice.

„Justice není slepá. Protiromský rasismus je v systému trestního soudnictví v Evropě rozšířený a normalizovaný a tato zpráva je střízlivým připomenutím, že pro miliony Romů v Evropě je rovnost před zákonem pouze iluzí,“ uvedl Bruno Min, právní ředitel Fair Trials.

„Nečinnost už není řešením. Je nejvyšší čas, aby si to vlády a EU uvědomily a začaly se těmito problémy zabývat,“ dodal Min.

Národní výzkumy České republiky a Slovenska, Srbska a Severní Makedonie budou zveřejněny v letošním roce ve dvou dodatečných zprávách. Souhrnný dokument o jejich výsledcích je dostupný online.

Přečteno: 1101x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ERRC, Výzkum, zpráva, Soud, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo