Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Nový zákon o sociálním bydlení nepotřebujeme, říká místopředsedkyně TOP 09. S tím nesouhlasí David Beňák

17. února 2017
Čtení na 2 minuty

Ve včerejším rozhovoru pro Český rozhlas v pořadu Interview Plus vyjádřila Markéta Pekarová Adamová, poslankyně a místopředsedkyně TOP 09, své výhrady k návrhu sociálního zákona, k jehož schválení se zavázala současná vláda ve svém programovém prohlášení. „Domnívám se, že zákon o sociálním bydlení nepotřebujeme. I v současné době, bez tohoto zákona, jsme schopni poskytovat bydlení pro potřebné. Máme systém dávek, konkrétně jsou to dvě dávky – příspěvek a doplatek, které lidem v bytové nouzi pomáhají,” prohlásila Pekarová Adamová.

Poslankyně si myslí, že je zákon příliš široce nastaven a může docházet ke vzniku dalších vyloučených ghett sestěhováním nájemníků, „kteří mají nižší kompetence k bydlení nebo je nemají, což znamená, že nejsou schopni dodržovat základní pravidla poklidného soužití, jsou třeba hodně zadlužení a kvalitně se s nimi nepracuje“.

Pekarová Adamová navrhuje sloučit a zastropovat příspěvky na bydlení

Na otázku redaktora, zda je současný systém dobrý, uvedla: „Dobrý není, ale určitě není cílem jej zbořit a začít stavět něco nového. Lepší by bylo, kdybychom se ten stávající systém snažili opravit. Je možné jej opravit tak, aby byl lepší a funkční, a hlavně by to bylo mnohem rychlejší než přijetí nového zákona.“ Navrhuje například sloučení obou současných příspěvků na bydlení a stanovení lepších podmínek pro vyplácení doplatku na bydlení, který se týká lidí, kteří bydlí na ubytovnách v nevyhovujících podmínkách.

Místopředsedkyně TOP 09 chce zabránit státu ve vyplácení v dané lokalitě neúměrně vysokých dávek na bydlení vznikem cenových map, které by byly pro úřady práce, které dávku poskytují, závazné. Pekarová Adamová shrnula své výhrady k novému zákonu o sociálním bydlení na svém facebookovém profilu. Nárok na sociální byt je prý nastaven pro příliš širokou skupinu osob a „snížení nároků na stávající dávky do něj uvrhne i pracující nízkopříjmové osoby“. „Náklady na postavení tisíců nových bytů jsou ve výši cca 150 miliard Kč a nelze předpokládat, že by stávající kapacity bytů ve vlastnictví obcí stačily,“ domnívá se.

David Beňák: Dostupnost bydlení je klíčová pro širokou skupinu obyvatel

Aktivista a úředník David Beňák okomentoval rozhovor s Pekarovou Adamovou na svém facebookovém profilu: „Souhlasím, že vznik dalších vyloučených lokalit může hrozit, pokud nějaká obec bude pronajímat byty pouze v jednom místě či domě, a eliminace takového rizika může být velmi drahá, tj. je nutné postavit nové byty nebo je nakoupit. Nesouhlasím však s tím, že je zákon postaven na širokou cílovou skupinu. … Myslím, si že bychom všichni měli pochopit, že dostupnost bydlení je klíčová pro širokou skupinu obyvatel, a měly by existovat prahy, které prostě lze zvládnout. … A také by se neškodilo podívat na to úhlem pohledu těch, jejichž měsíční příjem se zdaleka neblíží průměrné mzdě.“

Koaliční vládě se dosud nepodařilo prosadit zákon o sociálním bydlení, který by měl řešit situaci 200 tisíc lidí, kteří se nacházejí v bytové nouzi.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon