romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

O přemístění prasečáku v Letech a romském holocaustu se diskutovalo v parlamentu za naprostého nezájmu politiků

7.12.2015 13:00
Jozef Miker, Karolina Mirga, Toman Brod a Karel Holomek na konferenci Uznání a vzpomínání na romský holocaust v České republice 4.12. 2015 (FOTO: bau)
Jozef Miker, Karolina Mirga, Toman Brod a Karel Holomek na konferenci Uznání a vzpomínání na romský holocaust v České republice 4.12. 2015 (FOTO: bau)

„Zásadní problém nejsou peníze, ale především nedostatek politické vůle,“ řekl o možném přesunu prasečí farmy z místa bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku na páteční konferenci o romském holocaustu Karel Holomek. „Až 80% české společnosti Romy nesnáší a pro vládu je nesmírně těžké dělat nepopulární věci,“ upřesnil.

Konference nazvaná Uznání a vzpomínání na romský holocaust v České republice se konala v prostorách poslanecké sněmovny pod záštitou poslance Karla Schwarzenberga.

„Tyto prostory jsme k diskusi nad tak závažným tématem zvolili i proto, abychom byli politikům blíž. Takovou neúčast jsme však nečekali,“ řekla pro server Romea.cz jedna z organizátorek Karolina Mirga. Krátkým úvodem se setkání zúčastnila pouze poslankyně Markéta Adamová (TOP 09) a závěrečnou řečí vedoucí kanceláře Rady pro záležitosti romské menšiny Martin Martínek.

Mezi panelisty, kteří hovořili o romském a židovském holocaustu, genocidě nebo úloze mladých v boji proti anticiganismu v České republice a v Evropě vystoupili i aktivisté Jozef Miker, Ivana Čonková, novinář Markus Pape, historik Toman Brod, prezident European Grassroots Antiracist Movement (EGAM) Benjamin Abtan nebo prezident Evropské unie židovských studentů Benjamin Fisher.

„Poselství, které si přináším ze svého vlastního židovského osudu, a které chci sdělit i na této konferenci, je: naší povinností je rozlišovat jenom lidi slušné a neslušné. Nemáme moc zabránit zločinům, genocidám nebo masovým vraždám, ale můžeme působit na naše okolí, aby nikdy nepodléhalo té strašné zhoubě – principu kolektivní viny a kolektivního trestu,“ řekl Brod, který jako jediný ze své rodiny přežil koncentrační tábor v Osvětimi.

Konferenci pořádala mezinárodní mládežnická romská organizace ternYpe a hnutí Free Lety v rámci iniciativy Vzpomínání na Genocidu Romů.  

Přečteno: 1063x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, diskuse, Lety u Písku, ParlamentHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo