romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

O přemístění prasečáku v Letech a romském holocaustu se diskutovalo v parlamentu za naprostého nezájmu politiků

7.12.2015 13:00
Jozef Miker, Karolina Mirga, Toman Brod a Karel Holomek na konferenci Uznání a vzpomínání na romský holocaust v České republice 4.12. 2015 (FOTO: bau)
Jozef Miker, Karolina Mirga, Toman Brod a Karel Holomek na konferenci Uznání a vzpomínání na romský holocaust v České republice 4.12. 2015 (FOTO: bau)

„Zásadní problém nejsou peníze, ale především nedostatek politické vůle,“ řekl o možném přesunu prasečí farmy z místa bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku na páteční konferenci o romském holocaustu Karel Holomek. „Až 80% české společnosti Romy nesnáší a pro vládu je nesmírně těžké dělat nepopulární věci,“ upřesnil.

Konference nazvaná Uznání a vzpomínání na romský holocaust v České republice se konala v prostorách poslanecké sněmovny pod záštitou poslance Karla Schwarzenberga.

„Tyto prostory jsme k diskusi nad tak závažným tématem zvolili i proto, abychom byli politikům blíž. Takovou neúčast jsme však nečekali,“ řekla pro server Romea.cz jedna z organizátorek Karolina Mirga. Krátkým úvodem se setkání zúčastnila pouze poslankyně Markéta Adamová (TOP 09) a závěrečnou řečí vedoucí kanceláře Rady pro záležitosti romské menšiny Martin Martínek.

Mezi panelisty, kteří hovořili o romském a židovském holocaustu, genocidě nebo úloze mladých v boji proti anticiganismu v České republice a v Evropě vystoupili i aktivisté Jozef Miker, Ivana Čonková, novinář Markus Pape, historik Toman Brod, prezident European Grassroots Antiracist Movement (EGAM) Benjamin Abtan nebo prezident Evropské unie židovských studentů Benjamin Fisher.

„Poselství, které si přináším ze svého vlastního židovského osudu, a které chci sdělit i na této konferenci, je: naší povinností je rozlišovat jenom lidi slušné a neslušné. Nemáme moc zabránit zločinům, genocidám nebo masovým vraždám, ale můžeme působit na naše okolí, aby nikdy nepodléhalo té strašné zhoubě – principu kolektivní viny a kolektivního trestu,“ řekl Brod, který jako jediný ze své rodiny přežil koncentrační tábor v Osvětimi.

Konferenci pořádala mezinárodní mládežnická romská organizace ternYpe a hnutí Free Lety v rámci iniciativy Vzpomínání na Genocidu Romů.  

Přečteno: 1055x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, diskuse, Lety u Písku, ParlamentHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo