romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

O psychickém zdraví Breivika dnes u soudu vypovídali psychiatři

Oslo (Norsko), 19.6.2012 10:09, (ROMEA)

Dnes začal poslední týden procesu s norským pravicovým extremistou a atentátníkem Andersem Behringem Breivikem. Dnešní stání bylo vyhrazeno psychiatrům, kteří vyložili argumenty na podporu svého kladného posudku duševního zdraví muže, jenž loni během jediného dne zabil 77 lidí, z nichž většinu postřílel.

Pokud bude Breivik shledán příčetným a svéprávným, půjde do vězení. Pokud bude prohlášen za nepříčetného, skončí v psychiatrické léčebně. V obou případech by možná do konce života nevyšel na svobodu. Verdikt má soud vynést v červenci nebo v srpnu.

Dnes vypovídali představitelé soudní lékařské komise, která dospěla k závěru, že 33letý Breivik příčetný je. Psychiatři Terje Törissen a Agnar Aspaas tvrdí, že Breivik má "silnou narcistickou poruchu", ale není psychotik, jak se domnívá jiná dvojice expertů. Torgeir Husby a Synne Sörheimová se naopak domnívají, že Breivik trpí paranoidní schizofrenií.

Törissen připustil, že při soustavném pozorování Breivika částečně pochyboval, zda přece jen není psychotický. "Jak je možné, že tu může sedět v tak závažné věci, aniž by ukázal sebemenší citové pohnutí?" řekl Törissen.

Breivik se k atentátu ve vládní čtvrti v Oslu a střelbě do levicové mládeže na ostrově Utöya z 22. července loňského roku přiznal, ale cítí se nevinen a nevyjádřil nad svými činy lítost. Sám si přeje, aby byl odsouzen jako trestně odpovědný člověk, a pokud tomu bude naopak, hodlá se odvolat. Chce totiž, aby byla jeho ideologie, plná nenávisti vůči přistěhovalcům, islámu, multikulturalismu a marxismu, brána vážně.

Podle Husbyho a Sörheimové, autorů první expertizy, jsou krvavé činy Breivika především důsledkem jeho klamných představ a násilnických myšlenek, a nikoli projevem jeho politického extremismu.

Přečteno: 368x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo