romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

O Roma vakeren: Prezentace pražského Centra Romů a Sintů se kvůli koronaviru prozatím odkládá

2.4.2020 10:09
Ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová v pondělí 27. 1. 2020 na vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v Senátu (FOTO: Senát PČR)
Ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová v pondělí 27. 1. 2020 na vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v Senátu (FOTO: Senát PČR)

Kvůli nouzovému stavu v ČR byla zrušena slavnostní prezentace Centra Romů a Sintů v Praze. Jak projekt pokračuje, prozradila v pořadu Českého rozhlasu O Roma vakeren ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Centrum Romů a Sintů je ideový produkt, který ve vazbě na Lety u Písku připomíná otázku holokaustu Romů. Návrh na jeho vytvoření vzešel z řad přeživších Romů a potomků bývalých vězňů, kteří si dnes osudy svých nejbližších intenzivně připomínají.

V čem podle vás spočívá hlavní význam centra? Komu bude určeno? A s čím se tam návštěvníci budou setkávat?

„Centrum bude vyvíjet kulturní činnost, výstavní. Mělo by jít o menší výstavy, tak, jak to prostory umožňují. Expozice se budou týkat holokaustu nebo obecně dějin a kultury Romů. Má to ale být také informační a komunitní centrum. Romové nejen z Prahy by tu měli mít možnost scházet se.“

Vzhledem k současné náročné situaci se bude prezentace centra odkládat. Víte zhruba na kdy?

„Chystáme se spustit samostatné webové stránky Centra Romů a Sintů, a to v rámci samostatné záložky na stránkách Muzea romské kultury. Jakmile se vyjasní situace s vývojem nákazy v ČR, naplánujeme nový termín prezentace.“

Kdy plánujete otevření centra?

„Poslední květnový týden roku 2022 bude první veřejná akce Centra Romů a Sintů – v Letohrádku Kinských bychom chtěli zahájit výstavu výtvarného umění. Zrekonstruovaná vila včetně výstavy a další akcemi by měla být pro veřejnost otevřena až v roce 2023.“

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE

Přečteno: 410x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Muzeum romské kultury, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo