romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Občanští členové "romské" rady: Stanislav Křeček je pro nás jako veřejný ochránce práv nepřijatelný

17.1.2020 12:35
Stanislav Křeček a Rada vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)
Stanislav Křeček a Rada vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny nesouhlasí s tím, aby se novým veřejným ochráncem práv stal Stanislav Křeček. Toho do funkce navrhuje prezident Miloš Zeman. Členům romské rady vadí, že Křeček neoprávněně užíval titul JUDr., sdílí na internetu hoaxy nebo dezinformace a téma diskriminace je mu cizí.

"Stanislav Křeček pro nás reprezentuje způsob myšlení a jednání, v němž ochrana lidských práv a lidská práva samotná nemají hodnotu. Ztělesňuje systém, v němž je diskriminace tolerovaná, stává se normou a kde se i vysocí političtí činitelé mohou ve veřejném prostoru vyjadřovat stereotypně a šířit lživé zprávy. Z těchto důvodů je pro nás jeho nominace nevhodná a případné zvolení veřejným ochráncem práv vnímáme jako nepřijatelné," uvádí se v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Tiskové prohlášení občanských členů rady vlády pro záležitosti romské menšiny

My, občanští členové  Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (dále RVZRM) odmítáme nominaci Stanislava Křečka na post veřejného ochránce práv. Je pro nás nepřijatelné, aby nejvyšší úřad, ke kterému se mohou lidé odvolávat ve věcech diskriminace, vedl člověk, který diskriminaci podporuje.

Stanislav Křeček za sedm let svého působení v pozici zástupce ombudsmanky Anny Šabatové opakovaně prokazoval, že je mu téma diskriminace a ochrany lidských práv cizí. Svými veřejnými vyjádřeními dlouhodobě snižoval důvěryhodnost úřadu veřejného ochránce práv.

Za všechny problematické kauzy uvádíme tu, v níž se ombudsmanka zastala ženy  romského původu, která byla diskriminačně vyloučena z žádosti o byt. Stanislav Křeček veřejně prohlásil, že je právem pronajímatele jednat diskriminačně.

Kromě nevhodného působení v úřadu ombudsmana je pro nás Stanislav Křeček nepřijatelný nejen odborně a názorově, ale také lidsky. Bylo prokázáno, že neoprávněně užíval titul JUDr., na sociálních sítích sdílel hoaxy a mnozí členové RVZRM byli svědky jeho velmi nevhodných vyjádření při projevech na pietách obětem romského holocaustu.

Stanislav Křeček pro nás reprezentuje způsob myšlení a jednání, v němž ochrana lidských práv a lidská práva samotná nemají hodnotu. Ztělesňuje systém, v němž je diskriminace tolerovaná, stává se normou a kde se i vysocí političtí činitelé mohou ve veřejném prostoru vyjadřovat stereotypně a šířit lživé zprávy. Z těchto důvodů je pro nás jeho nominace nevhodná a případné zvolení veřejným ochráncem práv vnímáme jako nepřijatelné.

Občanští členové RVZRM:

 • Mgr. Jan Husák, místpředseda za občanskou část
 • PhDr. Renáta Köttnerová Čeněk Růžička
 • Mgr. Lucie Fuková
 • Bc. Edita Stejskalová
 • Josef Stojka
 • Bc. Zdeněk Guži
 • Štefan Oláh
 • František Bikár
 • Mgr. Alica Sigmund Heráková
 • Simon Slanina
 • Iveta Theuserová Bc.
 • Tomáš Ščuka
 • Petr Torák, MBE
Přečteno: 1991x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, tiskové prohlášení, Tiskové zprávyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo