romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Občanští členové "romské" rady: Stanislav Křeček je pro nás jako veřejný ochránce práv nepřijatelný

17.1.2020 12:35
Stanislav Křeček a Rada vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)
Stanislav Křeček a Rada vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny nesouhlasí s tím, aby se novým veřejným ochráncem práv stal Stanislav Křeček. Toho do funkce navrhuje prezident Miloš Zeman. Členům romské rady vadí, že Křeček neoprávněně užíval titul JUDr., sdílí na internetu hoaxy nebo dezinformace a téma diskriminace je mu cizí.

"Stanislav Křeček pro nás reprezentuje způsob myšlení a jednání, v němž ochrana lidských práv a lidská práva samotná nemají hodnotu. Ztělesňuje systém, v němž je diskriminace tolerovaná, stává se normou a kde se i vysocí političtí činitelé mohou ve veřejném prostoru vyjadřovat stereotypně a šířit lživé zprávy. Z těchto důvodů je pro nás jeho nominace nevhodná a případné zvolení veřejným ochráncem práv vnímáme jako nepřijatelné," uvádí se v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Tiskové prohlášení občanských členů rady vlády pro záležitosti romské menšiny

My, občanští členové  Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (dále RVZRM) odmítáme nominaci Stanislava Křečka na post veřejného ochránce práv. Je pro nás nepřijatelné, aby nejvyšší úřad, ke kterému se mohou lidé odvolávat ve věcech diskriminace, vedl člověk, který diskriminaci podporuje.

Stanislav Křeček za sedm let svého působení v pozici zástupce ombudsmanky Anny Šabatové opakovaně prokazoval, že je mu téma diskriminace a ochrany lidských práv cizí. Svými veřejnými vyjádřeními dlouhodobě snižoval důvěryhodnost úřadu veřejného ochránce práv.

Za všechny problematické kauzy uvádíme tu, v níž se ombudsmanka zastala ženy  romského původu, která byla diskriminačně vyloučena z žádosti o byt. Stanislav Křeček veřejně prohlásil, že je právem pronajímatele jednat diskriminačně.

Kromě nevhodného působení v úřadu ombudsmana je pro nás Stanislav Křeček nepřijatelný nejen odborně a názorově, ale také lidsky. Bylo prokázáno, že neoprávněně užíval titul JUDr., na sociálních sítích sdílel hoaxy a mnozí členové RVZRM byli svědky jeho velmi nevhodných vyjádření při projevech na pietách obětem romského holocaustu.

Stanislav Křeček pro nás reprezentuje způsob myšlení a jednání, v němž ochrana lidských práv a lidská práva samotná nemají hodnotu. Ztělesňuje systém, v němž je diskriminace tolerovaná, stává se normou a kde se i vysocí političtí činitelé mohou ve veřejném prostoru vyjadřovat stereotypně a šířit lživé zprávy. Z těchto důvodů je pro nás jeho nominace nevhodná a případné zvolení veřejným ochráncem práv vnímáme jako nepřijatelné.

Občanští členové RVZRM:

 • Mgr. Jan Husák, místpředseda za občanskou část
 • PhDr. Renáta Köttnerová Čeněk Růžička
 • Mgr. Lucie Fuková
 • Bc. Edita Stejskalová
 • Josef Stojka
 • Bc. Zdeněk Guži
 • Štefan Oláh
 • František Bikár
 • Mgr. Alica Sigmund Heráková
 • Simon Slanina
 • Iveta Theuserová Bc.
 • Tomáš Ščuka
 • Petr Torák, MBE
Přečteno: 1729x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, tiskové prohlášení, Tiskové zprávyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo