romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Občanští členové "romské" rady: Stanislav Křeček je pro nás jako veřejný ochránce práv nepřijatelný

17.1.2020 12:35
Stanislav Křeček a Rada vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)
Stanislav Křeček a Rada vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny nesouhlasí s tím, aby se novým veřejným ochráncem práv stal Stanislav Křeček. Toho do funkce navrhuje prezident Miloš Zeman. Členům romské rady vadí, že Křeček neoprávněně užíval titul JUDr., sdílí na internetu hoaxy nebo dezinformace a téma diskriminace je mu cizí.

"Stanislav Křeček pro nás reprezentuje způsob myšlení a jednání, v němž ochrana lidských práv a lidská práva samotná nemají hodnotu. Ztělesňuje systém, v němž je diskriminace tolerovaná, stává se normou a kde se i vysocí političtí činitelé mohou ve veřejném prostoru vyjadřovat stereotypně a šířit lživé zprávy. Z těchto důvodů je pro nás jeho nominace nevhodná a případné zvolení veřejným ochráncem práv vnímáme jako nepřijatelné," uvádí se v prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Tiskové prohlášení občanských členů rady vlády pro záležitosti romské menšiny

My, občanští členové  Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (dále RVZRM) odmítáme nominaci Stanislava Křečka na post veřejného ochránce práv. Je pro nás nepřijatelné, aby nejvyšší úřad, ke kterému se mohou lidé odvolávat ve věcech diskriminace, vedl člověk, který diskriminaci podporuje.

Stanislav Křeček za sedm let svého působení v pozici zástupce ombudsmanky Anny Šabatové opakovaně prokazoval, že je mu téma diskriminace a ochrany lidských práv cizí. Svými veřejnými vyjádřeními dlouhodobě snižoval důvěryhodnost úřadu veřejného ochránce práv.

Za všechny problematické kauzy uvádíme tu, v níž se ombudsmanka zastala ženy  romského původu, která byla diskriminačně vyloučena z žádosti o byt. Stanislav Křeček veřejně prohlásil, že je právem pronajímatele jednat diskriminačně.

Kromě nevhodného působení v úřadu ombudsmana je pro nás Stanislav Křeček nepřijatelný nejen odborně a názorově, ale také lidsky. Bylo prokázáno, že neoprávněně užíval titul JUDr., na sociálních sítích sdílel hoaxy a mnozí členové RVZRM byli svědky jeho velmi nevhodných vyjádření při projevech na pietách obětem romského holocaustu.

Stanislav Křeček pro nás reprezentuje způsob myšlení a jednání, v němž ochrana lidských práv a lidská práva samotná nemají hodnotu. Ztělesňuje systém, v němž je diskriminace tolerovaná, stává se normou a kde se i vysocí političtí činitelé mohou ve veřejném prostoru vyjadřovat stereotypně a šířit lživé zprávy. Z těchto důvodů je pro nás jeho nominace nevhodná a případné zvolení veřejným ochráncem práv vnímáme jako nepřijatelné.

Občanští členové RVZRM:

 • Mgr. Jan Husák, místpředseda za občanskou část
 • PhDr. Renáta Köttnerová Čeněk Růžička
 • Mgr. Lucie Fuková
 • Bc. Edita Stejskalová
 • Josef Stojka
 • Bc. Zdeněk Guži
 • Štefan Oláh
 • František Bikár
 • Mgr. Alica Sigmund Heráková
 • Simon Slanina
 • Iveta Theuserová Bc.
 • Tomáš Ščuka
 • Petr Torák, MBE
Přečteno: 1812x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, tiskové prohlášení, Tiskové zprávyHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo