romea - logo
3. června 2020 (středa)
svátek má Tamara
Loading
rozšířené vyhledávaní

Obchodník s chudobou a poslanec SPD Volný vyhání Romy ze svých bytů na ulici

1.3.2019 12:34
Lubomír Volný (FOTO: Facebook Lubomíra Volného)
Lubomír Volný (FOTO: Facebook Lubomíra Volného)

Několika ostravským rodinám hrozí, že skončí na ulici. Jde o nájemníky poslance fašistické SPD Lubomíra Volného, který jim už nechce prodloužit smlouvy. Tímto způsobem prý reagoval na kritiku od pirátského poslance Mikuláše Peksy, že obchoduje s chudobou. Tématem se zabýval Deník N.

Peksa připomněl Volnému jeho slib, že ukončí „obchod s chudobou“, čímž narážel na to, že poslanec SPD pronajímá několik bytů ve vyloučené lokalitě v ostravském Přívoze za vysoké nájemné. Peksovi tudíž šlo o to, aby Volný těmto lidem prodloužil smlouvy a zároveň jim snížil nájem, aby jim zůstalo víc na jiné potřeby. Jinak řečeno, vyzval jej, aby nezneužíval státní podporu pro sociálně slabé lidi. Volný ho následně požádal o telefonní číslo, aby se na něj mohli obrátit jeho nájemníci, kterým neprodlouží smlouvu. Peksovi už se podle Deníku N ozval jeden muž, aby jeho početné rodině sehnal ubytování. 

„Neprodloužil jsem jim smlouvy. Vzhledem k tomu, že u mě bydlí a neplatí mi nájem, tak je to úplně jedno. Pan Peksa se v Poslanecké sněmovně svým prohlášením zavázal, že se o ně od 1. 3. postará, tak snad se o ně postará,“ řekl Volný. Tvrdí, že některým jeho nájemníkům skončila smlouva již dříve, a přesto u něj bydlí. Rodiny mu údajně nic neplatí a pronájem bytů označil za „charitativní činnost“. „Oni dostávají peníze na bydlení, elektriku, vodu a plyn, a nechávají si je,“ doplnil Volný. 

V jednom z volného domů bydlí se svými deseti dětmi i Mária Horváthová. Rodina tady podle ní bydlí už šest let. Smlouvu má prý uzavřenou vždy na tři měsíce, kontrakt jim tak má vypršet až na konci března. Za byt podle svých slov platí se vším všudy měsíčně 17 tisíc korun. „Přijde nám to moc, ale jsme rádi, že mají kde děcka dávat hlavu dolů,“ odpověděla Horváthová serveru iRozhlas.cz na otázku, jestli za byt neplatí zbytečně hodně peněz.

Vyhazování lidí na ulici

Na Peksu se něj zatím s žádostí o sehnání ubytování obrátil jeden člověk. „Měli jsme telefonát od jednoho muže. Stěžoval si, že mu pan Volný tvrdí, že mu mám zajistit ubytování. Od chvíle, kdy ten člověk zavolal, to řešíme. Snažíme se pro ně najít nějaké ubytování, aby neskončili na mraze,“ uvedl Peksa. Shrnul, že mu připadá nechutné, že Volný nyní vyhází lidi na ulici. „Označil jsem ho za obchodníka s chudobou a jsem přesvědčen, že jím je. On to interpretoval tak, že má ty lidi vyhnat na mráz,“ dodal Peksa. Podle něj by stačilo, aby Volný za byty účtoval částky, které odpovídají kvalitě bydlení.

Na Peksu se obrátil Miroslav Ziga, který se obává, že skončí na ulici a jeho děti pošlou do dětského domova. „Včera mi volal, abych mu zaplatil nájem, že mě pak hned vyhodí. Mám deset děcek, chci se o ně starat a nechci je ztratit. Smlouva nám skončila 28. února, prodlužoval nám ji každý měsíc,“ popsal svou situaci Ziga, který v bytě bydlí posledních pět let. S Volným příliš nejednal, přicházel spíš do styku s mužem, kterého označil za poslancova „komplice“.

Vše podle něj probíhalo korektně. Každý měsíc prý platil nájem, dohromady 14 tisíc korun, tedy 7000 za dvoupokojový byt a 7000 na vodu a energie. Poslední nájemné však nezaplatil, protože ho nyní chce Volný z bytu vyhodit.

S Volného argumentem, že mu nájemníci platí málo, nesouhlasí terénní pracovnice neziskové organizace Vzájemné soužití Margit Lebicová, která situaci v lokalitě dobře zná. „Vím, že oni tam platí nehorázné peníze za bydlení v domě, kde není elektřina. Kdybyste to viděla, je vám jasné, že to hodnotu toho nájmu nemá,“ řekla.

Obchod s chudobou, kdy lidé žijící ze sociálních dávek platí za bydlení často přemrštěné částky, ovšem není zdaleka problém jen Ostravy. Radiožurnál třeba naposledy zmapoval případ asistenta europoslance a šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila - Jan Zedník obchodoval s levnými byty na Mostecku.

Přečteno: 1681x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Obchod s chudobou, Romové, OstravaHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo