romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Obchodník s chudobou a poslanec SPD Volný vyhání Romy ze svých bytů na ulici

1.3.2019 12:34
Lubomír Volný (FOTO: Facebook Lubomíra Volného)
Lubomír Volný (FOTO: Facebook Lubomíra Volného)

Několika ostravským rodinám hrozí, že skončí na ulici. Jde o nájemníky poslance fašistické SPD Lubomíra Volného, který jim už nechce prodloužit smlouvy. Tímto způsobem prý reagoval na kritiku od pirátského poslance Mikuláše Peksy, že obchoduje s chudobou. Tématem se zabýval Deník N.

Peksa připomněl Volnému jeho slib, že ukončí „obchod s chudobou“, čímž narážel na to, že poslanec SPD pronajímá několik bytů ve vyloučené lokalitě v ostravském Přívoze za vysoké nájemné. Peksovi tudíž šlo o to, aby Volný těmto lidem prodloužil smlouvy a zároveň jim snížil nájem, aby jim zůstalo víc na jiné potřeby. Jinak řečeno, vyzval jej, aby nezneužíval státní podporu pro sociálně slabé lidi. Volný ho následně požádal o telefonní číslo, aby se na něj mohli obrátit jeho nájemníci, kterým neprodlouží smlouvu. Peksovi už se podle Deníku N ozval jeden muž, aby jeho početné rodině sehnal ubytování. 

„Neprodloužil jsem jim smlouvy. Vzhledem k tomu, že u mě bydlí a neplatí mi nájem, tak je to úplně jedno. Pan Peksa se v Poslanecké sněmovně svým prohlášením zavázal, že se o ně od 1. 3. postará, tak snad se o ně postará,“ řekl Volný. Tvrdí, že některým jeho nájemníkům skončila smlouva již dříve, a přesto u něj bydlí. Rodiny mu údajně nic neplatí a pronájem bytů označil za „charitativní činnost“. „Oni dostávají peníze na bydlení, elektriku, vodu a plyn, a nechávají si je,“ doplnil Volný. 

V jednom z volného domů bydlí se svými deseti dětmi i Mária Horváthová. Rodina tady podle ní bydlí už šest let. Smlouvu má prý uzavřenou vždy na tři měsíce, kontrakt jim tak má vypršet až na konci března. Za byt podle svých slov platí se vším všudy měsíčně 17 tisíc korun. „Přijde nám to moc, ale jsme rádi, že mají kde děcka dávat hlavu dolů,“ odpověděla Horváthová serveru iRozhlas.cz na otázku, jestli za byt neplatí zbytečně hodně peněz.

Vyhazování lidí na ulici

Na Peksu se něj zatím s žádostí o sehnání ubytování obrátil jeden člověk. „Měli jsme telefonát od jednoho muže. Stěžoval si, že mu pan Volný tvrdí, že mu mám zajistit ubytování. Od chvíle, kdy ten člověk zavolal, to řešíme. Snažíme se pro ně najít nějaké ubytování, aby neskončili na mraze,“ uvedl Peksa. Shrnul, že mu připadá nechutné, že Volný nyní vyhází lidi na ulici. „Označil jsem ho za obchodníka s chudobou a jsem přesvědčen, že jím je. On to interpretoval tak, že má ty lidi vyhnat na mráz,“ dodal Peksa. Podle něj by stačilo, aby Volný za byty účtoval částky, které odpovídají kvalitě bydlení.

Na Peksu se obrátil Miroslav Ziga, který se obává, že skončí na ulici a jeho děti pošlou do dětského domova. „Včera mi volal, abych mu zaplatil nájem, že mě pak hned vyhodí. Mám deset děcek, chci se o ně starat a nechci je ztratit. Smlouva nám skončila 28. února, prodlužoval nám ji každý měsíc,“ popsal svou situaci Ziga, který v bytě bydlí posledních pět let. S Volným příliš nejednal, přicházel spíš do styku s mužem, kterého označil za poslancova „komplice“.

Vše podle něj probíhalo korektně. Každý měsíc prý platil nájem, dohromady 14 tisíc korun, tedy 7000 za dvoupokojový byt a 7000 na vodu a energie. Poslední nájemné však nezaplatil, protože ho nyní chce Volný z bytu vyhodit.

S Volného argumentem, že mu nájemníci platí málo, nesouhlasí terénní pracovnice neziskové organizace Vzájemné soužití Margit Lebicová, která situaci v lokalitě dobře zná. „Vím, že oni tam platí nehorázné peníze za bydlení v domě, kde není elektřina. Kdybyste to viděla, je vám jasné, že to hodnotu toho nájmu nemá,“ řekla.

Obchod s chudobou, kdy lidé žijící ze sociálních dávek platí za bydlení často přemrštěné částky, ovšem není zdaleka problém jen Ostravy. Radiožurnál třeba naposledy zmapoval případ asistenta europoslance a šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila - Jan Zedník obchodoval s levnými byty na Mostecku.

Přečteno: 1512x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Obchod s chudobou, Romové, OstravaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo