romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obec po upozornění změnila přístup k romskému nájemníkovi

3.4.2020 9:58
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)

Romský nájemník dostal od od obce nabídku na horší byt v horší lokalitě, než ostatní nájemníci jednoho domu, který se má rekonstruovat. Vzniklo poroto podezření na diskriminaci. Úřad ombudsmana na to obec upozornil a ta onomu Romovi nabídla lepší byt ve stejném místě jako ostatním nájemníkům. Píše o tom v nekonkrétní a opatrně napsané tiskové zprávě úřad ombudsmana - nevíme tak, v jaké obci se to odehrálo. A sám úřad rovnou zpochybňuje, že šlo o diskriminaci, píše, že to "může působit jako diskriminace".

Romský nájemník se obrátil na úřad ombudsmana s tím, že ho obec dikriminuje z důvodu etnicity. Je nájemcem obecního bytu 1+1 v domě, který se má kompletně rekonstruovat. Obec proto všem nájemcům nabídla náhradní byty. Zatímco všem ostatním nájemcům, kteří nejsou Romové, obec nabídla srovnatelný náhradní byt a současně jim dala možnost vybrat si z více alternativ, pokud by s prvním nabídnutým bytem nesouhlasili, v jeho případě se tak nestalo.

Obec mu nabídla byt menší než měl dosud (1+kk) a ve výrazně horší lokalitě, kde navíc probíhá dlouhodobá rekonstrukce, takže je zde zvýšené množství hluku a prachu. Rom uvedl, že je ve stávajícím bydlišti dlouhodobým nájemcem a řádně platil nájemné. Se sousedy v domě má dobré vztahy, což doložil písemným prohlášením podepsaným ostatními nájemníky. Obrátil se proto na obec s žádostí, aby mu jako ostatním nabídla byt v jiné lokalitě, ale jeho žádost zůstala bez odezvy. 

"Přestože okolnosti případu vyvolávaly podezření, že se mohlo jednat o diskriminaci, ze shromážděných podkladů nebylo možné s jistotou nerovné zacházení prokázat. Starosta rozdíl v kvalitě nabízených náhradních bytů zdůvodnil především tím, zda se mělo jednat o náhradní byt trvalý, či dočasný pouze po dobu rekonstrukce domu," stojí v tiskové zprávě doslova.

Někteří nájemníci se prý rozhodli v nových bytech zůstat trvale, takže jim přednostně obec nabízela byty větší a lépe situované. Těm nájemníkům, kteří jako stěžovatel vyjádřili přání se po rekonstrukci vrátit do svých stávajících bytů, obec podle starosty přidělovala menší náhradní byty pro dočasné bydlení," píše úřad ombudsmana.

Obec však Romovi nabídla byt v horší lokalitě jako jedinému nájemníkovi, což starosta nevysvětlil, ale odmítl, že by důvodem byl etnický původ stěžovatele. A přes všechna ujišťování, že nešlo o diskriminaci obec tomuto nájemníkovi nakonec nabídla k přestěhování byt 1+1 v lokalitě, kam se přestěhovali i ostatní nájemníci.

Přečteno: 778x
 

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Romové, Ombudsman, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo