romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Obec po upozornění změnila přístup k romskému nájemníkovi

3.4.2020 9:58
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)

Romský nájemník dostal od od obce nabídku na horší byt v horší lokalitě, než ostatní nájemníci jednoho domu, který se má rekonstruovat. Vzniklo poroto podezření na diskriminaci. Úřad ombudsmana na to obec upozornil a ta onomu Romovi nabídla lepší byt ve stejném místě jako ostatním nájemníkům. Píše o tom v nekonkrétní a opatrně napsané tiskové zprávě úřad ombudsmana - nevíme tak, v jaké obci se to odehrálo. A sám úřad rovnou zpochybňuje, že šlo o diskriminaci, píše, že to "může působit jako diskriminace".

Romský nájemník se obrátil na úřad ombudsmana s tím, že ho obec dikriminuje z důvodu etnicity. Je nájemcem obecního bytu 1+1 v domě, který se má kompletně rekonstruovat. Obec proto všem nájemcům nabídla náhradní byty. Zatímco všem ostatním nájemcům, kteří nejsou Romové, obec nabídla srovnatelný náhradní byt a současně jim dala možnost vybrat si z více alternativ, pokud by s prvním nabídnutým bytem nesouhlasili, v jeho případě se tak nestalo.

Obec mu nabídla byt menší než měl dosud (1+kk) a ve výrazně horší lokalitě, kde navíc probíhá dlouhodobá rekonstrukce, takže je zde zvýšené množství hluku a prachu. Rom uvedl, že je ve stávajícím bydlišti dlouhodobým nájemcem a řádně platil nájemné. Se sousedy v domě má dobré vztahy, což doložil písemným prohlášením podepsaným ostatními nájemníky. Obrátil se proto na obec s žádostí, aby mu jako ostatním nabídla byt v jiné lokalitě, ale jeho žádost zůstala bez odezvy. 

"Přestože okolnosti případu vyvolávaly podezření, že se mohlo jednat o diskriminaci, ze shromážděných podkladů nebylo možné s jistotou nerovné zacházení prokázat. Starosta rozdíl v kvalitě nabízených náhradních bytů zdůvodnil především tím, zda se mělo jednat o náhradní byt trvalý, či dočasný pouze po dobu rekonstrukce domu," stojí v tiskové zprávě doslova.

Někteří nájemníci se prý rozhodli v nových bytech zůstat trvale, takže jim přednostně obec nabízela byty větší a lépe situované. Těm nájemníkům, kteří jako stěžovatel vyjádřili přání se po rekonstrukci vrátit do svých stávajících bytů, obec podle starosty přidělovala menší náhradní byty pro dočasné bydlení," píše úřad ombudsmana.

Obec však Romovi nabídla byt v horší lokalitě jako jedinému nájemníkovi, což starosta nevysvětlil, ale odmítl, že by důvodem byl etnický původ stěžovatele. A přes všechna ujišťování, že nešlo o diskriminaci obec tomuto nájemníkovi nakonec nabídla k přestěhování byt 1+1 v lokalitě, kam se přestěhovali i ostatní nájemníci.

Přečteno: 749x
 

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Romové, Ombudsman, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo