romea - logo
21. ledna 2022 (pátek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Oběti romského holocaustu lidé uctí na místě bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku

2.8.2016 9:10
Pámátník v Letech u Písku.  Foto: František Kostlán
Pámátník v Letech u Písku. Foto: František Kostlán

V Letech u Písku se dnes koná vzpomínková akce pod názvem „Uctění obětí romského holocaustu a vzpomínka na zahájení a ukončení provozu cikánského tábora Lety“. Pietní akt začne v 11 hodin v Kulturní památce Lety.

"Uvedené datum má hned několik historických souvislostí. Dne 1. 8. 1942 byl založen cikánský tábor Lety, 2. 8. si připomínáme "Mezinárodní den obětí romského holocaustu" a ukončení činnosti romského KT v Osvětimi a 8. 8. 1943 byl ukončen provoz cikánského tábora Lety," uvádí se v tiskové zprávě Památníku Lidice, který má na starost i památník vedle bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku.

Při pietním aktu budou položeny kytice u pomníku obětí letského tábora a účastníci piety budou seznámeni s tragickým osudem Romů za druhé světové války.

Podle pořadatelů účast na pietě přislíbili například Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu, Daniel Herman, ministr kultury, Blanka Hlavínová, starostka obce Lety, Martin Martínek za Úřad vlády ČR, Jan Munk, ředitel Památníku Terezín, Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě, Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury Brno, Filip Michael Štojdl, biskup Církve československé husitské, přeživší lidické děti a další hosté.

Program:

  • Položení květin k pomníku obětí letského tábora
  • Modlitba biskupa ČCH Filipa Michaela Štojdla
  • Promluva místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské
  • Odborné slovo historičky Jany Horváthové
Přečteno: 1239x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, památník, Památný den romského holocaustu, Pietní akce, pietní akt, pietní místo, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo