romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Oběti romského holocaustu lidé uctí na místě bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku

2.8.2016 9:10
Pámátník v Letech u Písku.  Foto: František Kostlán
Pámátník v Letech u Písku. Foto: František Kostlán

V Letech u Písku se dnes koná vzpomínková akce pod názvem „Uctění obětí romského holocaustu a vzpomínka na zahájení a ukončení provozu cikánského tábora Lety“. Pietní akt začne v 11 hodin v Kulturní památce Lety.

"Uvedené datum má hned několik historických souvislostí. Dne 1. 8. 1942 byl založen cikánský tábor Lety, 2. 8. si připomínáme "Mezinárodní den obětí romského holocaustu" a ukončení činnosti romského KT v Osvětimi a 8. 8. 1943 byl ukončen provoz cikánského tábora Lety," uvádí se v tiskové zprávě Památníku Lidice, který má na starost i památník vedle bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku.

Při pietním aktu budou položeny kytice u pomníku obětí letského tábora a účastníci piety budou seznámeni s tragickým osudem Romů za druhé světové války.

Podle pořadatelů účast na pietě přislíbili například Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu, Daniel Herman, ministr kultury, Blanka Hlavínová, starostka obce Lety, Martin Martínek za Úřad vlády ČR, Jan Munk, ředitel Památníku Terezín, Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě, Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury Brno, Filip Michael Štojdl, biskup Církve československé husitské, přeživší lidické děti a další hosté.

Program:

  • Položení květin k pomníku obětí letského tábora
  • Modlitba biskupa ČCH Filipa Michaela Štojdla
  • Promluva místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské
  • Odborné slovo historičky Jany Horváthové
Přečteno: 1198x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, památník, Památný den romského holocaustu, Pietní akce, pietní akt, pietní místo, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo