romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Oběti romského holocaustu lidé uctí na místě bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku

2.8.2016 9:10
Pámátník v Letech u Písku.  Foto: František Kostlán
Pámátník v Letech u Písku. Foto: František Kostlán

V Letech u Písku se dnes koná vzpomínková akce pod názvem „Uctění obětí romského holocaustu a vzpomínka na zahájení a ukončení provozu cikánského tábora Lety“. Pietní akt začne v 11 hodin v Kulturní památce Lety.

"Uvedené datum má hned několik historických souvislostí. Dne 1. 8. 1942 byl založen cikánský tábor Lety, 2. 8. si připomínáme "Mezinárodní den obětí romského holocaustu" a ukončení činnosti romského KT v Osvětimi a 8. 8. 1943 byl ukončen provoz cikánského tábora Lety," uvádí se v tiskové zprávě Památníku Lidice, který má na starost i památník vedle bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku.

Při pietním aktu budou položeny kytice u pomníku obětí letského tábora a účastníci piety budou seznámeni s tragickým osudem Romů za druhé světové války.

Podle pořadatelů účast na pietě přislíbili například Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu, Daniel Herman, ministr kultury, Blanka Hlavínová, starostka obce Lety, Martin Martínek za Úřad vlády ČR, Jan Munk, ředitel Památníku Terezín, Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě, Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury Brno, Filip Michael Štojdl, biskup Církve československé husitské, přeživší lidické děti a další hosté.

Program:

  • Položení květin k pomníku obětí letského tábora
  • Modlitba biskupa ČCH Filipa Michaela Štojdla
  • Promluva místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské
  • Odborné slovo historičky Jany Horváthové
Přečteno: 1206x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, památník, Památný den romského holocaustu, Pietní akce, pietní akt, pietní místo, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo