romea - logo
23. února 2020 (neděle)
svátek má Svatopluk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Obrnice byly ve Štrasburku oceněny za projekty romské integrace

Štrasburk, Francie, 31.10.2013 14:17, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Starostka obce Obrnice na Mostecku Drahomíra Miklošová ve Štrasburku převzala ocenění za inovativní obecní či městské projekty podporující romskou integraci, zaměřené proti diskriminaci Romů či zvyšující povědomí o romské kultuře i právech. Pod názvem "Dosta!" ocenění uděluje Rada Evropy.

Cenu, která vznikla v roce 2007, spolu s Obrnicemi letos dostaly také řecký Heraklion a radnice oblasti Kocaeli v Turecku. Sedmičlenná porota nakonec vybírala ze dvanácti návrhů, které se dostaly do užšího výběru. Podle tiskové zprávy o ceně by dobré příklady oceněných obcí a měst měly sloužit jako inspirace pro další radnice a celé regiony v Evropě.

Sama Miklošová řekla, že ocenění obci přinese plusové body při vytváření projektů, na které je třeba žádat o dotace.

"Je vidět, že když ty projekty děláme, je to opravdu ve prospěch věci, a ne aby se na tom někdo přiživil, že jsou to smysluplně vynaložené finanční prostředky," podotkla.

Připomněla, že Obrnice v posledních sedmi letech vytvořily řadu projektů, které k integraci Romů a zlepšení jejich soužití s majoritou přispěly. Město mimo jiné vytvořilo příspěvkovou organizaci, která poskytuje čtyři druhy sociálních služeb, například nízkoprahové centrum pro mládež, ambulantní nebo terénní sociální služby. Cílem dalších projektů byla třeba podpora zaměstnanosti nebo problematika bydlení. "My jsme zastavili privatizaci bytového fondu, zpětně vykupujeme byty, abychom ovlivnili, kdo se do nich stěhuje. Obec celou řadu svých bytů opravila," zmínila starostka.

To, že se situace v Obrnicích v posledních letech zlepšila, potvrdila romská pracovnice obrnického sociálního centra Anna Gabčová. Sama žije v Obrnicích od malička. "Dříve to bylo horší. Člověk se bál vyjít ven nebo nechat něco venku. Za posledních sem let nového vedení obce se to hodně změnilo k lepšímu," uvedla.

Ke zvýšení bezpečnosti v obci podle ní přispělo třeba zavedení kamerového systému nebo práce preventistů kriminality či terénní sociální služby. "Řekla bych, že sousedské vztahy jsou tu v lepším světle a na dobré cestě, komunita je spojená a myslím si, že problém už není," sdělila.

Přečteno: 771x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, ObrniceHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo