romea - logo
19. září 2019 (čtvrtek)
svátek má Zita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Obrnice byly ve Štrasburku oceněny za projekty romské integrace

Štrasburk, Francie, 31.10.2013 14:17, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Starostka obce Obrnice na Mostecku Drahomíra Miklošová ve Štrasburku převzala ocenění za inovativní obecní či městské projekty podporující romskou integraci, zaměřené proti diskriminaci Romů či zvyšující povědomí o romské kultuře i právech. Pod názvem "Dosta!" ocenění uděluje Rada Evropy.

Cenu, která vznikla v roce 2007, spolu s Obrnicemi letos dostaly také řecký Heraklion a radnice oblasti Kocaeli v Turecku. Sedmičlenná porota nakonec vybírala ze dvanácti návrhů, které se dostaly do užšího výběru. Podle tiskové zprávy o ceně by dobré příklady oceněných obcí a měst měly sloužit jako inspirace pro další radnice a celé regiony v Evropě.

Sama Miklošová řekla, že ocenění obci přinese plusové body při vytváření projektů, na které je třeba žádat o dotace.

"Je vidět, že když ty projekty děláme, je to opravdu ve prospěch věci, a ne aby se na tom někdo přiživil, že jsou to smysluplně vynaložené finanční prostředky," podotkla.

Připomněla, že Obrnice v posledních sedmi letech vytvořily řadu projektů, které k integraci Romů a zlepšení jejich soužití s majoritou přispěly. Město mimo jiné vytvořilo příspěvkovou organizaci, která poskytuje čtyři druhy sociálních služeb, například nízkoprahové centrum pro mládež, ambulantní nebo terénní sociální služby. Cílem dalších projektů byla třeba podpora zaměstnanosti nebo problematika bydlení. "My jsme zastavili privatizaci bytového fondu, zpětně vykupujeme byty, abychom ovlivnili, kdo se do nich stěhuje. Obec celou řadu svých bytů opravila," zmínila starostka.

To, že se situace v Obrnicích v posledních letech zlepšila, potvrdila romská pracovnice obrnického sociálního centra Anna Gabčová. Sama žije v Obrnicích od malička. "Dříve to bylo horší. Člověk se bál vyjít ven nebo nechat něco venku. Za posledních sem let nového vedení obce se to hodně změnilo k lepšímu," uvedla.

Ke zvýšení bezpečnosti v obci podle ní přispělo třeba zavedení kamerového systému nebo práce preventistů kriminality či terénní sociální služby. "Řekla bych, že sousedské vztahy jsou tu v lepším světle a na dobré cestě, komunita je spojená a myslím si, že problém už není," sdělila.

Přečteno: 765x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, ObrniceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo