romea - logo
27. října 2020 (úterý)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obrnice už získaly na dotacích 140 milionů a chtějí další

21.3.2017 11:05
Drahomíra Miklošová, starostka obce Obrnice
Drahomíra Miklošová, starostka obce Obrnice

Zhruba 140 milionů korun získaly z národních i evropských fondů Obrnice na Mostecku. Díky dotacím obec opravila základní i mateřskou školu, vybudovala kulturní centrum, opravila chodníky a veřejné osvětlení. Především ale zapojila místní Romy do veřejně prospěšných prací a veřejné služby, řekla ČTK starostka Drahomíra Miklošová (ODS). Obrnice mají připravené další žádosti o dotace v řádech desítek milionů korun.

Jen na podporu zaměstnanosti získaly Obrnice podle Miklošové od roku 2015 už 28,5 milionu korun. Díky tomu vznikla například místa domovníků, obec z těchto peněz platí mzdy sociálních pracovníků nebo asistenty prevence kriminality. Všechna tato místa se podle Miklošové osvědčila. "Sociální pracovníci pomáhají zejména rodinám závislým na dávkách a zároveň je učí zodpovědnému přístupu k životu. Přispívají také ke zmírnění sociálního napětí v obci. Domovníci zase dohlížejí na pořádek v obecních panelových domech," řekla ČTK Miklošová. Obec podle ní požádá o tyto dotace i v příštím období.

Obrnice mají připravené projekty do Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) bezmála za 29 milionů korun. Zaměřit se chce znovu na školská zařízení. "V příští výzvě podáme žádost o dotaci na rekonstrukci a modernizaci infrastruktury naší základní školy. V případě příspěvku na pokračování modernizace mateřské školy se žádostí počkáme. Pravidla získání dotace jsou totiž pro obce naší velikosti nevyhovující," doplnila Miklošová. Obdobně chce obec počkat také s žádostí o dotaci na sociální bydlení. Klíčová bude podle Miklošové podoba zákona o sociálním bydlení, který by měli v budoucnu projednávat poslanci.

Obec se bude ucházet i o podporu inkluzivního vzdělávání. Do dotačního titulu ministerstva školství má připravený projekt bezmála za 12 milionů.

Obrnice mají zhruba 2500 obyvatel, z nichž asi 40 procent tvoří Romové. Obec získala v roce 2014 za jejich integraci cenu Rady Evropy. Obec se snaží místní Romy začlenit, zároveň se ale brání přílivu dalších sociálně slabých z celého Česka.

Přečteno: 1781x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Obrnice, Sociálně vyloučené lokality, DotaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo