romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Obrnice zastaví doplatky na bydlení na části sídliště. Využijí novelu zákona o hmotné nouzi

31.7.2017 11:15
Drahomíra Miklošová, starostka obce Obrnice
Drahomíra Miklošová, starostka obce Obrnice

Po Mostu, Děčíně nebo Jirkově jsou Obrnice další obcí v Ústeckém kraji, která se rozhodla využít novely zákona o pomoci v hmotné nouzi a zastavit výplatu dávek na bydlení v tzv. "oblastech se zvýšeným výskytem sociálně negativních jevů". Konkrétně se rozhodnutí dotkne obyvatel nejméně tří panelových domů místního sídliště Nová výstavba. Rozhodnutí radních bylo jednomyslné, sdělila starostka Drahomíra Miklošová (ODS).

"Novela upravuje postup při posouzení nároku na doplatek na bydlení, oproti dosavadní praxi tak mají obce konečně nějakou páku mírnit stále sílící příval problémových nájemníků do domů a bytů vlastněných spekulanty, kteří přes ně inkasují právě dávky na bydlení, ačkoli neplatí za služby ani do fondu oprav. Zatím jsme vybrali tři domy, které přistěhovalci už téměř zdevastovali. Pokud to však bude v souladu s metodikou, rozšíříme opatření na celé sídliště," uvedla Miklošová.

Dvoutisícové Obrnice patří s více než 40 procenty obyvatel romského etnika mezi sociálně vyloučené lokality. Obec se snaží všemi možnými prostředky bojovat proti praktikám spekulantů, kteří levně nakoupili byty a od nájemníků vybírají často nehorázně předražené nájemné, které navíc poskytuje formou dávek stát. "Platby za služby a do společného fondu oprav však už neodvádějí. Tím nutí společenství vlastníků bytů se zadlužovat. Je to totiž jediná cesta, jak předejít odpojení vody a elektřiny. Z jednoho z panelových domů se právě kvůli dluhům za služby spojené s užíváním bytů už lidé museli odstěhovat," vysvětlila starostka.

Ve snaze zabránit spekulantům v dalším nákupu bytů přistoupila před časem obec k demolici čtyř neobývaných a zdevastovaných panelových domů a skupuje už od roku 2014 ve zbylých domech na sídlišti v dražbách byty, které skončily kvůli dluhům v exekuci. Obrnice se navíc potýkají s vysokou nezaměstnaností, bez práce je více než 16 procent práceschopných obyvatel. Vedení obce proto podle starostky sociálně slabé občany zapojuje do veřejně prospěšných prací a veřejné služby v technických službách.

Přečteno: 2815x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Obrnice, Sociálně vyloučené lokality, Sociální dávky, Drahomíra Miklošová, novela, hmotná nouzeHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo