romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obvodní soud Prahy 10 se začal zabývat žalobou mladé studentky, které škola zakázala nosit hidžáb

3.11.2016 13:36
Na soud se přišla podívat aktivistka Monika Horáková.
Na soud se přišla podívat aktivistka Monika Horáková.

Ve středu se Obvodní soud pro Prahu 10 začal zabývat žalobou studentky, které škola zakázala nosit hidžáb. Dívku i ředitelku školy přišly k soudu před zahájením jednání podpořit desítky lidí. Dívka od školy požaduje omluvu a finanční odškodnění.

V roce 2013 se dvě dívky rozhodly ukončit studium na Střední zdravotnické škole v Praze 10. Důvodem jejich odchodu byl zákaz nošení šátku, který zahaluje krk a vlasy. Podle školního řádu ve škole nejsou povoleny jakékoliv pokrývky hlavy.

Před začátkem samotného jednání u obvodního soudu se konala tisková konference, které se zúčastnil Václav Klaus ml., František Stárek, poslankyně Jana Černochová a zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

„Tady nejde o náboženské svobody, ale o to, že když dítě propadne nebo je z nějaké minority, tak na vás naskáčou aktivisti i státní orgány a dělají řediteli peklo. Místo této ředitelky tady mohly stát desítky nebo stovky jiných ředitelů. V tomto chci paní ředitelku podpořit, hidžáby do českých škol nepatří,“ řekl před soudem Klaus ml.

„Český právní řád vyžaduje, aby projev náboženství či víry byl omezen pouze zákonem. Nelze jej omezit na základě školního řádu nebo judikatury,“ uvedla právní zástupkyně žalující dívky Radka Korbelová Dohnalová. „Naše země je zemí, která se přihlásila k neutrálnímu vztahu státu a církve, naše země není sekulární,“ dodala pro server novinky.cz právní zástupkyně žalující studentky.

Rada střední zdravotnické školy v roce 2014 ředitelce dala možnost udělit výjimku studentům z náboženských důvodů.

Přečteno: 1356x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, škola, lidská práva, studentHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo