romea - logo
26. října 2020 (pondělí)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obvodní soud Prahy 10 se začal zabývat žalobou mladé studentky, které škola zakázala nosit hidžáb

3.11.2016 13:36
Na soud se přišla podívat aktivistka Monika Horáková.
Na soud se přišla podívat aktivistka Monika Horáková.

Ve středu se Obvodní soud pro Prahu 10 začal zabývat žalobou studentky, které škola zakázala nosit hidžáb. Dívku i ředitelku školy přišly k soudu před zahájením jednání podpořit desítky lidí. Dívka od školy požaduje omluvu a finanční odškodnění.

V roce 2013 se dvě dívky rozhodly ukončit studium na Střední zdravotnické škole v Praze 10. Důvodem jejich odchodu byl zákaz nošení šátku, který zahaluje krk a vlasy. Podle školního řádu ve škole nejsou povoleny jakékoliv pokrývky hlavy.

Před začátkem samotného jednání u obvodního soudu se konala tisková konference, které se zúčastnil Václav Klaus ml., František Stárek, poslankyně Jana Černochová a zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

„Tady nejde o náboženské svobody, ale o to, že když dítě propadne nebo je z nějaké minority, tak na vás naskáčou aktivisti i státní orgány a dělají řediteli peklo. Místo této ředitelky tady mohly stát desítky nebo stovky jiných ředitelů. V tomto chci paní ředitelku podpořit, hidžáby do českých škol nepatří,“ řekl před soudem Klaus ml.

„Český právní řád vyžaduje, aby projev náboženství či víry byl omezen pouze zákonem. Nelze jej omezit na základě školního řádu nebo judikatury,“ uvedla právní zástupkyně žalující dívky Radka Korbelová Dohnalová. „Naše země je zemí, která se přihlásila k neutrálnímu vztahu státu a církve, naše země není sekulární,“ dodala pro server novinky.cz právní zástupkyně žalující studentky.

Rada střední zdravotnické školy v roce 2014 ředitelce dala možnost udělit výjimku studentům z náboženských důvodů.

Přečteno: 1329x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, škola, lidská práva, studentHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo