romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obvodní soud Prahy 10 se začal zabývat žalobou mladé studentky, které škola zakázala nosit hidžáb

3.11.2016 13:36
Na soud se přišla podívat aktivistka Monika Horáková.
Na soud se přišla podívat aktivistka Monika Horáková.

Ve středu se Obvodní soud pro Prahu 10 začal zabývat žalobou studentky, které škola zakázala nosit hidžáb. Dívku i ředitelku školy přišly k soudu před zahájením jednání podpořit desítky lidí. Dívka od školy požaduje omluvu a finanční odškodnění.

V roce 2013 se dvě dívky rozhodly ukončit studium na Střední zdravotnické škole v Praze 10. Důvodem jejich odchodu byl zákaz nošení šátku, který zahaluje krk a vlasy. Podle školního řádu ve škole nejsou povoleny jakékoliv pokrývky hlavy.

Před začátkem samotného jednání u obvodního soudu se konala tisková konference, které se zúčastnil Václav Klaus ml., František Stárek, poslankyně Jana Černochová a zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

„Tady nejde o náboženské svobody, ale o to, že když dítě propadne nebo je z nějaké minority, tak na vás naskáčou aktivisti i státní orgány a dělají řediteli peklo. Místo této ředitelky tady mohly stát desítky nebo stovky jiných ředitelů. V tomto chci paní ředitelku podpořit, hidžáby do českých škol nepatří,“ řekl před soudem Klaus ml.

„Český právní řád vyžaduje, aby projev náboženství či víry byl omezen pouze zákonem. Nelze jej omezit na základě školního řádu nebo judikatury,“ uvedla právní zástupkyně žalující dívky Radka Korbelová Dohnalová. „Naše země je zemí, která se přihlásila k neutrálnímu vztahu státu a církve, naše země není sekulární,“ dodala pro server novinky.cz právní zástupkyně žalující studentky.

Rada střední zdravotnické školy v roce 2014 ředitelce dala možnost udělit výjimku studentům z náboženských důvodů.

Přečteno: 1329x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, škola, lidská práva, studentHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo