romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obyvatelé sídliště Janov si Dienstbierovi stěžovali na soužití. Romů bylo na setkání minimum

20.4.2015 15:00
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier navštívil 20. dubna 2015 litvínovskou čtvrť Janov kvůli petici, v níž si její obyvatelé stěžují na soužití se sociálně slabými. (FOTO: ČTK)
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier navštívil 20. dubna 2015 litvínovskou čtvrť Janov kvůli petici, v níž si její obyvatelé stěžují na soužití se sociálně slabými. (FOTO: ČTK)

Obyvatelé sídliště Janov v Litvínově na Mostecku označují situaci v lokalitě za nezvladatelnou. Po ministrovi pro lidská práva Jiřím Dienstbierovi (ČSSD) dnes při jeho návštěvě žádali konkrétní pomoc. Ministr, který se setkal s místními obyvateli, ale i zástupci družstva Krušnohor, slíbil peníze na projekty v sociální oblasti. Dienstbier je v krátké době již druhý člen vlády, který Janov navštívil. V minulém týdnu zde byla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Družstvo Krušnohor, které na janovském sídlišti vlastní nebo spravuje téměř 1300 bytů, zorganizovalo nedávno petici, která měla upozornit na údajně složité soužití se sociálně slabými, hlavně Romy.

Dienstbier: Chci si udělat objektivní obrázek

Ministr Jiří Dienstbier se podíval na vybydlený panelák v Jiřetínské ulici, pak navštívil základní školu, kde mu zazpíval tamní sbor. V nízkoprahovém centru Jaklík se sešel s veřejností.

"Cílem návštěvy bylo, abych si udělal objektivní obrázek, což se stalo," řekl ministr, který se prošel po sídlišti. „Na první pohled to tu, kromě tedy prázdných domů, nevypadá tak špatně. Je to někde uvnitř, než že by se to odehrávalo zcela viditelně," dodal podle serveru Deník.cz ministr.

Podle obyvatel však neviděl to podstatné. "Proč jste se nešel podívat do vchodů, kde je špína, odpadky, kde se ničí cizí majetek a člověk se bojí si stěžovat, aby ráno neměl zničené auto," vytýkala ministrovi Eva Marešová.

"S výsledkem návštěvy spokojen nejsem, chtěli jsme slyšet, o kolik se zvýší počet asistentů kriminality, jak budou posílena práva vlastníků, kdy se budeme moci zřizovat funkce domovníků," řekl předseda Krušnohoru František Ryba ČTK. "Situace je nezvladatelná," zdůraznil. "To, že je na řešení potřeba čas, nám už tvrdila Džamila Stehlíková (bývalá ministryně pro lidská práva) v roce 2008 a po ní další," dodal.

Ondřej Kocúr, jeden z mála Romů, který se setkání s ministrem zúčastnil, má ze schůzky smíšené pocity. "Na jedné straně je pan Dienstbier velmi otevřený různým názorům, na druhé straně co zmůže jeden ministr," uvedl pro server Romea.cz Kocúr.

Předseda osadního výboru Janov Zdeněk Kvapil upozornil na vytváření dětských gangů, které podle něj ničí veřejné prostranství, devastují soukromý majetek. "Zaplivaná schodiště, lidské výkaly ve vchodech a v noci řev," popsala situaci Renata Poláková. Přidala se k těm, kteří žádali po ministrovi konkrétní pomoc.

Dienstbier v debatě s občany shrnul připravované legislativní kroky vlády, zmínil navýšení počtu úředníků na úřadech práce a slíbil peníze na projekty měst, která mají se sociálně vyloučenými lokalitami problémy. Podle něj by v následujících sedmi letech mohlo na tyto projekty jít až deset miliard korun.

Starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO) ČTK řekla, že na konci dubna budou zastupitelé schvalovat memorandum o spolupráci mezi městem a vládní agenturou pro sociální začleňování. "Konkrétní projekty už chystáme a budeme se na ně snažit získat co nejvíce peněz," dodala.

Romům jsou nabízeny byty pouze v Janově

Podle Ondřeje Kocúra, dlouholetého spolupracovníka organizace ROMEA, je špatná situace důsledkem chyb představitelů samospráv, kteří se v Litvínově střídali od 90. let "Rozprodali celý bytový fond soukromníkům, kteří do Janova postupně sestěhovali chudé lidi z celé České republiky," uvedl Ondřej Kocúr, který připomněl i aktuální případ, kdy Romové jsou na sídliště sestěhováni programově. Případ již vyšetřuje Česká obchodní inspekce, která na začátku dubna oznámila, že zahájí správní řízení s firmou CPI BYTY, kterou prověřovala kvůli podezření, že diskriminuje romské klienty.

Kocúr připomněl, že na základě desítek stížností s podezřením na diskriminační přístup litvínovské pobočky společnosti CPI BYTY a.s. k romským klientům podala organizace ROMEA koncem září minulého roku podnět veřejné ochránkyni práv, která následně na případ upozornila Ústřední inspektorát České obchodní inspekce.

V podnětu ombudsmance a posléze České obchodní inspekci ROMEA upozornila na skutečnosti, které ukazovaly na systémovou přímou diskriminaci Romů, jimž bez odůvodnění CPI BYTY zamítalo žádosti o pronájem bytu v Litvínově, které měla společnost ve své veřejné nabídce. Ovšem s výjimkou sídliště Janov.

Situace v Janově je napjatá dlouhodobě. V roce 2008 využili nespokojenosti místních neonacisté, kteří do města opakovaně svolali protiromské pochody. Při nich se střetli s policií.

Návštěva ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbiera v Litvínově a Janově je jednou z jeho cest, při kterých je hlavním tématem problematika sociálního začleňování a situace v místních vyloučených lokalitách. V pondělí 13. dubna navštívil Bruntál, Krnov a Osoblahu, před tím například Ostravu či další oblasti.

Přečteno: 1970x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Janov, Soužití, Jiří DienstbierHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo