romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obžalovaní v kauze tzv. Mačetového útoku mají nové obhájce, líčení bude pokračovat na konci dubna

Nový Bor/Praha, 2.4.2013 13:11, (ROMEA)
Za přísných bezpečnostních opatření začalo 7. listopadu u Krajského soudu v Liberci hlavní líčení s pěti mladíky, kteří jsou obžalováni z loňského takzvaného mačetového útoku v Novém Boru. Jednání bylo neveřejné, dva obžalovaní jsou nezletilí. (FOTO: ČTK)
Za přísných bezpečnostních opatření začalo 7. listopadu u Krajského soudu v Liberci hlavní líčení s pěti mladíky, kteří jsou obžalováni z loňského takzvaného mačetového útoku v Novém Boru. Jednání bylo neveřejné, dva obžalovaní jsou nezletilí. (FOTO: ČTK)

Hlavní líčení v kauze tzv. mačetové útoku v Novém Boru bude pokračovat na konci dubna. Obžalovaní Romové, které zastupovala Klára Samková, už mají nové obhájce, které musela ustanovit předsedkyně soudního senátu Eva Drahotová. Informovala o tom MF DNES.

Vrchní soud v Praze vyloučil advokátku Kláru Samkovou z případu v únoru. Tři obžalovaní se ocitli bez obhájců a projednávání celého případu se zastavilo. „Ve stanovené lhůtě si nezvolili obhájce, proto jsem je ustanovila sama. Zatím studují spis. Také už jsem mohla nařídit hlavní líčení. Bude se konat 24. a 25. dubna,“ řekla podle MF DNES předsedkyně soudního senátu Eva Drahotová.

Stížnost na Samkovou podala při minulém hlavním líčení u Krajského soudu v Liberci Romana Staňková, nová obhájkyně obžalovaného Antonína Sina. Samková ho přestala obhajovat loni v prosinci poté, co obžalovaný muž v dopise částečně popsal, co se při útoku stalo. Dostal se tak do rozporu s tím, co vypovídají další tři obžalovaní, které zastupovala Samková. Někteří tvrdí, že na místě útoku ani nebyli. "Je-li vyloučen obhájce pro kolizi zájmů, tak v téže věci nemůže dále vykonávat obhajobu žádného z obžalovaných. Právě, aby nemohl užít či zneužít informace, které při obhajobě i toho vyloučeného obdržel," řekla při minulém hlavním líčení Staňková.

Soud se na dubnovém líčení chystá promítat klíčové záznamy průmyslové kamery zachycující celý incident. Procesu nesmí s ohledem na jednoho mladistvého přihlížet veřejnost.

Při incidentu v novoborském baru Pivní pomoc v srpnu 2011 byli zraněni tři lidé, ohrožen byl život jednoho z nich. Čtveřice útočníků čelí obvinění z pokusů o vraždy a výtržnictví s trestem od 15 do 20 let vězení nebo trestem výjimečným, dvěma mladším aktérům hrozí tresty poloviční. Pátý účastník útoku může jít za ublížení na zdraví a výtržnictví do vězení na pět až 12 let.

Klára Samková žaluje matku jednoho ze zraněných pro pomluvu

Kauza, která byla dopodrobna rozebírána médii vyústila i do sporu mezi advokátkou Klárou Samkovou a matkou jednoho ze zraněných. Samková ženu zažalovala pro pomluvu v médiích a požaduje po ní omluvu. To žena odmítá a žalobu považuje za absurdní.

Matka pro server iDNES.cz uvedla: "Mám pocit, že se to přesouvá úplně jinam. Najednou se objeví advokátka Samková a učí Romy lhát. Mně je jasné, proč to dělá. Chce se na tom zviditelnit a vrátit se do parlamentu. Je to od ní politika, ale ta do toho nepatří."  Podle Kláry Samkové poškozuje tento výrok její čest a profesně ji znevažuje.

Samková podle MF DNES zprvu podala na Maškovou loni v březnu trestní oznámení. Policie ale konstatovala, že se žena ničeho nedopustila a případ odložila. Podle policie šlo o pouhé hodnotící subjektivní stanovisko.

Sporem se teď bude zabývat krajský soud, jednání ještě nenařídil. O podané žalobě jako první informoval českolipský týdeník 5+2 dny. „Žaloba na ochranu osobnosti byla podána, zatím ale probíhají nutné procesní úkony, soudce jednání ještě nenařídil,“ přiblížil pro MF DNES Roman Buchal pověřený zastupováním funkce místopředsedy libereckého krajského soudu.

ryz, MF DNES
Přečteno: 1014x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nový Bor, Mačetový útok, Kriminalita, Soud, Samková KláraHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo