romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obzinová šéfovala protiromskému a protiuprchlickému zpravodajství televize Prima. Teď má vést zpravodajství Českého rozhlasu

16.12.2021 21:37
Jitka Obzinová (FOTO: TV Prima)
Jitka Obzinová (FOTO: TV Prima)

Zpravodajství Českého rozhlasu (ČRo) má od ledna vést bývalá šéfka zpravodajství televize Prima Jitka Obzinová. Vystřídat má stávajícího ředitele Jana Pokorného. O personálních změnách a změně organizační struktury radu ČRo informoval ve středu generální ředitel René Zavoral. Proti tomuto rozhodnutí se postavilo už více jak 400 zaměstnanců Českého rozhlasu.

Obzinová pracovala v letech 1989 až 1992 v Československém rozhlase jako komentátorka a válečná zpravodajka z války v Jugoslávii. Po působení v několika televizích se do rozhlasu vrátila v roce 2006 jako vedoucí redakce zpravodajství Českého rozhlasu 2 – Praha, odkud o rok později přešla na pozici vedoucí redakce domácího zpravodajství Radiožurnálu.

V červenci 2009 odešla do TV Prima, kde po dobu deseti let zastávala post šéfredaktorky zpravodajství a publicistiky.

Během svého působení na Primě byla zmiňována v souvislosti s přístupem zpravodajství televize k uprchlické krizi a protiromského zpravodajství televize.

Například v roce 2014 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) konstatovala, že televize Prima ve své hlavní zpravodajské relaci utvrzovala diváky ve stereotypních předsudcích vůči romské menšině. Kritizované reportáže prý mimo jiné vyvolávaly strach z Romů a ukazovaly je jako zločince nebo jako skupinu devastující svoje okolí.

RRTV se také zabývala nahrávkou serveru Hlídací pes, která dokazoval, že zaměstnanci zpravodajství televize Prima byli svým vedením instruováni, aby informace o migrační krizi vykreslovali jako riziko a ohrožení, a fakticky tak ignorovali zásady objektivity a vyváženosti. Nahrávka pocházela z porady a Obzinová na ní byla zachycena a přímo se tak podílela na manipulaci zpráv. RRTV během jejího působení na Primě také kritizovala nevyvážené předvolební vysílání k prezidentským volbám.

Zaměstnanci ČRo vyzvali Zavorala, aby zrušil jmenování Obzinové

Proti Obzinové jako šéfce zpravodajství se ozvalo už přes 400 zaměstnanců Českého rozhlasu (ČRo), kteří dnes v otevřeném dopise vyzvali ředitele Reného Zavorala, aby zrušil její jmenování. Obávají se ohrožení nezávislosti, objektivity a vyváženosti. Zavoral na dotaz ČTK prostřednictvím mluvčího sdělil, že názor zaměstnanců respektuje, obsah dopisu zhodnotí a vyjádří se k němu na začátku příštího týdne. K dopisu se stále připojují další zaměstnanci Českého rozhlasu.

Otevřený dopis podepsali například šéfeditor zpravodajství Jan Dražan, editor Radiožurnálu Pavel Šuba, vedoucí investigativního oddělení Radiožurnálu Markéta Chaloupská, vedoucí zahraniční redakce zpravodajství Filip Nerad, moderátor Radiožurnálu Jiří Chum nebo také editor Radiožurnálu a spolupracovník ROMEA TV Tomáš Bystrý.

"Jsme přesvědčeni, že Jitka Obzinová nezávislost zpravodajství přímo ohrožuje a v minulosti to svými kroky dostatečně dokázala. Jitka Obzinová se přímo podílela na manipulaci zpravodajství. Názorně to dokládá zdokumentovaná a médii popsaná událost ze září 2015. Na poradě vedení FTV Prima tehdy Jitka Obzinová coby vedoucí zpravodajství přímo ovlivňovala vyznění reportáží o uprchlících tak, aby vzbuzovaly protiimigrační vášně. Manipulaci faktů v reportážích konstatovala i RRTV," uvedli signatáři dopisu. Zmínili také její působení při prezidentských volbách v roce 2013, kdy zpravodajská redakce na její popud podle svědectví tehdejšího člena redakce Tomáše Drahoňovského údajně na přání vlastníků Primy stranila Miloši Zemanovi.

Podle podepsaných zaměstnanců by měl Zavoral své rozhodnutí přehodnotit a jmenování Obzinové zrušit. "Máte právo odvolávat a jmenovat si své nejbližší spolupracovníky. Ale nemáte právo ohrožovat nezávislost zpravodajství veřejnoprávního média Českého rozhlasu," uvedli.

Zaměstnanci ČRo kvůli jmenování Obzinové také hromadně na twitteru začali měnit profilové fotky na černé pozadí s hashtagem #nebudemezticha a přidávájí následující tweet: "Nesouhlasíme s tím, aby usvědčená manipulátorka Jitka Obzinová byla šéfkou zpravodajství Českého rozhlasu #nebudemezticha ."

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu a Nadační fond nezávislé žurnalistiky vyzvaly Zavorala k rezignaci. "Jestliže generální ředitel ČRo po šesti letech dospěl k závěru, že jím řízená organizace vyžaduje krizové řízení, a jestliže k tomu vybral novinářku, proti které protestují renomovaní zaměstnanci, je na místě, aby rezignoval sám na svou funkci. K tomu ho vyzýváme," uvedli zástupci organizací v dnešním prohlášení.

Přečteno: 1096x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Anticiganismus, Rasismus, Xenofobie, Prima TV, Český rozhlasHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo