Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Od vyhlazení Lidic nacisty uplynulo 80 let. Tragickou událost připomene řada akcí, první proběhla v kladenském gymnáziu

10. června 2022
Čtení na 2 minuty

Před osmdesáti lety provedli nacisté odvetu za odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V den jeho pohřbu padlo v Berlíně rozhodnutí vyhladit středočeské Lidice. V noci na 10. června gestapo a policie Lidice obklíčily a začaly se zatýkáním a vražděním obyvatel i s vypalováním domů. Krutost, s jakou si německé jednotky počínaly, vzbudila vlnu rozhořčení po celém světě. Tragickou událost si dnes lidé připomenou v celé řadě pietních akcí.

Například v kladenském gymnáziu dnes potomci přeživších i hosté uctili památku lidických žen a dětí. Právě tady v roce 1942 strávily tři dny. Poté byly děti matkám odebrány.

Krátký projev přednesla první dáma Ivana Zemanová a také ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Nyní žije poslední lidická žena, Jaroslava Skleničková, které je 96 let, a několik lidických dětí. Skleničková se dnešní akce ze zdravotních důvodů neúčastnila, přijel například Pavel Horešovský, který se narodil 25. května 1942 v Lidicích a válku strávil v dětském sirotčinci v Praze-Krči, po válce se setkal se svou matkou.

Studenti gymnázia pro dnešní akci připravili pietní výzdobu místa, kde byly ženy se svými dětmi ve většině případů naposledy.

“Strávily tady následující tři dny plné hrůzy,” řekl dnes Stehlík. Podlahu tělocvičny pokryly bílé a červené květy a listiny se jmény dětí.

Příbuzní a hosté položili květiny nejen v tělocvičně, ale také u sochy Lidické matky, jejíž autorkou je Marie Uchytilová.

Zatímco pietní akt v budově byl bez projevů, u sochy krátce promluvil Stehlík a poté první dáma.

“Já bych chtěla vyjádřit úctu a obdiv přeživším i jejich blízkým za to, jak se vyrovnali s jejich vzpomínkami, které jsou bolestné a citlivé,” uvedla Zemanová.

Květinové dary dnes přišla položit například také středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), poslanec Vojtěch Munzar (ODS) či primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno).

Nedělní hlavní pietní akce v Lidicích nemá na programu projevy politiků, podle vedení památníku má být akt apolitický.

Přímo 10. června 1942 bylo v Lidicích zastřeleno 173 lidických mužů, ženy byly o tři dny později v budově nynějšího kladenského gymnázia odtržené od dětí. Většina dětí zahynula poté, co je nacisté otrávili výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chełmnu, ženy byly odvezeny do koncentračního tábora v Ravensbrücku.

Oběťmi nacistů se stalo 340 lidických obyvatel, po válce se vrátilo 143 lidických žen a po dvouletém pátrání 17 dětí.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon