romea - logo
23. července 2018 (pondělí)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Odborník na extremismus: Okamura našel díru na politickém trhu, sounáležitost skrz nenávist je velmi silná

2.12.2017 13:41
Předvolební billboard SPD Tomia Okamury - říjen 2017 (FOTO: Twitter.com)
Předvolební billboard SPD Tomia Okamury - říjen 2017 (FOTO: Twitter.com)

Rasismus v Česku patrně není na vzestupu, změnil se ale pohled na to, co je dovoleno říkat na veřejnosti, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz odborník na extremismus Jan Charvát z Univerzity Karlovy. Česká společnost podle politologa prochází "přeformátováváním" toho,  co pokládáme za normální a co ne a pramení to i ze zklamání z polistopadového vývoje. Využívá toho prezident Miloš Zeman nebo Tomio Okamura.

"Lidé se naučili, že mohou být na Facebooku sprostí a nadávat tím nejhorším způsobem, který by dřív nebyl možný. Jednak proto, že nebyl Facebook, ale možná by to ani neřekli, protože dříve převažoval dojem, že něco takového se prostě neříká. Každopádně žijeme v době, kdy se přeformátovává to, co pokládáme za normální a co ne. My teď zřejmě zažíváme to, co zažívali lidé třeba v roce 1968 nebo 1989, to znamená velkou společenskou proměnu," uvedl v rozhovoru Jan Charvát.

Jan Charvát: "Sounáležitost skrz nenávist je velmi silná, silnější než sounáležitost skrz pozitivní věci. Tím, že se vymezujete vůči nějaké skupině, která je obecně odsuzovaná, dáváte najevo, že vy sám jste zcela v pořádku a vaše hodnoty jsou hodnotami té společnosti."

Podle Charváta měli lidé v 90. letech naději, že se jejich život zlepší a existovala sdílená představa, že někam směřujeme. "Utáhneme opasky, odrazíme se ode dna, vstoupíme do Evropské unie," popsal sérii kroků, která lidem dávala pocit, že se jim bude žít lépe.

"Po vstupu do EU se ale začaly nabalovat některé problémy. U spousty lidí odezněl pocit, že unie za nás všechno vyřeší, často se naopak změnil v přesvědčení, že EU za všechno může. Horizont naděje zmizel a proměnil se v jakousi kouli na noze," uvedl Charvát, podle kterého mezitím dospěla nová, porevoluční generace a zároveň mnozí lidé ze starší generace ztratili naději, že se budou mít tak dobře, jak si po roce 1989 mysleli.

Miloš Zeman podle Chárváta prohlubuje rozdělení společnosti. "Je to nepochybně člověk, který dlouho a systematicky razí určité postoje, které prohlubují rozdělení společnosti. Je obrovský problém, pokud prezident republiky zlehčuje věci, které se odehrávají a které ze své pozice zlehčovat nemůže. Mě to mrzí i z pozice politologa. Prezident by prostě měl říct, že není možné jakýmkoliv způsobem zlehčovat rasově motivovaný útok," uvedl Charvát v narážce na výroky prezidenta v souvislosti s rasově motivovaným útokem v pražské tramvaji.

Jan Charvát také popsal důvody úspěchu podle něj xenofobně populistické Strany přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury. "Po roce 2010 se všechny struktury klasické krajní pravice úplně rozložily. Hammer skins, Blood and Honour, Národní odpor, Autonomní nacionalisté, nic z toho nezbylo. Dnes když dělají neonacističtí skinheads koncert, tak se jich sejde stovka. Dělnická strana prakticky nikoho nezajímá, je to miniaturní záležitost," uvedl Charvát.

Pak se na scéně objevilo v letech 2014 a 2015 hnutí Islám v ČR nechceme, které podle Charváta poprvé od roku 1989 přišlo s myšlenkami a strukturou, která nebyla nijak kompromitovaná starou krajní pravicí a nebyli to klasičtí neonacisté.

"Na tento základ navázal Martin Konvička, kterému se podařilo vybudovat hnutí Blok proti islámu. Jeho pokus o koordinaci s Úsvitem ale skončil fiaskem. Jediný, kdo z toho všeho vyrostl, je Tomio Okamura. Pohltil všechny hlasy. Přišel se specifickým programem, který se lidem na krajní pravici jeví jako levicový. Ale podporují ho, protože je proti islámu," popsal úspěch Tomia Okamury v rozhovoru pro server Aktuálně.cz Jan Charvát.

Na rozdíl od Konvičky, který se zaměřoval na střední třídu, Okamura, podle Charváta, oslovil hůře situovanou pracující třídu, nezaměstnané. "A když Konvička vyhořel, přebral i část jeho hlasů," dodal Charvát.

Okamura staví svojí politiku na šíření nenávisti. "Sounáležitost skrz nenávist je velmi silná, silnější než sounáležitost skrz pozitivní věci. Tím, že se vymezujete vůči nějaké skupině, která je obecně odsuzovaná, dáváte najevo, že vy sám jste zcela v pořádku a vaše hodnoty jsou hodnotami té společnosti," uvedl odborník na extremismus Jan Charvát.

 

Přečteno: 3816x

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Populismus, Xenofobie, Miloš Zeman, Tomio Okamura, Svoboda a přímá demokracie (SPD)HLAVNÍ ZPRÁVY

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka SPD Tomia Okamury kvůli rasistickým a nenávistným výrokům

18.7.2018 13:04
Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka kvůli nenávistným výrokům ve Sněmovně. Jméno obžalovaného mluvčí pražské policie Jan Daněk neuvedl, policie se ale v minulosti o Staníka zajímala kvůli jeho nenávistným a rasistickým výrokům na adresu Židů, Romů a homosexuálů. Podle svědků výroky pronesl koncem loňského října ve Sněmovně, i podle Daňka byl trestný čin spáchán v této době.
 celý článek

Jubilejní 20. ročník mezinárodní folklórního festivalu Romská píseň se konal v sobotu 26. 7. 2014 v malebném prostředí Beskyd tradičně v areálu Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm (FOTO: Marek Štěpán)

Rožnovský skanzen bude o víkendu hostit festival romské hudby

18.7.2018 12:18
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku bude o víkendu hostit hudební festival Romská píseň. Tradiční akce se tam uskuteční 24. rokem. Festival v sobě snoubí temperamentní romské, maďarské i rumunské rytmy, řekla mluvčí muzea Pavlína Polášková.
 celý článek

Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soud v Římě odsoudil čtyři pachatele pogromu na romský tábor v Turíně

18.7.2018 0:40
Čtyři lidé byli v pátek v Římě uznáni vinnými z rasové a etnické nenávisti za vypálení romského tábora na turínském předměstí Vallette v roce 2011. Činu se dopustili poté, co dospívající dívka falešně obvinila dva Romy ze znásilnění. Informovala o tom agentura ANSA.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo