romea - logo
23. března 2018 (pátek)
svátek má Ivona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Odborník na extremismus: Okamura našel díru na politickém trhu, sounáležitost skrz nenávist je velmi silná

2.12.2017 13:41
Předvolební billboard SPD Tomia Okamury - říjen 2017 (FOTO: Twitter.com)
Předvolební billboard SPD Tomia Okamury - říjen 2017 (FOTO: Twitter.com)

 

Rasismus v Česku patrně není na vzestupu, změnil se ale pohled na to, co je dovoleno říkat na veřejnosti, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz odborník na extremismus Jan Charvát z Univerzity Karlovy. Česká společnost podle politologa prochází "přeformátováváním" toho,  co pokládáme za normální a co ne a pramení to i ze zklamání z polistopadového vývoje. Využívá toho prezident Miloš Zeman nebo Tomio Okamura.

"Lidé se naučili, že mohou být na Facebooku sprostí a nadávat tím nejhorším způsobem, který by dřív nebyl možný. Jednak proto, že nebyl Facebook, ale možná by to ani neřekli, protože dříve převažoval dojem, že něco takového se prostě neříká. Každopádně žijeme v době, kdy se přeformátovává to, co pokládáme za normální a co ne. My teď zřejmě zažíváme to, co zažívali lidé třeba v roce 1968 nebo 1989, to znamená velkou společenskou proměnu," uvedl v rozhovoru Jan Charvát.

Jan Charvát: "Sounáležitost skrz nenávist je velmi silná, silnější než sounáležitost skrz pozitivní věci. Tím, že se vymezujete vůči nějaké skupině, která je obecně odsuzovaná, dáváte najevo, že vy sám jste zcela v pořádku a vaše hodnoty jsou hodnotami té společnosti."

Podle Charváta měli lidé v 90. letech naději, že se jejich život zlepší a existovala sdílená představa, že někam směřujeme. "Utáhneme opasky, odrazíme se ode dna, vstoupíme do Evropské unie," popsal sérii kroků, která lidem dávala pocit, že se jim bude žít lépe.

"Po vstupu do EU se ale začaly nabalovat některé problémy. U spousty lidí odezněl pocit, že unie za nás všechno vyřeší, často se naopak změnil v přesvědčení, že EU za všechno může. Horizont naděje zmizel a proměnil se v jakousi kouli na noze," uvedl Charvát, podle kterého mezitím dospěla nová, porevoluční generace a zároveň mnozí lidé ze starší generace ztratili naději, že se budou mít tak dobře, jak si po roce 1989 mysleli.

Miloš Zeman podle Chárváta prohlubuje rozdělení společnosti. "Je to nepochybně člověk, který dlouho a systematicky razí určité postoje, které prohlubují rozdělení společnosti. Je obrovský problém, pokud prezident republiky zlehčuje věci, které se odehrávají a které ze své pozice zlehčovat nemůže. Mě to mrzí i z pozice politologa. Prezident by prostě měl říct, že není možné jakýmkoliv způsobem zlehčovat rasově motivovaný útok," uvedl Charvát v narážce na výroky prezidenta v souvislosti s rasově motivovaným útokem v pražské tramvaji.

Jan Charvát také popsal důvody úspěchu podle něj xenofobně populistické Strany přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury. "Po roce 2010 se všechny struktury klasické krajní pravice úplně rozložily. Hammer skins, Blood and Honour, Národní odpor, Autonomní nacionalisté, nic z toho nezbylo. Dnes když dělají neonacističtí skinheads koncert, tak se jich sejde stovka. Dělnická strana prakticky nikoho nezajímá, je to miniaturní záležitost," uvedl Charvát.

Pak se na scéně objevilo v letech 2014 a 2015 hnutí Islám v ČR nechceme, které podle Charváta poprvé od roku 1989 přišlo s myšlenkami a strukturou, která nebyla nijak kompromitovaná starou krajní pravicí a nebyli to klasičtí neonacisté.

"Na tento základ navázal Martin Konvička, kterému se podařilo vybudovat hnutí Blok proti islámu. Jeho pokus o koordinaci s Úsvitem ale skončil fiaskem. Jediný, kdo z toho všeho vyrostl, je Tomio Okamura. Pohltil všechny hlasy. Přišel se specifickým programem, který se lidem na krajní pravici jeví jako levicový. Ale podporují ho, protože je proti islámu," popsal úspěch Tomia Okamury v rozhovoru pro server Aktuálně.cz Jan Charvát.

Na rozdíl od Konvičky, který se zaměřoval na střední třídu, Okamura, podle Charváta, oslovil hůře situovanou pracující třídu, nezaměstnané. "A když Konvička vyhořel, přebral i část jeho hlasů," dodal Charvát.

Okamura staví svojí politiku na šíření nenávisti. "Sounáležitost skrz nenávist je velmi silná, silnější než sounáležitost skrz pozitivní věci. Tím, že se vymezujete vůči nějaké skupině, která je obecně odsuzovaná, dáváte najevo, že vy sám jste zcela v pořádku a vaše hodnoty jsou hodnotami té společnosti," uvedl odborník na extremismus Jan Charvát.

 

Přečteno: 3796x

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Populismus, Xenofobie, Miloš Zeman, Tomio Okamura, Svoboda a přímá demokracie (SPD)HLAVNÍ ZPRÁVY

Požár bytového domu v ústecké čtvrti Předlice - 22. 3. 2018

videoPo požáru domu v Předlicích 20 raněných, dvě děti jsou v nemocnici

22.3.2018 8:55, (AKTUALIZOVÁNO 10:00)
Dvě desítky zraněných si vyžádal dnes ráno požár bytového domu v ústecké čtvrti Předlice. Většina z nich se nadýchala kouře. Dvě děti jsou ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče v ústecké Masarykově nemocnici, řekl ČTK mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Hořet začalo kolem 6:00, hasiči dostali oheň pod kontrolu asi po 40 minutách.
 celý článek

Ilustrační FOTO

Podmínky pro oddlužení lidí v dluhové pasti se možná zmírní

21.3.2018 19:06
Podmínky pro oddlužení lidí v dluhové pasti se možná zmírní. Sněmovna navzdory kritice z řad ODS ve včerejším úvodním kole podpořila vládní novelu insolvenčního zákona, podle níž by do procesu oddlužení mohli vstoupit dlužníci v podstatě bez ohledu na výši svých závazků. Lidé by museli splatit tolik, kolik by byli schopni. Předloha přečkala návrh ODS na vrácení vládě k dopracování a zamířila k posouzení do ústavně právního a sociálního výboru. V nich zřejmě dozná změn.
 celý článek

Setkání romských studentů Baruvas v Krkonoších (konec srpna 2017) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Romská historie, identita, motivace. Páté setkání romských studentů BARUVAS je tu!

21.3.2018 18:46
Již od tohoto čtvrtka se koná další ze setkání programu "Baruvas - rosteme" pro romské studenty, který realizuje organizace ROMEA pod hlavičkou Romského stipendijního programu. Akce poběží až do neděle v Týnci nad Sázavou a zúčastní se jí dvacítka studentů z různých koutů České republiky.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo