romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Extremisté chystají sérii protiromských akcí. Praha 14 dnes vydala výzvu. Budějovice akci zakázaly. Ve Vítkově ji organizuje neonacista

Praha, 24.7.2013 15:04, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
Neonacista Pavel Sládek Matějný z Českých lvů, organizátor demonstrace v Duchcově a pořadatel protiromského pochodu ve Vítkově, 3. srpna 2013. Na fotografii serveru Antifa.cz je zachycen při hajlování u vlajky nacistické Třetí říše s železným křížem (vlevo). Stalo se to na akci
Neonacista Pavel Sládek Matějný z Českých lvů, organizátor demonstrace v Duchcově a pořadatel protiromského pochodu ve Vítkově, 3. srpna 2013. Na fotografii serveru Antifa.cz je zachycen při hajlování u vlajky nacistické Třetí říše s železným křížem (vlevo). Stalo se to na akci "W.P. Oficiálně Neoficiální Mezinárodní Porada Nacionalistů." Tu pořádal neonacista Jaromír Pytel, jenž pro změnu pomáhal organizovat jeden z protiromských pochodů v Českých Budějovicích.

Zviditelňovat se potřebují všichni extremisté, zvláště před nadcházejícími volbami, které nás čekají příští rok, některé možná již letos. Probíhat bude více násilnických předvolebních akcí než jindy, protože Dělnická strana sociální spravedlnosti se rozštěpila na dvě skupiny. Jak jsme již informovali, první dále vede Tomáš Vandas, druhá si říká Demokratická strana pracujících.

Podle dostupných informací byl předsedou přípravného výboru této odštěpenecké frakce zvolen Petr Kotáb a místopředsedy se stali Lucie Šlégrová, Pavel Sládek Matějný a František Karel Ladislav. Její členové vesměs pocházejí ze severočeské buňky neonacistické Dělnické strany a její následovnice DSSS.

Výkvět krajně pravicového extremismu

Kotáb byl místopředsedou a krajským volebním lídrem DS i DSSS. Loni málem usedl do krajského zastupitelstva v Ústí nad Labem. DSSS v krajských volbách získala získala v Severočeském kraji přes čtyři procenta hlasů. Kotáb byl popotahován za nejméně dvojí porušení zákona o shromaždování a byl pravomocně odsouzen podmínečným trestem společně s několika dalšími představiteli DSSS, za projevy na prvomájové demonstraci v Brně v roce 2009. Tito a další extremisté však byli amnestováni tehdejším prezidentem Václavem Klausem.

Na protiromské demonstraci v Novém Bydžově v březnu 2011 Kotáb mimo jiné na adresu Romů řekl: „Nenecháme se zastrašit a přijde čas, kdy budou tyto problémy… rázně a účinně vyřešeny.“

Lucie Šlégrová a její bratr Jiří Šlégr (nezaměňovat s hokejistou Šlégrem) jsou známé figurky. Šlégrová, soudně stíhaná mediální ikona extremistických bojůvek, si nechala vytetovat kresbu dělníka s heslem „Věrnost je mou ctí.“ Heslo bylo podle předního odborníka na extremismus politologa Miroslava Mareše mottem jednotek SS, což byly nejnelítostnější nacistické ozbrojené jednotky. Ráda se též producíruje oblečená podle poslední „dělnické“ módy, například v tričku s názvem neonacistické kapely Weisse Wolfe se stylizovanými znaky Hitlerjugend a SS. Navíc, jak se ukázalo u soudu s Dělnickou stranou, je zachycena na fotografii, jak hajluje.

Krajně pravicové Lidové milice

Akční skupinu, jakési krajně pravicové Lidové milice s přízviskem Čeští lvi, si vzal na starost Pavel Sládek Matějný, který tvrdí, že je z Chotěbuzi, ale pohybuje se na extremistických akcích po celém území ČR. Byl to on, kdo nedávno vedl skupinu neonacistických pouličních rváčů v Duchcově, během protiromské demonstrace. "Není to naše trasa, je to naše město," vykřikl Sládek Matějný a extremisté se chvíli potom vrhli proti policistům (na přiloženém videu je v bílém tričku, černých kalhotách a s holou hlavou.)

ARCHIVNÍ VIDEO

Sládek Matějný je znám z mnoha extremistických akcí akcí, například i ze setkání DSSS s německými neonacisty. Mimo jiné byl vyfocen i při hajlování u vlajky nacistické Třetí říše s železným křížem, a to na akci "W.P. Oficiálně Neoficiální Mezinárodní Porada Nacionalistů." Tu pořádal neonacista Jaromír Pytel, jenž pro změnu nedávno pomáhal organizovat jeden z protiromských pochodů v Českých Budějovicích.

František Karel Ladislav podle serveru Antifa.cz vystupuje či vystupoval na Facebooku jako Karel Kubrt. I on se mimo jiné zúčastnil zmíněné akce pořádané Pytlem, právě tak jako mnoha jiných srazů extremistů.

Třináct násilnických akcí do konce roku

„Domníváme se, že organizování bojůvek příliš nehrozí. To dnes není jejich styl, oni se hlavně snaží dostat legální cestou do politiky. Tam mají šanci něco změnit,“ řekla v dubnu letošního roku, bezprostředně po rozštěpení DSSS, ústecká policejní mluvčí Valerie Bartošová. Není to poprvé a jistě ani naposledy, co se policejní či ministerští "experti" na extremismus zmýlili (mluvčí za to nemůže, ta jen opakuje, co jí kdo z policistů k tomu řekl).

Sám Kotáb tehdy odmítl, že by se snad chystal přitahovat pozornost výtržnostmi, nebo výstředním chováním: „Nemohu teď sice citovat z programu, ale vycházet budeme z předchozích myšlenek. Předsedou být nechci, bude jím člověk z akademické půdy.“

Odštěpenci připravují od července do konce roku celkem třináct zviditelňovacích akcí (vedle toho další plánuje DSSS), v Praze, Vítkově, Duchcově, Ostravě, Českých Budějovicích, Přerově, Krupce, Havířově, Ústí nad Labem, Litvínově - Janově, Frýdku Místku, Mostu (Chanově) a v Bohumíně. Všechny akce jsou samozřejmě namířené proti Romům a podle dosavadních zkušeností budou mít násilný charakter, spojený s pokusem o pogrom či lynč.

V několika městech radnice tyto akce zakázaly. Podle našich informací, zatím ne vždy potvrzených, jde o Frýdek Místek, Duchcov a České Budějovice. Rozhodovat o jejich konání (alespoň o tom oficiálním) bude tedy soud, pokud odštěpenci podají žalobu. V Praze akce byla chybně nahlášena, namísto pražskému magistrátu jen na Praze 14, a v databázi ohlášených shromážděných není uvedena.

Výzva Prahy 14

Praha 14 přesto pro jistotu vydala pro dnešní den tuto výzvu občanům:
Dnes, tj. 26. 7. 2013, se na území městské části Praha 14 na prostranství před stanicí metra Černý Most uskuteční v době od 17:00 do 21:00 shromáždění a následný průvod. Výchozím místem průvodu bude stanice metra Černý Most, pokračovat bude dále ulicí Bryksova, Breitcetlova, Dygrýnova, Vašátkova, Ocelkova a zpět ke stanici metra Černý Most. Vedení MČ Praha 14 spolupracuje úzce s Městskou policií a Policií ČR na zajištění ochrany zdraví a majetku občanů městské části. Žádáme občany, aby se ve vlastním zájmu zdrželi jakýchkoli zásahů do aktivit spojených s konáním této akce.

Odůvodnění zákazu akce v Budějovicích

V odůvodnění zákazu akce píše českobudějoviský magistrát mimo jiné i toto:

"Zákon o právu shromažďovacím slouží občanům k vyjadřování svobody projevu a dalších ústavních práv a svobod, k výměně informací, názorů a k účasti na řešení veřejných a jiných společenských postojů a stanovisek. Na druhou stranu právo svobodného projevu nesmí nepřiměřeně zasahovat do práv jiných občanů nebo tato práva omezovat. Mezi důvody zákazu shromáždění uvedené v § 10 zákona o právu shromažďovacím patří zjištění, že oznámený účel směřuje k obecné výzvě porušovat ústavu a zákony či směřuje k výzvě dopouštět se násilí nebo hrubé neslušnosti. Dalším z důvodů zneužití ohlášeného účelu je, že skutečný účel směřuje k výzvě popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost , pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení, nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z těchto důvodů."

Ve zdůvodnění zákazu akce dále stojí, že organizítoři akce patří k pravicovým extremistům.

Neonacista pořádá akci ve Vítkově

Demonstrovat chtějí extremisté i ve slezském Vítkově, kde před několika lety došlo k zatím nejhoršímu žhářskému útoku na romskou rodinu, během něhož byla popálena dvouletá Natálie Kudriková, která si následky ponese celý život, i oba její rodiče. Těžkými psychickými následky trpí celá rodiny, včetně tří Natálčiných sester.

Městem chtějí zastánci krajní pravice pochodovat v sobotu 3. srpna. Zároveň zde ale proběhne happening na podporu Romů, který pořádá Strana rovných příležitostí.

Demonstrace extremistů nazvaná "Naše město, naše ulice" začne na náměstí Jana Zajíce. Svůj příjezd už na facebookových stránkách akce ohlásily dvě stovky lidí, dalších sto padesát oznámilo, že přijedou pravděpodobně. Dorazí ze všech koutů republiky - z Prahy, Brna, ozývají se i ze Slovenska. Podle iDnes.cz po Vítkově ujdou zhruba sedmikilometrovou trasu. Organizátor pochodu, neonacista  Pavel Sládek Matějný, přiznává, že Vítkov vybral schválně: "Víte, co se děje v celé republice. V Duchcově, v Českých Budějovicích. Chceme poukázat na nespravedlivé tresty, které padly v kauze Vítkov, a na nízké tresty v opačných případech. Vítkov je takovou symbolikou."

Starosta Smolka poukazuje na skutečnost, že do města míří jitřit situaci především lidé odjinud. A to se mu nelíbí. "Neříkám, že problémy nemáme. Řešíme ubytovny pro sociálně slabé, místní z jejich přílivu nejsou nadšení. Výbušná situace tady ale rozhodně nepanuje," vysvětluje Smolka.

Přečteno: 7733x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Romové, Politika, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo