romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Okamurovu návštěvu Pechance ve vězení odsoudil vedle Dienstbiera i šéf PS Jan Hamáček

Praha, 25.1.2014 1:53, (ROMEA)
Tomio Okamura (Foto: Vít Hassan)
Tomio Okamura (Foto: Vít Hassan)

Za "krajně nešťastnou a nevhodnou" označil na Facebooku Okamurovu návštěvu Pechance šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). "Dle mého názoru nevrhá negativní světlo pouze na pana Okamuru a jeho stranu, ale i na celou Poslaneckou sněmovnu," napsal.

Připomeňme, že poslanec a předseda Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura a místopředseda hnutí Jaroslav Novák navštívili v pátek  25. ledna v pardubické věznici Vlastimila Pechance, který si tam odpykává trest za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona. Oba představitelé hnutí se snaží o obnovení Pechancova procesu, který byl podle nich zmanipulovaný. Novák ČTK řekl, že jedním z důvodů návštěvy Pechance bylo osobně se s ním seznámit a zjistit další podrobnosti jeho případu.

Nepřehlédněte:

"V kauze Vlastimila Pechance bylo hrubě porušeno jeho právo na spravedlivý soudní proces," uvedl v tiskové zprávě mluvčí Úsvitu Jan Zilvar. Doplnil, že Okamura a Novák v minulosti podali několik stížností ministrům spravedlnosti pro porušení zákona v Pechancově případu. Nyní chtějí nové ministryni spravedlnosti předat stížnost pro porušení v jeho prospěch. Stížnost má vypracovat advokátka Klára Samková, která povede kandidátku Úsvitu do voleb d Evropského parlamentu.
Jiří Dienstbier: Okamura tady hraje na nízké pudy určité části české společnosti

Podle senátora Jiřího Dienstbiera je Okamurův krok politickou taktikou, kterou chce část "extrémní" společnosti stáhnout na svoji stranu. "V té kauze jde o vraždu, kdy pan Pechanec byl odsouzen za rasově motivovaný trestný čin, proběhlo tam jak řádné soudí řízení na prvním stupni, tak i odvolací řízení, kde byl trest dokonce zpřísněn. Pan Pechanec už měl bohatou trestnou před tím, včetně pobodání jiné osoby už ve věku 17 let. Takže jak jinak si to vysvětlit, než že pan Okamura tady hraje na nízké pudy určité části české společnosti," řekl České televizi Dienstbier.

Souhlasí s tím, že do české politiky pronikají extrémní postoje. "Pan Okamura je toho naprosto dokonalým příkladem, protože se těchto nálad snaží zneužít. Dělat se proti tomu dá ledacos, musí to být promyšlená strategie a žádná populistická plácnutí do vody, ale doopravdy dlouhodobý systémový přístup, který bude odstraňovat ty sociální předpoklady," míní zřejmě budoucí ministr pro lidská práva Dienstbier.

„Podpora soudem odsouzeného vraha, ikony českých neonacistů, kteří na jeho podporu každoročně pořádají pochod, ukazuje, jakým směrem se zřejmě bude ubírat další politické působené Tomia Okamury. Jeho populismus začíná přerůstat v otevřenou podporu neonacismu a ryzí xenofobie,“ uvedl Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

Novák uvedl, že Pechance o úmyslu podat stížnost informovali. "Vlasta by v tuto chvíli ale nejraději počkal, až se projedná jeho žádost o propuštění na podmínku. Má přes polovinu trestu odsezeno a někdy v březnu by mohl žádat," doplnil k tomu místopředseda hnutí.
Pechance soud poslal do vězení v roce 2003 a vyměřil mu trest 17 let. Podle pravomocného rozsudku Pechanec bodl na diskotéce v červenci 2001 Absolona dvakrát do břicha. Muž v nemocnici na následky zranění zemřel. Absolonova družka o rok později podlehla rakovině. Měli dvě malé děti. Pechanec u soudu označil proces za vykonstruovaný a důkazy za smyšlené.

Podle Nováka ale nešlo o vraždu. "Nikdo to nebral jako vraždu, ale jako standardní hospodskou rvačku, že v té rvačce padla nějaká rána a někdo byl bodnutý, ale ne úmyslně," řekl Novák.

Romskou tématiku Okamura zařadil i do své loňské předvolební kampaně do Sněmovny. Ještě dřív například uvedl, že by Romové měli usilovat o vlastní stát a ČR by jejich vystěhovalectví do něj měla podpořit.

Rasistický násilník Vlastimil Pechanec

pechanec-vlastimil.jpgV srpnu 1997 si Vlastimil Pechanec náhodně vybral romského mladíka Ladislava Peštu před svitavskou poštou a zasadil mu sedmnácticentimetrovou ránu nožem do pravé části hrudníku. Pešta přežil podle lékařů jen zázrakem. Jen rok před napadením Pešty společně s kumpány za pokřikování rasistických hesel zmlátili návštěvníky diskotéky na Brněnsku. Roční podmínka za pořádání rasistického pochodu ve Svitavách, házení kamenů do romských obydlí a demolice zařízení jednoho z nich, která mu tenkrát běžela, jej od akce nijak neodradila.

Za bodnutí Pešty dostává dva roky natvrdo, za útok na diskotéce pak až v roce 1999 od blanského Okresního soudu vedeného Rudolfem Maňouškem tři a půl roku ve věznici s ostrahou. Okamžitě se odvolává a krajský soud dospěl k závěru, že trest je přísný a nahrazuje jej podmínkou. Jen několik měsíců na to se situace opakuje a Pechanec na nádraží v České Třebové napadne mladičkého anarchistu a jeho přítelkyni. Tentokrát dostává 14 měsíců nepodmíněně, odvolá se, a než Krajský soud rozsudek potvrdí, napadne s dalšími rasistickými násilníky Ottu Absolona. Navíc je zde ještě několik napadení a vyhrožování, která se do Pechancova rejstříku nedostala, protože byla hodnocena jako přestupky proti občanskému soužití např. zbití náhodně procházejícího muže, který s Pechancem odmítnul „jít na cikány“.

Přečteno: 3007x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Anticiganismus, Vražda, Tomio OkamuraHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo