romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Okamura opět vyvolává nenávist proti Romům, tentokrát používá vymyšlené statistiky

11.6.2015 22:45
Tomio Okamura na svém facebookovém profilu šíří nenávist proti Romům a imigrantům (FOTO: Romea.cz)
Tomio Okamura na svém facebookovém profilu šíří nenávist proti Romům a imigrantům (FOTO: Romea.cz)

Tomio Okamura po nenávistných útocích na imigranty opět zaútočil na české Romy. Okamura například tvrdí, že se počet Romů v ČR za posledních 14 let zdvojnásobil a tento podle něj strmý růst romské populace je jedním ze dvou největších bezpečnostních rizik pro Českou republiku. Tím druhým jsou podle Okamury imigranti. Organizace ROMEA se rozhodla podat na Okamuru trestní oznámení, protože se domnívá, že se těmito výroky mohl dopustit trestného činu Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Navíc ROMEA upozorňuje, že Okamura pracuje se smyšlenými a manipulativními údaji.

Odborník: Počet Romů nestoupá, ale stagnuje nebo dokonce klesá

Tomio Okamura tvrdí, že za posledních 70 let stoupl počet Romů v České republice 32krát. "Zatímco v roce 1945 u nás žilo 10 tisíc Romů, tak letos je to podle odhadů 320 tisíc. Jen za posledních 14 let se jejich počet zdvojnásobil," uvedl na svém facebookové profilu Tomio Okamura.

Jeho rasistický příspěvek, ve kterém všechny Romy označuje slovem nepřizpůsobivý, se stal okamžitě velmi populární a bez vyjádření odborníků ho převzaly například bulvární Parlamentní listy.

Údaje o strmém růstu romské populace v České republice jsou podle odborníků nepravdivá.

Podle historika Ctibora Nečase se krátce po válce a vyvraždění většiny Romů nacisty odhady počtu Romů na území dnešní ČR pohybují řádově mezi 600 a 1000. První poválečný soupis ministerstva vnitra, k němuž došlo v druhé polovině roku 1947, vykazuje již celkový počet 101 190, z čehož plných 16 752 připadá na Čechy a Moravu a zbylých 84 438 na Slovensko.

Podle sociologa a poslance Ivana Gabala je zajímavé, že se Tomio Okamura opírá o výsledky Holocaustu a smrt tisíců Romů v plynových komorách nacistických koncentráků. "To mu zřejmě připadá jako ta správná a výchozí metrika. Celkem to odpovídá naturelu, rozhledu a politickému naladění pana Okamury," uvedl pro server Romea.cz Ivan Gabal.

Ivan Gabal: "Odhadl bych, že podíl romské populace může spíše stagnovat až klesat"

"Ano, čeští Romové byli za války prakticky vyvražděni a zplynováni v nacistických koncentrácích. A poválečné přesuny v rámci Československa, počínaje rokem 1946 souvisely také s osídlováním pohraničí po vyhnaných Němcích, což nesouviselo s vůlí přesídlovaných Romů, spíše naopak, bylo to proti vůli obyvatel slovenských romských osad, byla to zvůle úřadů, později i komunistických v 50. a 60. letech. Pan Okamura nezná českou, natož československou historii," dodal Gabal.

Podle Ivana Gabala je v současnosti počet Romů vždy odvozován z nepřímých statistických indikátorů. "Ze statistik Sčítání víme jen počet těch, kteří se hlásí k romské národnosti, což je menšina, protože většina Romů se právem, subjektivně i objektivně definuje jako Češi a česká národnost. Kvalifikované projekce podle nepřímých indikátorů z roku 2011 se pohybují okolo 180 - 190 tisíc a byly vypočteny podle demografických projekcí z počtu dětí," uvedl pro server Romea.cz Ivan Gabal.

Gabal nepředpokládá že by se počet Romů v české společnosti jakkoli absolutně nebo relativně zvětšoval. "Za prvé je to způsobeno poklesem porodnosti i v romských rodinách a za druhé předpokládatelnou stagnací již dříve nižší střední délky života Romů, ve srovnání s neromskou populací, která se naopak významně prodlužuje, a to jak u mužů i žen, a to včetně regionálních rozdílů. Odhadl bych tedy, že podíl romské populace může spíše stagnovat až klesat," dodal Gabal.

Počet romských vězňů? Okamura cituje zfalšované statistiky šířené v hoaxu

Tomio Okamura dále tvrdí, že v České republice je 12 tisíc romských vězňů. "Nás všechny slušné a pracující České občany stojí 4 miliardy korun ročně. Sociální dávky pro Romy činí přibližně 20 miliard korun. K tomu přičtěme obrovské škody na majetku při "sbírání" železa a dalších ukradených věcí. To se ani nedá vyčíslit," uvádí Okamura podle kterého je pravidlem, že Romům platí advokáta u soudu stát.

Státní správa nesmí sbírat a používat data o národnosti s výjimkou Sčítání lidu, které vždy upravuje speciální zákon a tudíž se taková data v tuto chvíli nesbírají. Není tedy jasné odkud tato čísla Tomio Okamura čerpá. Zřejmě vychází z již několikrát vyvráceného hoaxu, který se šíří od roku 2004 a uvádí zfalšované data o romské populaci v ČR. Nová verze hoaxu se objevila v roce 2014.

Celkem je v současné době ve věznicích 19 908 vězňů. Zfalšované údaje v hoaxu uvádějí, že ve věznicích je 59,6 procent Romů, což odpovídá číslu 12 tisíc vězňů, které uvádí Okamura.

"Počty romských vězňů neznám, ale nepřekvapila by mne silná nadreprezentace, protože vyloučené a nejnižší sociální vrstvy jsou v kriminalitě a recidivě vždy nadreprezentované. Dopady byznysu s chudobou, jako je například hazard, herny a lichva na kriminalitu jsou přímočaré a významné," uvedl pro server Romea.cz Ivan Gabal.

"Pokud jde o výdaje na sociální dávky, je Okamurovo číslo velice nadsazené, a to jednak absolutně a jednak relativně. Především v tom, že nerozlišuje dávky na které mají romské rodiny nárok, jako jsou dětské dávky nebo sociální dávky, pomoc v chudobě nebo přídavek na bydlení, od dávek, které jsou z romských rodin vymáhány například předraženým nájemným nebo i jako prostředek ke splácení lichvy. Romové jsou občany České republiky, což si pan Okamura asi nedokáže vybavit, a z tohoto titulu mají nárok na dávky jako každý jiný, třeba i jako pan Okamura," dodal Gabal.

Podle Ivana Gabala by výroky Tomia Okamury nestály za korekci, kdyby nevyvolávaly rasovou nenávist a neporušovaly tudíž práva těch, kterých se týkají ze strany zákonodárce, který by měl mít na srdci pravý opak.

"Nehodlám se vyjadřovat k příčinám nebo motivům silně nekvalifikovaných výroků pana Okamury, zda je to jeho nekompetence, nebo snaha populisticky vyvolávat rasistické štvanice, nebo snaha zakrýt fakt, že se právě jemu vypařilo pod rukama 60 milionů volebních příspěvků z peněz daňových poplatníků, které někdo asi ukradl nebo, že se mu rozpadlo hnutí Úsvit a jeho poslanci se vzbouřili proti jeho mafiánským praktikám a podvodům," uvedl na závěr pro server Romea.cz Ivan Gabal.

Právnička: Okamura se mohl dopustit trestného činu, policie má však dvojí metr

Podle Kláry Kalibové, právničky z organizace In Iustitia, se Okamura mohl dopustit trestného činu, konkrétně Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob (§355). "Jeho vyjádření obsahuje tak lživé informace o romském národě, že je tento národ a jeho jednotliví příslušníci mohou považovat za urážlivé, ponižující a hanobící. Jednání se navíc dopustil velice efektivním způsobem – šířením prostřednictvím sociální sítě, za takové jednání hrozí pachateli až tři roky vězení," uvedla pro server Romea.cz Klára Kalibová.

Kalibová: "Jeho vyjádření obsahuje tak lživé informace o romském národě, že je tento národ a jeho jednotlivý příslušníci mohou považovat za urážlivé, ponižující a hanobící."

Kalibová však stíhání Tomia Okamura vidí jako problematické. "České orgány činné v trestním řízení již několik let (až na výjimky typu Otto Chaloupka) uplatňují systém dvojího metru. Podobné projevy pronesené v politickém prostředí bývají především státním zastupitelstvím interpretovány jako projevy kryté svobodou projevu. Takový výklad je mylný, je v rozporu s principy právního státu a významně negativně dopadá na poškozené," uvedla Kalibová.

Podle Kalibové si je Okamura  poté, co nebyl stíhán v souvislosti s popíráním romského holocaustu, ani v souvislosti s podněcováním k nenávisti vůči migrantům, jistý tím, že mu za podobné výroky nic nehrozí. "To je smutný obraz vymahatelnosti práva v České republice," uvedla pro Romea.cz Klára Kalibová.

S tím souhlasí i ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý. "Poslední výmysly Tomia Okamury překročily únosnou mez. Smyšlenými a manipulativními údaji vyvolává nenávist proti Romů a celou skupinu obyvatel označuje jako nebezpečí. Podáme na Okamuru trestní oznámení, i když jej zřejmě policie opět odloží jako v případě popírání holocaustu  v souvislosti s letským táborem," uvedl Zdeněk Ryšavý.

Přečteno: 11178x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tomio Okamura, Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Gabal Ivan, In IUSTITIA, ROMEA, Kalibová KláraHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo