romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Okamura ve vedení sněmovny zřejmě skončí. "Rozsévá nenávist mezi lidmi, jeho názory jsou xenofobní a rasistické," říká například vysoce postavený člen ODS

14.10.2021 0:43
Tomio Okamura (FOTO: Aktron / Wikimedia Commons)
Tomio Okamura (FOTO: Aktron / Wikimedia Commons)

Tomio Okamura zřejmě již nebude místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tvrdí to alespoň zdroje Hospodářským novin, které jsou obeznámeny s vyjednáváním o obsazení postů ve vedení nově zvolené sněmovny. Extremistu ve vedení sněmovny si nepřeje i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Již v roce 2018 se pokoušeli Okamuru kvůli výrokům o koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku z tohoto postu sesadit členové nynější formující se vládní koalice KDU-ČSL, TOP 09, STAN, Piráti a někteří členové ODS.

"S extremisty nepočítáme, tak jednoduché to je," uvedl podle HN člen starostů.

"Rozhodně to nebude Okamura, ani nikdo jiný z SPD," uvedl pro HN zdroj obeznámený s vyjednáváním na otázku, kdo bude ve vedení sněmovny.

Vysoce psotavený člen ODS: "Rozsévá nenávist mezi lidmi, brojí proti různým menšinám, jeho názory jsou xenofobní a rasistické. Takový člověk neměl a nemá ve vedení dolní parlamentní komory co dělat."

"Rozsévá nenávist mezi lidmi, brojí proti různým menšinám, jeho názory jsou xenofobní a rasistické. Takový člověk neměl a nemá ve vedení dolní parlamentní komory co dělat," popsal HN vysoce postavený člen ODS.

Všichni oslovení politici si však podle HN přáli zůstat v anonymitě, protože oficiálně se ještě o obsazení postů konkrétními lidmi nejedná.

Více sdílnější a jasně se vyjádřila na úterní tiskové konferenci předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "My jsme nikdy nepodporovali do vedení Sněmovny extrémistu," prohlásila předsedkyně TOP 09..

Petr Fiala (ODS) na přímou otázku na středeční tiskové konferenci, zda bude Tomio Okamura místopředsedou sněmovny však jasně neodpověděl.

"Vedení sněmovny by mělo být ustavováno na principu poměrného zastoupení. Zatím nevíme kolik bude mít vedení sněmovny členů. O mě je známo, že nejsem dlouhodobě stoupencem, aby strany, které vyjadřují radikální názory, byly ve vedení demokratického orgánu, ale je to věc další diskuze," uvedl Fiala.

Podobně si nechal otevřené zadní vrátka i dlouholetý poslanec ODS Marek Benda v pořadu Aréna Jaromíra Soukupa. "Pokud budeme mít pět místopředsedů sněmovny, tak zřejmě SPD místopředsedu mít bude, pokud jen čtyři, tak ho mít nebude," uvedl v pořadu televize Barrandov Marek Benda.

Už v roce 2018 chtěla předsedu SPD tehdejší opozice odvolat z funkce místopředsedy sněmovny poté, co prohlásil, že koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku většinou nikdo nehlídal a lidé se v něm mohli volně pohybovat.

"Tomio Okamura svými výroky zpochybnil kruté podmínky a úmrtí v táboře Lety. Pokud pan Okamura ví, co se v Letech dělo za hrůzy, a svými výroky testuje, kolik mu toho projde, je to snad ještě závažnější než neznalost faktů. V této funkci totiž reprezentuje nejen sebe a svou stranu, ale i celý zastupitelský sbor," uvedla tehdy v tiskové zprávě první místopředsedkyně Pirátů a současná poslankyně Olga Richterová.

Program mimořádné schůze se však tehdy nepodařilo schválit a Okamuru v křesle místopředsedy podrželi komunisté, většina poslanců ANO a samozřejmě poslanci SPD.

Přečteno: 1840x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sněmovna, Tomio Okamura, Extremismus, Rasismus, Xenofobie, Vláda, Svoboda a přímá demokracie (SPD)HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo