romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Okamura vyvolal vlnu nenávisti proti redaktorce ČRo. Vulgární a nechutné komentáře už řeší policie

20.6.2019 14:00
Tomio Okamura (Aktron / Wikimedia Commons)
Tomio Okamura (Aktron / Wikimedia Commons)

Policie prověřuje komentáře některých uživatelů sociálních sítí k vyjádření předsedy xenofobně-populistické SPD Tomia Okamury o redaktorce Českého rozhlasu (ČRo), která mu položila ve středu ve Sněmovně otázky související s případem znásilnění na Litoměřicku. O vyšetřování informoval na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ředitel ČRo René Zavoral označil Okamurovo vyjádření na sociální síti za útok na podstatu Českého rozhlasu jako veřejnoprávního média a porušení demokratických principů, na kterých stojí společnost.

"To, co se rozpoutalo na facebooku Tomia Okamury vůči novinářce ČRo, je odporné. Chtěl bych ujistit veřejnost, že Policie ČR se celou záležitostí zabývá," uvedl Hamáček na twitteru.

Okamura na facebooku redaktorku kritizoval za způsob, jakým s ním chtěla hovořit o kriminálním činu a jeho okolnostech. Reagoval na případ z Litoměřicka, kde byla v úterý znásilněna dívka mladší 18 let. Policie z činu obvinila mladého muže původem z Afriky, řekla ČTK ve středu státní zástupkyně Věra Šípalová. Soud dnes bude rozhodovat o vazbě pro cizince. Okamura lživě tvrdil, že cizinec byl vyhoštěn z Německa.

"Zatím je pouze potvrzeno, že muž prokazující se pod daným jménem v Německu při žádosti o azyl je tentýž, kterého zadržela policie v Česku," sdělila serveru Novinky.cz státní zástupkyně Kateřina Doušová. "Z Německa vyhoštěn zatím nebyl," zdůraznila státní zástupkyně.

.

Okamura mimo jiné napsal, že za útokem stojí migrant z Afriky vyhoštěný z Německa. Právě na zdroj této informace se ho redaktorka mimo jiné ptala. "Český rozhlas dlouhodobě pomlouvá a špiní SPD a cenzuruje naše názory, aby nebyly slyšet. Je to v podstatě další sluníčkářská politická strana, která za veřejné peníze manipuluje veřejné mínění ve prospěch jednoho názorového proudu," napsal po rozhovoru s redaktorkou s tím, že SPD zatím nemá sílu na to, aby ovlivnila Radu ČRo. Vyzval také uživatele sítí, aby se ke sporu vyjádřili. Ti ve svých příspěvcích nabádali k násilí proti redaktorce. /p>

Desítky příznivců Okamury pak přáli redaktorce znásilněn. Jeden takový příspěvek zveřejnil server Deník N.

"Ji by měla ojet banda imigrantů z Afriky a použít všechny její tělesné otvory. Zepředu, zezadu, orálně, análně, aby jí to kulturní obohaceni teklo odevšad, k tomu jako bonus nějaký ten pohlavně přenosný moribundus a navrch nějakého toho parazita a redaktorka by začala mluvit jinak,“ napsala například Markéta Bobášková. Podle informací, které o sobě udává na Facebooku, jde o matku malé dcery.

Podle Zavorala postupovala redaktorka zcela v souladu s běžnými standardy práce ČRo. Uvedl, že informaci o tom, že pachatelem je muž z Afriky o pár hodin dříve vyhoštěný z Německa, oficiální zdroje popřely. "Informaci, že šlo o afrického imigranta propuštěného z výkonu trestu v Drážďanech, uvedl na svém facebookovém profilu i místopředseda Poslanecké sněmovny PČR Tomio Okamura. Proto jsme požádali naši zpravodajku ve Sněmovně, zda by jí mohl tato zjištění potvrdit a uvést zdroje, ze kterých čerpal. Ptala se jej velmi slušně a profesionálně. Hned po první otázce ale přešel do útoku a začal kritizovat práci některých médií, zejména Českého rozhlasu," uvedl a důrazně odmítl, že ČRo trestný čin jakkoliv bagatelizoval.

Organizace ROMEA vyjádřila redaktorce Českého rozhlasu Zdeňce Trachtové podporu a vyzvala poslance, aby kvůli opakovanému šíření nenávisti a podpoře komentářů na soc. sítích, které mohou být trestným činem, Tomia Okamuru odvolali z pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. "Nezávislá žurnalistika je pílířem demokracie a bezpečnost novinářů s ní bezpodmínečně souvisí," dodala ROMEA.

Přečteno: 1481x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Násilí z nenávisti, Extremismus, Xenofobie, Rasismus, Tomio Okamura, Svoboda a přímá demokracie (SPD)HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo