romea - logo
23. července 2019 (úterý)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Okresní soud v Ostravě řešil rasistické komentáře. Rom dostal za hanobení českého národa šestiměsíční podmínku

25.2.2019 16:59
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soudy stále častěji řeší případy lidí, kteří na internetu umísťují nenávistné nejen rasové komentáře. Dva obdobné případy měl na stole i v nedávné době Okresní soud v Ostravě. Trestní stíhání za slovní výhrůžky zakladateli skupiny Gipsy.cz Radoslavu Bangovi soud nakonec podmíněně zastavil. Naopak jednadvacetiletý Rom z Ostravy si za hanobení českého národa v diskuzi odnesl šestiměsíční podmínku.

Před několika dny Okresní soud v Ostravě uzavřel případ týkající se rasistických komentářů na sociálních sítích, které obžalovaný muž adresoval známému romskému rapperovi a zakladateli skupiny Gipsy.cz Radoslavu Bangovi. Ten při udílení cen Český slavík nesouhlasně zareagoval na vyhlášení skupiny Ortel. Odpovědí mu byly desítky nenávistných vyjádření. Jeden z příspěvků napsal i muž z Ostravy, který se nakonec dočkal trestního oznámení.

„Černá svině, to je lichotka, jsi jen hnusná špína. Plyn to je moc jednoduché, podříznout tě ve stylu slimáků!“ napsal krom jiného. U soudu obžalovaný vyjádřil lítost, zpěvákovi zaslal omluvný dopis a jeho zmocněnkyni zaplatil pět tisíc korun, které Banga požadoval jako nemajetkovou újmu. Složil také osm tisíc korun na pomoc obětem trestných činů. I díky tomu soud jeho trestní stíhání podmíněně zastavil.

Podle Kláry Kalibové z organizace In IUSTITIA, zmocněnkyně Radka Bangy, bylo rozhodnutí soudu nesprávné. „Dle mého názoru obžalovaný věci nelitoval. Poškozenému se omluvil až fakticky těsně před hlavním líčením, tj. po více než roce a půl od spáchání skutku, a pouze formálně. Žádnou zásadní reflexi svého jednání nepodnikl,“ uvedla pro server Romea.cz Kalibová.

Naopak o uložení podmíněného šestiměsíčního trestu s odkladem na zkušební dvouletou lhůtu rozhodl, jak informoval denik.cz, Ostravský okresní soud v případě obžalovaného Roma, který vloni během internetové diskuse hanil český národ a prezidenta republiky. V jeho příspěvku plném gramatických chyb byly zmínky o upálení zaživa, vulgarismy a výhrůžky.

„Ku..i ceské postrilet vas do jednoho aj vase deti. Nejhorsi narod je ČR upalit vas za živa vi ku..i bile aj vašeho prezidenta nakopad mezi nohi toho zm..a,“ stálo mimo jiné v příspěvku.

Případem se po oznámení jednoho z čitatelů začala zabývat policie, pro kterou nebyl problém autora vypátrat. Ten se ke všemu přiznal a na svou omluvu uvedl, že se nechal unést vztekem, když v diskusním fóru četl nenávistné komentáře vůči Romům.

„Nechal jsem se strhnout,“ prohlásil. Prezidenta republiky hanil kvůli jeho projevu, který vyhodnotil jako nevhodný vůči Romům. Svým komentářem chtěl prý pouze vyjádřit svůj nesouhlasný názor. Jak zdůraznil, rozhodně nehodlal nikomu ublížit, ani k tomu nikoho nevybízel. Nad tím, co udělal, vyjádřil lítost. Hrozily mu až tři roky vězení. Verdikt je pravomocný.

Přečteno: 1200x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Verdikt, Diskriminace, Rasismus, rasistické výrokyHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo