romea - logo
19. května 2019 (neděle)
svátek má Ivo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Okresní soud v Ostravě řešil rasistické komentáře. Rom dostal za hanobení českého národa šestiměsíční podmínku

25.2.2019 16:59
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soudy stále častěji řeší případy lidí, kteří na internetu umísťují nenávistné nejen rasové komentáře. Dva obdobné případy měl na stole i v nedávné době Okresní soud v Ostravě. Trestní stíhání za slovní výhrůžky zakladateli skupiny Gipsy.cz Radoslavu Bangovi soud nakonec podmíněně zastavil. Naopak jednadvacetiletý Rom z Ostravy si za hanobení českého národa v diskuzi odnesl šestiměsíční podmínku.

Před několika dny Okresní soud v Ostravě uzavřel případ týkající se rasistických komentářů na sociálních sítích, které obžalovaný muž adresoval známému romskému rapperovi a zakladateli skupiny Gipsy.cz Radoslavu Bangovi. Ten při udílení cen Český slavík nesouhlasně zareagoval na vyhlášení skupiny Ortel. Odpovědí mu byly desítky nenávistných vyjádření. Jeden z příspěvků napsal i muž z Ostravy, který se nakonec dočkal trestního oznámení.

„Černá svině, to je lichotka, jsi jen hnusná špína. Plyn to je moc jednoduché, podříznout tě ve stylu slimáků!“ napsal krom jiného. U soudu obžalovaný vyjádřil lítost, zpěvákovi zaslal omluvný dopis a jeho zmocněnkyni zaplatil pět tisíc korun, které Banga požadoval jako nemajetkovou újmu. Složil také osm tisíc korun na pomoc obětem trestných činů. I díky tomu soud jeho trestní stíhání podmíněně zastavil.

Podle Kláry Kalibové z organizace In IUSTITIA, zmocněnkyně Radka Bangy, bylo rozhodnutí soudu nesprávné. „Dle mého názoru obžalovaný věci nelitoval. Poškozenému se omluvil až fakticky těsně před hlavním líčením, tj. po více než roce a půl od spáchání skutku, a pouze formálně. Žádnou zásadní reflexi svého jednání nepodnikl,“ uvedla pro server Romea.cz Kalibová.

Naopak o uložení podmíněného šestiměsíčního trestu s odkladem na zkušební dvouletou lhůtu rozhodl, jak informoval denik.cz, Ostravský okresní soud v případě obžalovaného Roma, který vloni během internetové diskuse hanil český národ a prezidenta republiky. V jeho příspěvku plném gramatických chyb byly zmínky o upálení zaživa, vulgarismy a výhrůžky.

„Ku..i ceské postrilet vas do jednoho aj vase deti. Nejhorsi narod je ČR upalit vas za živa vi ku..i bile aj vašeho prezidenta nakopad mezi nohi toho zm..a,“ stálo mimo jiné v příspěvku.

Případem se po oznámení jednoho z čitatelů začala zabývat policie, pro kterou nebyl problém autora vypátrat. Ten se ke všemu přiznal a na svou omluvu uvedl, že se nechal unést vztekem, když v diskusním fóru četl nenávistné komentáře vůči Romům.

„Nechal jsem se strhnout,“ prohlásil. Prezidenta republiky hanil kvůli jeho projevu, který vyhodnotil jako nevhodný vůči Romům. Svým komentářem chtěl prý pouze vyjádřit svůj nesouhlasný názor. Jak zdůraznil, rozhodně nehodlal nikomu ublížit, ani k tomu nikoho nevybízel. Nad tím, co udělal, vyjádřil lítost. Hrozily mu až tři roky vězení. Verdikt je pravomocný.

Přečteno: 1157x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Verdikt, Diskriminace, Rasismus, rasistické výrokyHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo