romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Okresní soud v Ostravě řešil rasistické komentáře. Rom dostal za hanobení českého národa šestiměsíční podmínku

25.2.2019 16:59
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soudy stále častěji řeší případy lidí, kteří na internetu umísťují nenávistné nejen rasové komentáře. Dva obdobné případy měl na stole i v nedávné době Okresní soud v Ostravě. Trestní stíhání za slovní výhrůžky zakladateli skupiny Gipsy.cz Radoslavu Bangovi soud nakonec podmíněně zastavil. Naopak jednadvacetiletý Rom z Ostravy si za hanobení českého národa v diskuzi odnesl šestiměsíční podmínku.

Před několika dny Okresní soud v Ostravě uzavřel případ týkající se rasistických komentářů na sociálních sítích, které obžalovaný muž adresoval známému romskému rapperovi a zakladateli skupiny Gipsy.cz Radoslavu Bangovi. Ten při udílení cen Český slavík nesouhlasně zareagoval na vyhlášení skupiny Ortel. Odpovědí mu byly desítky nenávistných vyjádření. Jeden z příspěvků napsal i muž z Ostravy, který se nakonec dočkal trestního oznámení.

„Černá svině, to je lichotka, jsi jen hnusná špína. Plyn to je moc jednoduché, podříznout tě ve stylu slimáků!“ napsal krom jiného. U soudu obžalovaný vyjádřil lítost, zpěvákovi zaslal omluvný dopis a jeho zmocněnkyni zaplatil pět tisíc korun, které Banga požadoval jako nemajetkovou újmu. Složil také osm tisíc korun na pomoc obětem trestných činů. I díky tomu soud jeho trestní stíhání podmíněně zastavil.

Podle Kláry Kalibové z organizace In IUSTITIA, zmocněnkyně Radka Bangy, bylo rozhodnutí soudu nesprávné. „Dle mého názoru obžalovaný věci nelitoval. Poškozenému se omluvil až fakticky těsně před hlavním líčením, tj. po více než roce a půl od spáchání skutku, a pouze formálně. Žádnou zásadní reflexi svého jednání nepodnikl,“ uvedla pro server Romea.cz Kalibová.

Naopak o uložení podmíněného šestiměsíčního trestu s odkladem na zkušební dvouletou lhůtu rozhodl, jak informoval denik.cz, Ostravský okresní soud v případě obžalovaného Roma, který vloni během internetové diskuse hanil český národ a prezidenta republiky. V jeho příspěvku plném gramatických chyb byly zmínky o upálení zaživa, vulgarismy a výhrůžky.

„Ku..i ceské postrilet vas do jednoho aj vase deti. Nejhorsi narod je ČR upalit vas za živa vi ku..i bile aj vašeho prezidenta nakopad mezi nohi toho zm..a,“ stálo mimo jiné v příspěvku.

Případem se po oznámení jednoho z čitatelů začala zabývat policie, pro kterou nebyl problém autora vypátrat. Ten se ke všemu přiznal a na svou omluvu uvedl, že se nechal unést vztekem, když v diskusním fóru četl nenávistné komentáře vůči Romům.

„Nechal jsem se strhnout,“ prohlásil. Prezidenta republiky hanil kvůli jeho projevu, který vyhodnotil jako nevhodný vůči Romům. Svým komentářem chtěl prý pouze vyjádřit svůj nesouhlasný názor. Jak zdůraznil, rozhodně nehodlal nikomu ublížit, ani k tomu nikoho nevybízel. Nad tím, co udělal, vyjádřil lítost. Hrozily mu až tři roky vězení. Verdikt je pravomocný.

Přečteno: 1279x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Verdikt, Diskriminace, Rasismus, rasistické výrokyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo