romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

Olašští Romové předali ocenění starostovi Prahy 9

Praha, 10.4.2013 10:47, (ROMEA)
Ocenění předal starostovi předseda Unie Olašských Romů Josef Sojka (vpravo). (Zdroj: praha-prosek.cz)
Ocenění předal starostovi předseda Unie Olašských Romů Josef Sojka (vpravo). (Zdroj: praha-prosek.cz)

Starosta městské části Praha 9 převzal 5. dubna 2013 Čestné uznání za spolupráci s národnostními menšinami. Ocenění předal starostovi předseda Unie Olašských Romů Josef Sojka. Ocenění bylo městské části předáno především za řešení otázek bydlení, bezpečnosti, protidrogové prevence a jako poděkování za pořádání kulturních akcí podporujících aktivity romské komunity.

„V tomto týdnu si připomínáme Mezinárodní den Romů, který odkazuje na historii a kulturu této národnostní menšiny, ale mohl by pro nás ostatní být zároveň příležitostí pochopit, s čím se Romové potýkají a jaké jsou naše společné problémy,“ říká starosta městské části Praha 9 Ing. Jan Jarolím.

Praha 9 patří k těm městským částem, kde žije silná romská komunita. Svou činností chceme navázat na dobře fungující vzájemné vztahy mezi romskou komunitou a majoritní společností na tomto obvodě. „Hlavní úkoly vidíme v oblasti vzdělání, které je důležité pro další uplatnění romských občanů na pracovním trhu,“ dodává Jarolím.

Unie Olašských Romů spolu s Městskou částí Praha 9 podepsala smlouvu o vzájemné spolupráci. Cílem této dohody je především vzájemná součinnost státní správy se samotnými Romy při řešení aktuálních problémů. „Unie bude například svým vlivem uvnitř romské komunity nápomocna při překonávání nedůvěry romské menšiny vůči školským institucím, sociálně výchovným či zdravotním kurzům a různým volnočasovým aktivitám,“ vysvětluje význam spolupráce předseda Unie Olašských Romů Josef Sojka.

Městská část Praha 9 věnuje problematice národnostních menšin pozornost dlouhodobě. Již desátým rokem funguje pod hlavičkou Prahy 9 nízkoprahový klub Harfica. Ve čtyřech otvíracích dnech v týdnu nabízí bezpečné místo, kde mohou mladí lidé, nejen Romové, najít nejen podporu a odbornou pomoc, ale také zábavu a prostor pro vlastní aktivity. V klubu návštěvníky přivítá tým kontaktních pracovníků, kteří jsou připraveni pomoci, poradit nebo nabídnout volnočasové aktivity. Vstup do klubu je dobrovolný a bezplatný, je možné přijít a odejít kdykoliv. Jediné co je potřeba dodržovat jsou předem dohodnutá pravidla, tedy žádné drogy, agrese a podobně.

Vedle těchto aktivit pořádá městská část další jednorázové, ale i pravidelné akce, na nichž se mohou Romové z Prahy 9 představit jako aktivní občané. „Snažíme se cíleně především o užší spolupráci se samotnými Romy. Jednou z takových akcí, je celopražsky oblíbený multikulturní festival Etnofest, kde se vedle ostatních národnostních menšin může představit a svoji kulturu nám přiblížit právě také Romská komunita,“ říká místostarosta městské části Praha 9 Mgr. Adam Vážanský. Osmý ročník festivalu Barevná devítka - Etnofest se uskuteční 31. srpna v Parku Podviní..

brf, Praha9.cz
Přečteno: 1095x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Praha, Olašští Romové, Ocenění, Drogy, Kriminalita, Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo