romea - logo
18. listopadu 2019 (pondělí)
svátek má Romana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Olašští Romové předali ocenění starostovi Prahy 9

Praha, 10.4.2013 10:47, (ROMEA)
Ocenění předal starostovi předseda Unie Olašských Romů Josef Sojka (vpravo). (Zdroj: praha-prosek.cz)
Ocenění předal starostovi předseda Unie Olašských Romů Josef Sojka (vpravo). (Zdroj: praha-prosek.cz)

Starosta městské části Praha 9 převzal 5. dubna 2013 Čestné uznání za spolupráci s národnostními menšinami. Ocenění předal starostovi předseda Unie Olašských Romů Josef Sojka. Ocenění bylo městské části předáno především za řešení otázek bydlení, bezpečnosti, protidrogové prevence a jako poděkování za pořádání kulturních akcí podporujících aktivity romské komunity.

„V tomto týdnu si připomínáme Mezinárodní den Romů, který odkazuje na historii a kulturu této národnostní menšiny, ale mohl by pro nás ostatní být zároveň příležitostí pochopit, s čím se Romové potýkají a jaké jsou naše společné problémy,“ říká starosta městské části Praha 9 Ing. Jan Jarolím.

Praha 9 patří k těm městským částem, kde žije silná romská komunita. Svou činností chceme navázat na dobře fungující vzájemné vztahy mezi romskou komunitou a majoritní společností na tomto obvodě. „Hlavní úkoly vidíme v oblasti vzdělání, které je důležité pro další uplatnění romských občanů na pracovním trhu,“ dodává Jarolím.

Unie Olašských Romů spolu s Městskou částí Praha 9 podepsala smlouvu o vzájemné spolupráci. Cílem této dohody je především vzájemná součinnost státní správy se samotnými Romy při řešení aktuálních problémů. „Unie bude například svým vlivem uvnitř romské komunity nápomocna při překonávání nedůvěry romské menšiny vůči školským institucím, sociálně výchovným či zdravotním kurzům a různým volnočasovým aktivitám,“ vysvětluje význam spolupráce předseda Unie Olašských Romů Josef Sojka.

Městská část Praha 9 věnuje problematice národnostních menšin pozornost dlouhodobě. Již desátým rokem funguje pod hlavičkou Prahy 9 nízkoprahový klub Harfica. Ve čtyřech otvíracích dnech v týdnu nabízí bezpečné místo, kde mohou mladí lidé, nejen Romové, najít nejen podporu a odbornou pomoc, ale také zábavu a prostor pro vlastní aktivity. V klubu návštěvníky přivítá tým kontaktních pracovníků, kteří jsou připraveni pomoci, poradit nebo nabídnout volnočasové aktivity. Vstup do klubu je dobrovolný a bezplatný, je možné přijít a odejít kdykoliv. Jediné co je potřeba dodržovat jsou předem dohodnutá pravidla, tedy žádné drogy, agrese a podobně.

Vedle těchto aktivit pořádá městská část další jednorázové, ale i pravidelné akce, na nichž se mohou Romové z Prahy 9 představit jako aktivní občané. „Snažíme se cíleně především o užší spolupráci se samotnými Romy. Jednou z takových akcí, je celopražsky oblíbený multikulturní festival Etnofest, kde se vedle ostatních národnostních menšin může představit a svoji kulturu nám přiblížit právě také Romská komunita,“ říká místostarosta městské části Praha 9 Mgr. Adam Vážanský. Osmý ročník festivalu Barevná devítka - Etnofest se uskuteční 31. srpna v Parku Podviní..

brf, Praha9.cz
Přečteno: 1082x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Praha, Olašští Romové, Ocenění, Drogy, Kriminalita, Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo