romea - logo
25. dubna 2019 (čtvrtek)
svátek má Marek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Olašští Romové se v Ostravě rozloučili se svým králem

Ostrava, 18.10.2012 16:04, (ROMEA)
Pohřeb Jana Lipy (foto Richard Samko)
Pohřeb Jana Lipy (foto Richard Samko)

Olašští Romové se dnes v Ostravě loučili se svým králem Janem Lipou za zvuku houslí a pláče. Přijely stovky hostů z Evropy i USA. Dvaasedmdesátiletý Lipa zemřel v pondělí v nemocnici. Nový král, pravděpodobně jeho mladší syn Josef Daniš, bude zvolen nejdříve za rok. Do té doby budou Romové za mrtvého krále truchlit. ČTK to řekl předseda Unie olašských Romů Josef Stojka.

Hosté se do Ostravy začali sjíždět už ve středu. Smuteční setkání zorganizovali nejbližší příbuzní pro více než pět stovek lidí na zámku v Ostravě-Porubě. Ženy se sešly zvlášť odděleně od mužů. Hodně se diskutovalo o králi. O jeho životě, zákonech, které vydal, a sporech, které rozhodl. Připraveny byly stovky lahví vína. "Nikdo se ale nesměl opít," řekl Stojka. Rodina se pak dnes ráno sešla u otevřené rakve v katedrále Božského Spasitele v centru Ostravy.

Lipovi na cestu na onen svět vyhrávala kapela jeho oblíbené písně. Zpěv a zvuk houslí se mísil občas s pláčem žen a křikem mužů. Král do rakve dostal věci, které měl za života rád. Svou hůl, karty či klobouk. Objevily se i peníze a alkohol.

V kostele se sešlo na 200 lidí. "Někteří jsou po cestě a probdělé noci unavení. Přijdou až k rodinné hrobce," vysvětlil Stojka ještě před začátkem smuteční mše. Podle něj se do Ostravy sjelo více než 500 lidí, kteří chtějí vzdát hold svému králi na jeho poslední cestě. "Přijeli Romové z Polska, Itálie, Německa, Slovenska. Jeden dokonce přiletěl z USA. Celkem jsem napočítal 580 lidí, s dětmi i něco přes 600," uvedl Stojka.

O nástupci zesnulého krále smuteční hosté příliš nechtěli hovořit. Berou to jako neúctu k nebožtíkovi. Toho navíc až do konce pohřbu považují za právoplatného krále. "O volbě nového krále rok nemůžeme mluvit. To nám určuje zákon. I ohledy k rodině," vysvětlil Stojka. Nějaké náznaky se ale objevily. Lipa údajně půl roku před smrtí za svého nástupce určil mladšího syna Josefa Daniše.

"Je rozumný. Má předpoklady na to být král. Až za čas ale o tom rozhodnou starší a rozumní lidé, kteří mají autoritu," řekl Stojka. Stejný názor má i Lipův ministr Michal Schwartz. "Když to byla jeho vůle, budeme to respektovat," řekl.

Lipa se narodil 19. ledna 1940 v obci Beluša na Slovensku. Před smrtí žil už jako starobní důchodce v Ostravě-Hrabůvce. Za svého mládí zažil ještě kočovný život olašských Romů. "Dlouhé roky pak žil i v USA a Kanadě. Do Česka se vrátil po roce 1989. Ovládal několik jazyků. Byla to respektovaná osobnost," řekl Lipův advokát Stanislav Brtník, který krále před soudem několikrát zastupoval.

Naposledy, když byl Lipa odsouzen k podmíněnému trestu za napadení úřednice městského obvodu Ostrava­Jih. Incident se odehrál loni v březnu v budově radnice, kde olašský král vyřizoval záležitosti týkající se sociální dávky. Lipa byl nejprve za násilí proti úřední osobě odsouzen k desetiměsíčnímu podmíněnému trestu. Odvolací senát mu později trest snížil o čtyři měsíce na půl roku se zkušebním odkladem na jeden rok.

Pohřeb romského krále Ostrava naposledy zažila v srpnu 1999. Tehdy se Romové loučili s Lipovým předchůdcem Josefem Smolkou. Ten zemřel po dlouhé nemoci ve věku 72 let.

Přestože se v řadě médií nerozlišuje mezi jednotlivými skupinami Romů, tvoří olašští Romové specifickou větev s vlastním hodnotovým řádem a uspořádáním. "Do dnešní doby se odlišují poměrně velkým uzavřením vůči majoritě a také vůči Romům, kteří jsou tradičně usedlí. To má vliv na to, že tradice se u nich udržují do dnešní doby a v úplně jiné podobě než třeba u Romů slovenských," vysvětlila v pořadu Českého rozhlasu Stalo se dnes etnoložka a historička z Muzea romské kultury Jana Poláková.

V České republice existují dvě větve olašských Romů - v Brně a Ostravě. V Česku žije celkem zhruba 250 až 320 tisíc Romů, olašští Romové tvoří ale asi jen 10 procent z nich.

ČTK, voj, server Rozhlas.cz
Přečteno: 4086x
 

Kam dál:

Štítky:  

Pohřeb, OstravaHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo