romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ombudsman Křeček vydal výroční zprávu. Neziskové organizace vyzvaly poslance, aby jí odmítli vzít na vědomí

13.4.2022 20:37
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7988 podnětů. Novinářům to řekl ombudsman Stanislav Křeček. Bylo to o 62 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a zdravotnictví, ale také například armády. Úřad zjistil přes 630 pochybení, v 17 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce v podobě zveřejnění případu. Neziskové organizace vyzvali poslance, aby kvůli diskriminačním výrokům a kontroverzním krokům ombudsmana, výroční zprávu odmítli vzít na vědomí.

Z celkového počtu přijatých podnětů loni 70 procent spadalo do působnosti veřejného ochránce práv a mohl se jimi zabývat. "Počet podnětů se zvyšuje, obrací se však na nás i lidé s podněty, které nejsou v naší působnosti. Jde například o občanskoprávní spory. I těmto lidem ale radíme, na koho se mají ve věci obrátit, zasahovat do toho ale nemůžeme," uvedl Křeček.

Ombudsman loni zahájil 849 nových šetření, z nich 56 bylo z vlastní iniciativy. Celkem 840 šetření veřejný ochránce práv v roce 2021 ukončil, v 633 věcech přitom zjistil pochybení úřadů nebo diskriminaci. Ve většině případů, bylo jich téměř 500, úřady po vydání zprávy o šetření pochybení napravily, v další asi stovce případů úřady chybu nenapravily, ale učinily tak po vydání závěrečného stanoviska, když přijaly navržená opatření k nápravě. V 17 případech úřad chybu napravit odmítl a ombudsman proto uložil sankci v podobě vyrozumění nadřízeného úřadu, případně informování veřejnosti.

Neziskové organizace k poslanců: Odmítněte vzít na vědomí ombudsmanovu zprávu

Zpráva je určena hlavně pro Poslaneckou sněmovnu, které je Křeček odpovědný. Proto neziskové organizace upozorňují poslankyně a poslance na Křečkovy diskriminační výroky a kontroverzní kroky, které ve zprávě pravděpodobně chybí. Za tímto účelem zpracovaly alternativní zprávu.

"Jelikož Křeček setrvale ve veřejném prostoru dokazuje, že porušuje slib ombudsmana, vyzývají poslance, aby nevzali jeho oficiální zprávu na vědomí," uvádí se ve společné tiskové zprávě neziskových organizací.

Zprávu o své činnosti musí veřejný ochránce práv předložit Poslanecké sněmovně každý rok. Neziskové organizace upozorňují, že jak ve zprávě za rok 2020, tak i v té za rok 2021 chybí některé kroky Stanislava Křečka, který se funkce veřejného ochránce práv ujal v únoru 2020.

„Jsme přesvědčení, že některými věcmi se Vám Stanislav Křeček ve své zprávě nepochlubí. Proto jsme zpracovali krátkou alternativní zprávu, kterou naleznete v příloze,“ píše poslancům Petr Máčal z IQ Roma servis.

V alternativní zprávě jsou uvedeny výroky a kroky Stanislava Křečka, kterými podle názoru organizací poškozuje práci svých předchůdců a porušuje ombudsmanský slib.

„Ombudsman by měl funkci vykonávat nezávisle, v souladu s Ústavou a zákony a chránit neporušitelnost práv. Stanislav Křeček za dva roky dokázal, že tento slib nepochopil a setrvale ho porušuje,“ upozorňuje Marta Smolíková, ředitelka Otevřené společnosti.

Stanislav Křeček odmítl šetřit zákaz otců u porodu v době pandemie, nevadí mu velký počet dětí v kojeneckých ústavech, kritizoval soudy, že rušily protipandemická opatření předchozí vlády, předsudečně se vyjadřoval o Romech a dalších menšinách. Naposledy zkritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Za své výroky čelil kritice renomovaných právníků, neziskových organizací a také některých politiků. Jeho předsudečné výroky vůči Romům nyní posuzuje Evropská komise.

„Je třeba si uvědomit, že působení Křečka už není věcí České republiky, ale má evropský rozměr. To je pro zemi, která bude za pár měsíců předsedat celé Evropské unii, velká ostuda. Takhle nemůžeme být nikdy bráni vážně,“ dodává David Tišer z Ara Art.

Organizace upozorňují, že Křeček odrazuje Romy od podání podnětů na diskriminaci. Počet podnětů  od Romů za dva roky klesl téměř o polovinu (z původních 33 na 15 podnětů ročně).

„Když veřejný činitel pořád dokola tvrdí, že si Romové za diskriminaci mohou sami, tak si jako Rom řeknu, že na takového člověka se nebudu obracet s žádostí o pomoc,“ vysvětluje výrazný pokles podnětů Petr Máčal z IQ Roma servis.

Podle názoru neziskových organizací poslankyně a poslanci mohou vyvolat diskusi na plénu či ve výborech. Konfrontovat Stanislava Křečka s jeho výroky, distancovat se od nich, upozorňovat ho, že dlouhodobě porušuje slib, který složil. Až se bude zpráva o činnosti ombudsmana projednávat na plénu, mohou hlasovat tak, že jeho výroční zprávy o činnosti za léta 2020 – 2021 nevezmou na vědomí.

DOKUMENT

Přečteno: 1305x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Stanislav Křeček, Neziskový sektor, NNO, poslanec, Poslanecká sněmovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo