romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ombudsman letos řeší více případů než loni. Zabývá se i diskriminací Romů

Brno, 16.10.2012 15:04, (ROMEA)

Lidé se při potížích nebo nespokojenosti obracejí na Kancelář veřejného ochránce práv častěji než loni. Během července, srpna a září dostali její pracovníci 1864 podnětů. Je to o 257 více než ve stejném období roku 2011. Častější jsou podněty z oblasti veřejné správy, zejména sociálního zabezpečení.

Ombudsman se například zabýval i případem matky, která chtěla vidět své dítě vyrůstající s druhým rodičem a ten to dlouhodobě neumožňoval. Žena se obrátila na orgán sociálněprávní ochrany dítěte, ale neuspěla. Zástupkyně ombudsmana konstatovala, že otec zanedbával psychickou přípravu dítěte na styk s matkou a doporučila nápravu. V oblasti veřejné správy dostal ombudsman 1121 podnětů, což je o 131 více podnětů než ve třetím čtvrtletí loňského roku.

Pracovníci veřejného ochránce práv se dále zabývali 59 případy diskriminace. Ombudsman například vydal nové doporučení k naplňování práva na rovné zacházení v přístupu k předškolnímu vzdělávání. Otestoval také zubní ordinaci, v níž prý lékaři odmítali ošetřit pacienty romského původu. Pracovníci ombudsmana vyslali do ordinace Romy a zjistili, že se stížnost zakládá na pravdě. "Předmětem mé zprávy bylo zhodnocení možnosti podat žalobu k soudu a použití důkazních prostředků pořízených v průběhu testování," uvedl Varvařovský.

Veřejný ochránce práv také podal během třetího čtvrtletí první žalobu k ochraně veřejného zájmu. Týkala se Duchcova na Teplicku, ve které městský úřad povolil výstavbu fotovoltaické elektrárny. Zástupkyně ombudsmana zjistila řadu nedostatků, například nedostatečné vyhodnocení vlivů na životní prostředí. "Úřady nerespektovaly celou řadu ustanovení různých odvětvových předpisů. Nezákonnost vydaných rozhodnutí tak dle mého názoru dosahuje intenzity popření samotných principů zákonnosti a prevence," uvedl ombudsman k žalobě.

Veřejný ochránce práv je zákonem zřízená funkce. Má chránit občany před jednáním úřadů a dalších institucí, pokud jednají v rozporu s právem nebo jsou jejich rozhodnutí nedemokratická. Ochránce může vést nezávislá prověřování a testování a v případě nalezení pochybení může od úřadů a institucí požadovat nápravu.

Přečteno: 1017x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo