romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ombudsman Varvařovský skončil ve funkci, zastupuje jej Křeček

Brno, 20.12.2013 23:50, (ROMEA)
Rozloučení ombudsmana Pavla Varvařovského s jeho zástupcem Stanislavem Křečkem (FOTO: http://www.ochrance.cz)
Rozloučení ombudsmana Pavla Varvařovského s jeho zástupcem Stanislavem Křečkem (FOTO: http://www.ochrance.cz)

Ombudsman Pavel Varvařovský dnes skončil ve funkci. Důvody rezignace v polovině šestiletého funkčního období neprozradil. Úřad veřejného ochránce práv povede do zvolení nového ombudsmana zástupce Varvařovského Stanislav Křeček. ČTK to řekla mluvčí kanceláře Iva Hrazdílková. Zákonodárci musí podle zákona zvolit nového ochránce práv do 60 dní od uvolnění tohoto postu.

"Písemnou rezignaci dosavadního ombudsmana předal ve čtvrtek v kanceláři předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka vedoucí kanceláře veřejného ochránce práv Pavel Pořízek," uvedla mluvčí.

Podle zákona o veřejném ochránci práv končí ombudsman ve funkci den po předání své rezignace předsedovy Sněmovny. Do zvolení nového ombudsmana pak automaticky přecházejí všechny pravomoci i povinnosti veřejného ochránce na jeho zástupce.

Varvařovský důvody své rezignace blíže nekomentoval. „Rozhodl jsem se rezignovat a děkuji všem svým spolupracovníkům za podporu a pracovní nasazení," sdělil k tomuto kroku písemně v uplynulých dnech ČTK, a to bez jakýchkoli dalších podrobností. Věci z kanceláře si odnesl již ve středu.

Osmašedesátiletý Varvařovský byl po Otakaru Motejlovi druhým českým ombudsmanem. V úřadu byl od 13. září 2010. Od samotného počátku se netajil tím, že na této funkci nijak nelpí.

Uváděl to, když zákonodárci nevěnovali dostatečnou pozornost jeho legislativním doporučením a zamýšlel se přitom nad smyslem své činnosti. Možnost, že by z funkce odešel, uvedl i při jednání o svém zástupci. Po Jitce Seitlové jim byl zvolen Stanislav Křeček. Varvařovský v době hledání nového zástupce upozornil, že pokud by s novým kolegou nebyl schopen se dohodnout na spolupráci, mohl by zvažovat odstoupení.

Za tři roky řešil 26 tisíc stížností

Za tři roky, po kteréVarvařovský zastával post ombudsmana, se na něj obrátili občané s 26 000 stížnostmi. K největšímu nárůstu došlo v roce 2012, kdy se počet přijatých stížností meziročně zvýšil o celou pětinu. V případě zjištěných pochybení na straně úřadů se mu v drtivé většině případů podařilo zajistit nápravu, neuspěl pouze v 59 případech.

V rámci každoročně předkládaných zpráv o své činnosti adresoval ochránce Poslanecké sněmovně celkem 26 legislativních doporučení. Zatímco první z nich byla vyslyšena poměrně rychle, další už zákonodárci nerealizovali. Ve dvou případech k doporučované nápravě došlo až zásahem Ústavního soudu - loterijní zákon a s-Karta.

Na začátku svého funkčního období Pavel Varvařovský akcentoval 3 věci, kterých by rád dosáhl:

  1. posílit oprávnění ochránce o možnost podávat v závažných případech ve správním soudnictví tzv. žalobu k ochraně veřejného zájmu: Od 1. ledna 2012 ochránce tuto pravomoc má. Využil ji zatím jednou v případě fotovoltaické elektrárny v Moldavě.
  2. rozšířit přístup ochránce k Ústavnímu soudu: původně mohl ochránce podávat návrhy pouze na zrušení podzákonných předpisů (obvykle obecní vyhlášky). V řadě evropských zemí má přitom ombudsman právo napadnout u Ústavního soudu i zákon. Ačkoli k takovému rozšíření pravomoci ochránce nedošlo, od 1. ledna 2013 může ochránce nově vstupovat do řízení u Ústavního soudu jako vedlejší účastník, a to i v případě řízení o zrušení zákonů. Tohoto oprávnění ochránce pravidelně využívá.
  3. zakotvit veřejného ochránce práv v Ústavě: tento cíl se naplnit nepodařilo.

K největším úspěchům ombudsmana Pavla Varvařovského se dá počítat změna právní úpravy sirotčích důchodů, o kterou usiloval už první ombudsman Otakar Motejl, změna zákona, který posouval nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud zaměstnanci náleží odstupné, bez ohledu na to, jestli bylo vyplaceno. Ačkoli jeho soustavná kritika veřejné služby a s-Karty nepřinesla přímou odezvu na straně zákonodárců, dostaly se tyto záležitosti nakonec k Ústavnímu soudu a ten je v souladu s názorem ochránce zrušil. Podobně tomu bylo i v případě loterijního zákona a boje ombudsmana za právo obcí regulovat hazard na svém území.

Přečteno: 660x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, rezignaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo