romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

On-line: Protiromská demonstrace v Duchcově. Neonacisté se snažili dostat k Romům. Zasáhla policie.

Duchcov, 29.5.2013 17:00, (ROMEA - PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO)
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli. (FOTO: ČTK)
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli. (FOTO: ČTK)

Jako reakci na napadení manželské páru skupinou útočníků v Duchcově bylo svolána na dnešní podvečer protiromská demonstrace na náměstí v centru města. Situace se vyhrotila potom co neonacisté zveřejnili video z městské kamery, která napadení zachytila. Organizátor demonstrace na Facebooku rasisticky nadával a vyzval k vyvraždění všech Romů.  Policie ČR přijala v souvislosti se shromážděním bezpečnostní opatření k zajištění veřejného pořádku. Romea.cz sleduje situaci v Duchcově on-line.

20:40
Shrnující článek z protiromské demonstrace v Duchcově čtěte zde. Ukončujeme dnešní on-line přenos. Děkujeme za pozornost.

20:12
Podle ČTK se v Duchcově na protiromské demonstraci sešlo asi 500 lidí.

20:09
Situace se uklidňuje. V Nádražní ulici nyní diskutují Romové s některými lidmi, kteří se účastnili demonstrace na náměstí. Vše probíhá v klidu. "Neonacisté nejsou vidět," uvedl přímo z místa náš spolupracovník.

19:57
Na rohu ulice Bratři Čapků a Nádražní je skupina asi 80 Romů. Společně s nimi je tam i houf novinářů. Naši spolupracovníci zahlédli i ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka.

19:50
Policie zatím zadržela dva demonstranty. Informoval o tom ředitel teplické policie Petr Sytař.

19:41
Jedné skupině neonacistů se podařilo dostat až do ulice Studniční, kterou nyní přehradili těžkooděnci. Další neonacisté jsou v ulici Skladištní. Hra na honěnou pokračuje.

19:36
Část lidí, ketrá stála před kordonem policistů se rozešla zpátky směrem k náměstí. Asi 100 lidí, převážně neonacistů, se snaží stále dostat do míst, kde žijí Romové. Policisté se s nimi honí po městě a přehrazují různé ulici, do kterých agresoři směřují.

19:24
Agresivní neonacisté nadávájí policistům. Do kordonu běží další těžkooděnci.

19:21
I další média potvrzují, že dav vedou neonacisté.

19:15
Podle našich spolupracovníků se snaží asi 200 agresivních demonstrantů prorazit kordon policistů. "K žádným střetům zatím ale naštěstí nedošlo," informuje náš spolupracovník. Policie vyzvala demonstranty, aby se do pěti minut rozešli.

19:05
Policie se střetla s částí demonstrantů. Informuje iDNES.cz.

19:04
Ulice Míru, která vede z náměstí je přehražená těžkooděnci. Demonstrace se organizátorům naprosto vymkla z rukou. Dav skanduje "Jdem na vás" nebo "Čechy Čechům".

18:58
Skupince neonacistů se podařilo strhnout přibližně polovinu lidí z náměstí a vyrazili na pochod městem.

18:56
Neonacisté se snaží strhnout dav. Chtějí, aby se lidé vydali na pochod městem. Organizátoři lidi odrazují od pochodu.

18:54
Demonstrace je u konce. Zatím vše proběhlo v klidu.

18:45
Organizátoři čtou své projevy. Perličkou určitě je, že o morálce na shromáždění káže Jindřich Svoboda, který byl nedávno usvědčen z podvodu na VZP. Tento podvod mu vynesl téměř milion korun. Jindřich Svoboda také na svém Facebooku zveřejnil výzvu k vyvraždění Romů. Více o nepřizpůsobivém Svobodovi zde.

18:36
Server Deník.cz oproti minulé infomaci, že se starostka Jitka Bártová distancuje od svolvatelů shromáždění, nyní uvádí, že by starostka měla přeci jen na náměstí k protiromským demonstrantům promluvit.

18:35
Podle odhadů našich spolupracovníků je na náměstí asi tisícovka lidí. Někteří z nich jsou opilí a provolávají nesrozumitelná hesla. Občas se ozve pískot.

18:32
Romové bydlící v ulici, která vychází přímo z náměstí jsou z protiromského shromáždění vystrašeni. "Nejhůře situaci nesou především děti," informuje spolupracovník serveru Romea.cz, který je v kontaktu s místními Romy.

18:15
"Berme v potaz, že toto napadení bylo individuálním činem několika jedinců a neměli bychom jej vztahovat ke všem Romům žijícím v České republice. Někteří z nich se přímo během inkriminovaného večera snažili útočníkům v napadení zabránit. Samotní obyvatelé Duchcova, včetně místních Romů, uvádějí, že pachatelé útoku pochází z uzavřené rodiny, která se nedávno vrátila z Velké Británie a jejíž členové měli opakovaně problémy s okolím. Nikdo z obyvatel města si přitom nepřeje, aby se zde situace zhoršovala a docházelo k dalším konfliktům," uvádí v prohlášení Monika Šimůnková.

NEPŘEHLÉDNĚTE

17:55
Starostka Duchcova Jitka Bártová se nakonec i přes svá dřívější vyjádření n atiskové konferenci před demosntrací distancovala od svolavatelů shromáždění a chce se sejít s občany jindy.

17:05
V ulici Bratří Čapků, v místě kde došlo k napadení manželského páru, proběhla společná modlitba za mír a poklidné soužití a farář všem přítomným požehnal. "Modlidby se zúčastnilo asi 50 Romů," informoval přímo z místa spolupracovník serveru Romea.cz.

17:00
"Z pozice hejtmana Ústeckého kraje musím vyzvat všechny účastníky dnešní demonstrace v Duchcově k zachování klidu. Na druhou stranu plně chápu rozhořčení lidí z bezdůvodnosti a brutality útoku a jejich frustraci z toho, že i přes vládní sliby stále není dostatečně řešena situace v sociálně vyloučených lokalitách a soužití s romskou menšinou. Potřebná razantní opatření, i vzhledem k neschválení našich legislativních návrhů z tak zvaného Ústeckého balíčku, může podle mého názoru přinést až nová vláda,“ uvedl Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje.

Přečteno: 9897x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Násilí, Kriminalita, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo