romea - logo
18. listopadu 2019 (pondělí)
svátek má Romana
Loading
rozšířené vyhledávaní

On-line: Protiromská demonstrace v Duchcově. Neonacisté se snažili dostat k Romům. Zasáhla policie.

Duchcov, 29.5.2013 17:00, (ROMEA - PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO)
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli. (FOTO: ČTK)
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli. (FOTO: ČTK)

Jako reakci na napadení manželské páru skupinou útočníků v Duchcově bylo svolána na dnešní podvečer protiromská demonstrace na náměstí v centru města. Situace se vyhrotila potom co neonacisté zveřejnili video z městské kamery, která napadení zachytila. Organizátor demonstrace na Facebooku rasisticky nadával a vyzval k vyvraždění všech Romů.  Policie ČR přijala v souvislosti se shromážděním bezpečnostní opatření k zajištění veřejného pořádku. Romea.cz sleduje situaci v Duchcově on-line.

20:40
Shrnující článek z protiromské demonstrace v Duchcově čtěte zde. Ukončujeme dnešní on-line přenos. Děkujeme za pozornost.

20:12
Podle ČTK se v Duchcově na protiromské demonstraci sešlo asi 500 lidí.

20:09
Situace se uklidňuje. V Nádražní ulici nyní diskutují Romové s některými lidmi, kteří se účastnili demonstrace na náměstí. Vše probíhá v klidu. "Neonacisté nejsou vidět," uvedl přímo z místa náš spolupracovník.

19:57
Na rohu ulice Bratři Čapků a Nádražní je skupina asi 80 Romů. Společně s nimi je tam i houf novinářů. Naši spolupracovníci zahlédli i ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka.

19:50
Policie zatím zadržela dva demonstranty. Informoval o tom ředitel teplické policie Petr Sytař.

19:41
Jedné skupině neonacistů se podařilo dostat až do ulice Studniční, kterou nyní přehradili těžkooděnci. Další neonacisté jsou v ulici Skladištní. Hra na honěnou pokračuje.

19:36
Část lidí, ketrá stála před kordonem policistů se rozešla zpátky směrem k náměstí. Asi 100 lidí, převážně neonacistů, se snaží stále dostat do míst, kde žijí Romové. Policisté se s nimi honí po městě a přehrazují různé ulici, do kterých agresoři směřují.

19:24
Agresivní neonacisté nadávájí policistům. Do kordonu běží další těžkooděnci.

19:21
I další média potvrzují, že dav vedou neonacisté.

19:15
Podle našich spolupracovníků se snaží asi 200 agresivních demonstrantů prorazit kordon policistů. "K žádným střetům zatím ale naštěstí nedošlo," informuje náš spolupracovník. Policie vyzvala demonstranty, aby se do pěti minut rozešli.

19:05
Policie se střetla s částí demonstrantů. Informuje iDNES.cz.

19:04
Ulice Míru, která vede z náměstí je přehražená těžkooděnci. Demonstrace se organizátorům naprosto vymkla z rukou. Dav skanduje "Jdem na vás" nebo "Čechy Čechům".

18:58
Skupince neonacistů se podařilo strhnout přibližně polovinu lidí z náměstí a vyrazili na pochod městem.

18:56
Neonacisté se snaží strhnout dav. Chtějí, aby se lidé vydali na pochod městem. Organizátoři lidi odrazují od pochodu.

18:54
Demonstrace je u konce. Zatím vše proběhlo v klidu.

18:45
Organizátoři čtou své projevy. Perličkou určitě je, že o morálce na shromáždění káže Jindřich Svoboda, který byl nedávno usvědčen z podvodu na VZP. Tento podvod mu vynesl téměř milion korun. Jindřich Svoboda také na svém Facebooku zveřejnil výzvu k vyvraždění Romů. Více o nepřizpůsobivém Svobodovi zde.

18:36
Server Deník.cz oproti minulé infomaci, že se starostka Jitka Bártová distancuje od svolvatelů shromáždění, nyní uvádí, že by starostka měla přeci jen na náměstí k protiromským demonstrantům promluvit.

18:35
Podle odhadů našich spolupracovníků je na náměstí asi tisícovka lidí. Někteří z nich jsou opilí a provolávají nesrozumitelná hesla. Občas se ozve pískot.

18:32
Romové bydlící v ulici, která vychází přímo z náměstí jsou z protiromského shromáždění vystrašeni. "Nejhůře situaci nesou především děti," informuje spolupracovník serveru Romea.cz, který je v kontaktu s místními Romy.

18:15
"Berme v potaz, že toto napadení bylo individuálním činem několika jedinců a neměli bychom jej vztahovat ke všem Romům žijícím v České republice. Někteří z nich se přímo během inkriminovaného večera snažili útočníkům v napadení zabránit. Samotní obyvatelé Duchcova, včetně místních Romů, uvádějí, že pachatelé útoku pochází z uzavřené rodiny, která se nedávno vrátila z Velké Británie a jejíž členové měli opakovaně problémy s okolím. Nikdo z obyvatel města si přitom nepřeje, aby se zde situace zhoršovala a docházelo k dalším konfliktům," uvádí v prohlášení Monika Šimůnková.

NEPŘEHLÉDNĚTE

17:55
Starostka Duchcova Jitka Bártová se nakonec i přes svá dřívější vyjádření n atiskové konferenci před demosntrací distancovala od svolavatelů shromáždění a chce se sejít s občany jindy.

17:05
V ulici Bratří Čapků, v místě kde došlo k napadení manželského páru, proběhla společná modlitba za mír a poklidné soužití a farář všem přítomným požehnal. "Modlidby se zúčastnilo asi 50 Romů," informoval přímo z místa spolupracovník serveru Romea.cz.

17:00
"Z pozice hejtmana Ústeckého kraje musím vyzvat všechny účastníky dnešní demonstrace v Duchcově k zachování klidu. Na druhou stranu plně chápu rozhořčení lidí z bezdůvodnosti a brutality útoku a jejich frustraci z toho, že i přes vládní sliby stále není dostatečně řešena situace v sociálně vyloučených lokalitách a soužití s romskou menšinou. Potřebná razantní opatření, i vzhledem k neschválení našich legislativních návrhů z tak zvaného Ústeckého balíčku, může podle mého názoru přinést až nová vláda,“ uvedl Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje.

Přečteno: 9737x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Násilí, Kriminalita, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo