romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

On-line slovníkem proti vymření romštiny. Na HitHit.cz vznikla sbírka na jeho vytvoření

13.3.2017 18:16
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)

Na serveru HitHit.cz mají ti, kteří se zajímají o romský jazyk, možnost podpořit vznik nového česko-romského a romsko-českého on-line slovníku. S nápadem vytvořit virtuální lexikon přišel Michal Husák, syn romského spisovatele Ladislava Husáka. Podle autora myšlenky nového slovníku mnozí z romských rodičů na své potomky mluví raději česky v obavě, aby děti neměly posléze problém se začleněním do většinové společnosti. Současná generace romských dětí proto mluvit romsky neumí nebo rychle zapomíná. Nové technologie a internet by tento proces ale mohly podle Michala Husáka pomoci zvrátit.

"Slovník je ve fázi tvorby, takže obsahuje prozatím jen řádově desítky slov. K rozšiřování budou použity všechny možné a dostupné materiály v tištěné i digitální podobě. Konzultace nám poskytne např. Zbyněk Andrš, který vyučuje romštinu a související předměty na Katedře sociálních věd na Pardubické univerzitě. Dále jsem oslovil paní Sadílkovou jakožto vedoucí Semináře romistiky na Karlově univerzitě, absolventa romistiky Michala Mižigára z Open Society Fund či Ladislava Husáka, mého otce, historika a spisovatele. Cenné informace nám poskytnou také další rodilí mluvčí z České i Slovenské republiky a studenti Romistiky," přiblížil pro server Romea.cz Michal Husák. 

Základ slovníku bude podle jeho iniciátora tvořen především výrazy a obraty z východoslovenského dialektu romštiny. "Mluví v něm i mí rodiče a jsem s ním nejvíce v kontaktu. Tento dialekt je zde v Česku velmi rozšířený, je ale možné, že se v budoucnu bude slovník rozšiřovat i o další dialekty, kterými se v naší oblasti běžně mluví," uvedl Husák. 

Na Hithit.cz si Michal Husák určil cíl dosáhnout částky 65 000 Kč. "Pokud se plná částka vybere, budou z ní, dle podmínek portálu, strženy poplatky. Něco půjde také na tvorbu odměn, které si přispěvatelé mohli sami vybrat. Většina peněz bude použita ale na práci programátorů, kteří vytvoří vlastní online slovník a překladač tak, aby bylo jednoduché s ním pracovat. To je nejvýznamnější náklad, který bude třeba uhradit. Pak budou peníze použity na režijní náklady spojené se správou webových stránek a jejich propagaci," vysvětlil pro Romea.cz Husák, který do vysněného projektu nového on-line slovníku investuje i z vlastních prostředků.

Více informací naleznete ZDE.

Přečteno: 6359x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Jazyk, Romština, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo