romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

On-line slovníkem proti vymření romštiny. Na HitHit.cz vznikla sbírka na jeho vytvoření

13.3.2017 18:16
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)

Na serveru HitHit.cz mají ti, kteří se zajímají o romský jazyk, možnost podpořit vznik nového česko-romského a romsko-českého on-line slovníku. S nápadem vytvořit virtuální lexikon přišel Michal Husák, syn romského spisovatele Ladislava Husáka. Podle autora myšlenky nového slovníku mnozí z romských rodičů na své potomky mluví raději česky v obavě, aby děti neměly posléze problém se začleněním do většinové společnosti. Současná generace romských dětí proto mluvit romsky neumí nebo rychle zapomíná. Nové technologie a internet by tento proces ale mohly podle Michala Husáka pomoci zvrátit.

"Slovník je ve fázi tvorby, takže obsahuje prozatím jen řádově desítky slov. K rozšiřování budou použity všechny možné a dostupné materiály v tištěné i digitální podobě. Konzultace nám poskytne např. Zbyněk Andrš, který vyučuje romštinu a související předměty na Katedře sociálních věd na Pardubické univerzitě. Dále jsem oslovil paní Sadílkovou jakožto vedoucí Semináře romistiky na Karlově univerzitě, absolventa romistiky Michala Mižigára z Open Society Fund či Ladislava Husáka, mého otce, historika a spisovatele. Cenné informace nám poskytnou také další rodilí mluvčí z České i Slovenské republiky a studenti Romistiky," přiblížil pro server Romea.cz Michal Husák. 

Základ slovníku bude podle jeho iniciátora tvořen především výrazy a obraty z východoslovenského dialektu romštiny. "Mluví v něm i mí rodiče a jsem s ním nejvíce v kontaktu. Tento dialekt je zde v Česku velmi rozšířený, je ale možné, že se v budoucnu bude slovník rozšiřovat i o další dialekty, kterými se v naší oblasti běžně mluví," uvedl Husák. 

Na Hithit.cz si Michal Husák určil cíl dosáhnout částky 65 000 Kč. "Pokud se plná částka vybere, budou z ní, dle podmínek portálu, strženy poplatky. Něco půjde také na tvorbu odměn, které si přispěvatelé mohli sami vybrat. Většina peněz bude použita ale na práci programátorů, kteří vytvoří vlastní online slovník a překladač tak, aby bylo jednoduché s ním pracovat. To je nejvýznamnější náklad, který bude třeba uhradit. Pak budou peníze použity na režijní náklady spojené se správou webových stránek a jejich propagaci," vysvětlil pro Romea.cz Husák, který do vysněného projektu nového on-line slovníku investuje i z vlastních prostředků.

Více informací naleznete ZDE.

Přečteno: 6299x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Jazyk, Romština, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo