romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

On-line slovníkem proti vymření romštiny. Na HitHit.cz vznikla sbírka na jeho vytvoření

13.3.2017 18:16
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)

Na serveru HitHit.cz mají ti, kteří se zajímají o romský jazyk, možnost podpořit vznik nového česko-romského a romsko-českého on-line slovníku. S nápadem vytvořit virtuální lexikon přišel Michal Husák, syn romského spisovatele Ladislava Husáka. Podle autora myšlenky nového slovníku mnozí z romských rodičů na své potomky mluví raději česky v obavě, aby děti neměly posléze problém se začleněním do většinové společnosti. Současná generace romských dětí proto mluvit romsky neumí nebo rychle zapomíná. Nové technologie a internet by tento proces ale mohly podle Michala Husáka pomoci zvrátit.

"Slovník je ve fázi tvorby, takže obsahuje prozatím jen řádově desítky slov. K rozšiřování budou použity všechny možné a dostupné materiály v tištěné i digitální podobě. Konzultace nám poskytne např. Zbyněk Andrš, který vyučuje romštinu a související předměty na Katedře sociálních věd na Pardubické univerzitě. Dále jsem oslovil paní Sadílkovou jakožto vedoucí Semináře romistiky na Karlově univerzitě, absolventa romistiky Michala Mižigára z Open Society Fund či Ladislava Husáka, mého otce, historika a spisovatele. Cenné informace nám poskytnou také další rodilí mluvčí z České i Slovenské republiky a studenti Romistiky," přiblížil pro server Romea.cz Michal Husák. 

Základ slovníku bude podle jeho iniciátora tvořen především výrazy a obraty z východoslovenského dialektu romštiny. "Mluví v něm i mí rodiče a jsem s ním nejvíce v kontaktu. Tento dialekt je zde v Česku velmi rozšířený, je ale možné, že se v budoucnu bude slovník rozšiřovat i o další dialekty, kterými se v naší oblasti běžně mluví," uvedl Husák. 

Na Hithit.cz si Michal Husák určil cíl dosáhnout částky 65 000 Kč. "Pokud se plná částka vybere, budou z ní, dle podmínek portálu, strženy poplatky. Něco půjde také na tvorbu odměn, které si přispěvatelé mohli sami vybrat. Většina peněz bude použita ale na práci programátorů, kteří vytvoří vlastní online slovník a překladač tak, aby bylo jednoduché s ním pracovat. To je nejvýznamnější náklad, který bude třeba uhradit. Pak budou peníze použity na režijní náklady spojené se správou webových stránek a jejich propagaci," vysvětlil pro Romea.cz Husák, který do vysněného projektu nového on-line slovníku investuje i z vlastních prostředků.

Více informací naleznete ZDE.

Přečteno: 7648x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Jazyk, Romština, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo