romea - logo
12. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

On-line: 300 lidí se postavilo neonacistům v Plzni, v Ostravě proti extremistům protestovalo 50 Romů

Plzeň, 1.3.2014 13:41, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 16:00)
Asi 50 extremistů se sešlo 1. 3. 2014 v Plzni na protiromské demosntraci (FOTO: Romea.cz)
Asi 50 extremistů se sešlo 1. 3. 2014 v Plzni na protiromské demosntraci (FOTO: Romea.cz)

Plzní dnes prošlo asi 70 neonacistů, jejichž akce byla ohlášená jako pochod za dodržování práv všech slušných občanů této země a proti organizaci ROMEA. Neoancisté vyrazili asi ve 14:45 z náměstí Republiky a prošli Františkánskou a Martinskou ulicí, dále po Americké a Tylově ulici až na náměstí Emila Škody. Na Husově náměstí proti nim protestovalo asi 300 lidí. Další protiromskou demonstraci uspořádali od 14 hodinu extremisté z uskupení Čeští lvi v Ostravě.

Situaci v Plzni a Ostravě jsme sledovali on-line

16:00
I v Plzni je už klid, neonacistům se nepodařilo vyprovokovat žádné střety s lidmi, kteří proti nim protestovali. Další informace čtěte ve shrnujícím článku.

15:45
V Ostravě utrpěli neonacisté těžký debakl a již je klid. Na demonstraci přišlo pouze 20 neonacistů. Projev Pavla Sládka Matějného doprovázel pískot asi padesátky Romů.

VIDEO

15:31
Část neonacistů se vydala zpět k Husovu náměstí, kde proti nim protestuje asi 300 lidí, velká část z nich jsou Romové.

15:23
Neonacisté došli na náměstí Emila Škody a demonstraci proti Romům a proti organizaci ROMEA ukončili. Neskrývali zklamání z velmi malé účasti na jejich akci.

15:18
Těsně za Husovým náměstí musela zasáhnout policie. Jeden neonacista skončil po zákroku policistů na zemi.

15:15
Neonacisté pokračují v pochodu Tylovou ulicí. "Až na drobné slovní incidenty se zatím nic nestalo," hlásí náš zpravodaj přímo z místa.

15:10
Průvod neonacistů se zastavil u Husova náměstí, kde se shromáždilo asi 300 odpůrců neonacismu. "Holá hlava, holé neštěstí", "Good Night White Pride" a další transparenty drží lidé a hlasitě na neonacisty pískají. "Virtuálně se nám na Facebooku přihlásilo, že přijde 500 lidí. Naše akce protestuje proti pochodu neonacistů Plzní. Místo toho, abychom se jako běžní Češi sbalili a odjeli z města, tak se raději sejdeme, zahrajeme, zazpíváme, zatancujeme a budeme se bavit. Nenecháme se jimi odstrašit," řekl organizátor akce proti pochodu Lukáš Bartoň. Podle Bartoně si neonacisté záměrně naplánovali pochod směrem na Husovo náměstí, protože v jeho okolí žije početná romská komunita. "Proto jsme to uspořádali tady, aby se bavili (Romové) s námi a nenechali se zastrašit," uvedl Bartoň.

14:50
Asi 70 neonacistů vyšlo na pochod Plzní. Skandují hesla jako "Čechy, Čechům", "Multi kulti nechceme", "Cikáni do práce" atd.

14:36
V Ostravě přišlo proti neonacistické demonstraci protestovat asi 50 Romů. Podle informací Týdeníku policie musel situaci zklidnit antikonfliktní tým.

14:30
Organizace neonacistického pochodu vázne. Extremisté nemají megafony, opět měli také problém s tím jak má být držena česká vlajka. Krátký projev, který přednesl jeden z neonacistů byl zaměřen proti cizincům a proti organizaci ROMEA.

14:28
Aktivisté rozdávají neonacistům "dějepisné letáky"

14:20
Podle Plzeňského deníku je v Plzni i ministr vnitra a bývalý hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.

14:09
Neonacistů v Plzni je asi 30, podpořit je přišla asi dvacítka místních občanů.

14:03
Trasa pochodu neonacistů v Plzni je vyzdobena protirasistickým nápisy aneb kontrola češtiny...

14:02
V Ostravě na náměstí Svatopluka Čecha, kam mají nahlášenou protiromskou demonstraci Čeští lvi, je asi 20 neonacistů.

13:56
Na náměstí, kde se mají neonacisté ve 14 hodin sejít je asi 15 extremistů.

13:51
Proti neonacistické provokaci se jasně vyjádřil primátor města Plzeň Martin Baxa. "Na základě zkušeností s předešlými podobnými pochody nemá podle mého ani tento jiný cíl, než projevit nenávist k jinakosti, dělit občany a hloupě a nebezpečně rozdělovat společnost. Osobně s tímto pochodem a jeho zaměřením zásadně nesouhlasím," uvedl v prohlášení primátor.

13:30
V Plzni je zatím klid. "V ulicích jsou vidět policisté, ale nácky jsme ještě žádné neviděli," hlásí náš zpravodaj přímo z místa.

12:30
Na akci extremistů budou reagovat i jejich odpůrci. Ohlášen je nejen happening před Západočeským muzeem, ale také shromáždění na Husovo náměstí, tedy v těsné blízkosti trasy pochodu.

12:01
Policie monitoruje situaci ve městě. Do ulic nasadí stovky příslušníků, povolány jsou i posily z Prahy. Nad městem by měl létat vrtulník, připravena bude zásahová jednotka, příslušníci se psy i těžká technika.

Přečteno: 4039x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Neonacismus, Extremismus, Pochod, ROMEA, Plzeň, Rasismus, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo