romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

On-line: Aktivisté z iniciativy Bydlení pro všechny vnikli do budovy MPSV v Praze. Zasahovali i těžkooděnci

Praha, 28.1.2013 13:49, (ROMEA)
Demonstrace před MPSV.
Demonstrace před MPSV.

Na pokračující kauzu v Ústí nad Labem, kde se lidé z nevyhovujícího domu, který nechal zchátrat jeho majitel, nemohou dobrat žádného normálního stálého bydlení, reaguje nově vzniklá iniciativa s názvem Bydlení pro všechny. Dnes od 14 hodin probíhala protestní akce před Ministerstvem práce a sociálních věcí v Praze. Server Romea.cz demonstraci sledoval on-line.

VIDEO

FOTOGALERIE

On-line přenos

16:25 - Demonstrace končí, lidé se rozcházejí. Děkujeme za pozornost, on-line tímto ukončujeme. Shrnující článek můžete číst zde.

16:23 - Podle policejního mluvčí byli zadrženo několik osob kvůli podání vysvětlení, pak budou propuštěni a následně bude vše předáno do správního řízení na magistrát hl. Prahy.

16:16 - Policisté zadrželi dívku, která bránila odjezdu policejnímu vozu. Těžkooděnci nastupují do dodávek a chystají se odvézt zadržené.

16:12 - Před budovou MPSV je přes 50 demonstrantů, přijíždějí další dodávky s těžkooděnci. Lidé pískají a křičí "Fuj".

16:11 - Asi sedm aktivistů bylo zadrženo a nyní jsou v policejním voze.

16:04 - Aktivisté zadržení policií jsou nyní údajně v jedné z garáží v budově MPSV.

15:44 - Demonstranti se ukázněne rozestoupili, když ulicí před MPSV chtěl projet civilní automobil.

15:42 - Demonstranti přehradili ulici policejním autům, která nemohou odjet od budovy. Dvě policejní auta zacouvala zpátky k postranímu vchodu MPSV.

15:39 - K postranímu vchodu nyní přijelo další policejní auto, tzv. anton.

15:36 - Dvě policejní dodávky přijely k postranímu vchodu budovy MPSV. Třetí dodávka projíždí před budovou.

15:24 - Aktivisté v 1. patře začali skandovat "My se vás nebojíme." Demonstranté u vstupu do budovy začali se smíchem křičet "Amnestie, amnestie."

15:03 - Těžkooděnci odvedli asi 7-8 aktivistů, kteří pronikli do útrob ministerstva do 1. patra. Mezitím však dalších asi 20 lidí proniklo přes zábrany u vstupu do ministerstva a skandují směrem k zasahujícícm policistům. Ostatní demonstranté zůstávají ve veřejnosti přístupné části budovy. Kromě těžkooděnců zasahují i policisté v normálních uniformách.

14:51 - Do vestibulu budovy MPSV se nahrnulo dalších několik desítek lidí, kteří hlasitě skandují Bydlení pro všechny a pískají na těžkooděnce.

14:48 - U ministerstva se objevilo asi 7 těžkooděnců, kteří jdou do budovy MPSV.

14:46 - K davu před ministertsvem promluvila Táňa Fischerová, která upozornila na to, že za neutěšenou situaci mohou všechny tři složky: stát, majitelé i město. Kritizovala také špatné zákony v sociální oblasti.

14:42 - Před budovou MPSV je nyní asi 150 lidí. Uvnitř budovy stále zůstává 7-8 aktivistů. Zatím není možné zjistit co se v budově děje.

14:33 - Asi 7-8 aktivistů obsadilo budovu MPSV. Přeskočili zábrany u vstupu do budovy a jsou nyní na chodbě ministertsva, kde hlasitě skandují.

14:31 - Aktivisté předali dopis náměstku Davidu Kafkovi.

14:28 - K demonstrantům promluvil náměstek ministra práce a sociálních věcí David Kafka. Upozornil na to, že MPSV nemá na starost sociální bydlení, na starost ho má Ministertsvo pro místní rozvoj. Lidé prý nemají psát MPSV, ale mají komunikovat především s městem

14:25 - Promluvil Markus Pape, který upozornil na to, že v Přednádraží vypnuli o víkendu vodu a elektřinu. Nejedná se podle něj ale pouze o problém lokalit jako jsou Předlice nebo Přednádraží. Znovu upozorňuje na to, že současná vláda neřeší sociální bydlení pro ty nejchudší.

14:20 - Projev měla Anna Šabatová, která kritizovala neexistenci sociálního bydlení.

14:15 - Na místo dorazila i Táňa Fischerová, která kandidovala na funkci prezidentky ČR nebo také Markus Pape a Mikuláš Vymětal.

14:03 - Před MPSV v Praze je zatím asi kolem 50 lidí. Náš reportér mezi lidmi vidí například Annu Šabatovou, předsekdyni Českého helsinského výboru, Ondřeje Slačálka, Jožku Mikera z Krupky, Romy z ubytoven v Ústí nad Labem. Přítomno je i několik antifašistů.


V Předlicích, kde zmíněný dům stojí, je navíc dalších téměř třicet bytových domů, které statik nepokládá za bezpečné. Hrozí tedy, že vystěhováni budou bez vlastního zavinění další lidé - a nikdo neví kam. Město se o ně odmítá postarat, přestože jej k tomu zavazuje zákon o obcích, a majitelé žádné náhradní ubytování nemají (to již potvrdil majitel již vystěhovaného domu). Přinášíme prohlášení této iniciativy.

Prohlášení iniciativy Bydlení pro všechny

Protestujeme proti současné praxi vystěhovávání romských rodin s malými dětmi na nevyhovující ubytovny či rozdělování rodin, kdy ženy s dětmi mají bydlet na azylových domech. Aktuálně sledujeme kauzu ústeckých Předlic, která přišla po kauze ostravského Přednádraží.

Romské rodiny s malými dětmi jsou vystěhovávány nejprve na ubytovny, nyní mají být rodiny rozděleny a ženy s dětmi mají bydlet v azylových domech. Úřady ani neziskové organizace nejsou schopny zajistit romským rodinám běžné bydlení. To chceme změnit.

Nenechme je skončit na ulici

Jen posledních pár dní zbývá do chvíle, kdy se převážně romští obyvatelé ubytovny v Krásném Březně v Ústí nad Labem mají ocitnout v mrazu na ulici. Přibližně stovka lidí, často rodin s malými dětmi, čelí bezvýchodné situaci. Ubytovna, kam je město vystěhovalo z domu v Předlicích, se má uzavřít do prvního února.

Město za několik měsíců nebylo schopné navrhnout jiné řešení než rozstrkání žen s dětmi do azylových domů a ponechání mužů na ulici. Majitelem objektu s ubytovnou je přitom developerská a investiční společnost CPI, která patří Radovanu Vítkovi, jednomu z pěti nejbohatších lidí v republice. Pokud dojde k vystěhování, zbudou rozbité rodiny, bezdomovci a prázdný objekt.

Něco takového odmítáme. 28. ledna, tři dny před plánovaným vystěhováním ubytovny v Krásném Březně, se setkáme před Ministerstvem práce a sociálních věcí. Půjdeme se zeptat, jak je možné, že není dost sociálních bytů a přitom se na chudobě vydělává. Půjdeme se ptát, kdo za to nese zodpovědnost.

Přečteno: 4957x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Bydlení, Ústí nad labemHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo