romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ondřej Liška: Romové a Romky, vstupujte do veřejného života a hajte svoji budoucnost

Lety u Písku, 14.5.2013 12:18, (ROMEA)
Ondřej Liška. Foto: František Kostlán
Ondřej Liška. Foto: František Kostlán

Vážené dámy, vážení pánové,

příležitost, u níž se zde každý rok scházíme, je smutná dvojím způsobem. Jednou kvůli tragédii, která se stala, a podruhé kvůli tragédiím, které se dějí právě teď. Smyslem připomínání minulosti je úcta k obětem bezpráví, ale také to, co jejich utrpení znamená pro přítomnost a pro budoucnost.

Scházíme se zde každoročně ve stále stejně malém počtu, i dnes zde prezident i premiér naší země chybějí. Proto mi dovolte namísto opakování slov z minulých let dnes ještě více hovořit právě o přítomnosti.

Situace českých Romů se v oblasti bydlení dramaticky zhoršuje, stále více z nich žije na ubytovnách. Takových je v Česku podle expertních odhadů nejméně 60 tisíc. Jen v Ostravě žije podle nedávných zjištění přes 8 tisíc lidí minimálně ve 30 ubytovnách.

Například komplex ubytoven v Cihelní ulici připomíná koncentrační tábor – do většiny budov mohou jen ubytovaní, návštěvy jen po předložení občanky. Vstupy jsou většinou zamřížované, za nimi visí ubytovací řád: večerka, návštěvy ve vymezeném čase, pořadník na jeden elektrický vařič za poplatek, společné WC a pořadník na sprchy na chodbě. Celé rodiny naskládané do jednopokojových buněk, pár metrů čtverečních na jednoho člověka. Žádné soukromí. Lidé perou, suší prádlo, vaří, dívají se na televizi, spí, děti se učí v jediné malé místnosti. Anebo na chodbě. Za 3 tisíce na osobu a měsíc, tedy i za 20 tisíc měsíčně za rodinu v jediné rozbité místnosti.

Platí téměř úplný zákaz vstupu sociálních pracovníků, ty tam ubytovatelé neradi vidí. Oficiálně se jedná o náhradní bydlení, které lidem doporučuje vedení městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Problém ubytoven není nový, ale eskaloval během posledních dvou let. Většina dávek hmotné nouze - doplatku na bydlení pravděpodobně končí v kapsách majitelů ubytoven, novodobých lichvářů spojujících závislost lidí na ubytování i nelegální práci dohromady.

Co s tím dělá vláda? Fakticky nic. Připravuje opatření, které nazývá „komplexní řešení bydlení do roku 2020“, jež ovšem není určeno pro nejchudší, pro lidi z ubytoven. Těch se podle současného návrhu týkat nebude, ti na pomoc nedosáhnou.

Budoucnost romských dětí a jejich vzdělání nenabízí lepší obrázek. Ve vzdělávání s napětím čekáme, jak dopadne zamýšlená novelizace školského zákona. Tento návrh může předznamenat důležitou změnu: omezit stále hojně rozšířenou segregaci romských dětí do praktických základních škol (PZŠ). Vloni ombudsman zjistil, že v ZŠ praktických je 32, respektive 35% žáků romského původu (dle dvou různých metod). To je nárůst oproti roku 2009, kdy jsem zadal zpracování analýz, které poprvé v historii ukázaly, že v praktických školách je nadreprezentována romská menšina – tehdy to bylo 27 % všech dětí v PZŠ.

Ministerstvo školství navíc přestává plnit povinnosti České republiky, ke kterým se náš stát zavázal na základě rozsudku DH vs. ČR. Co to v důsledku znamená? Že ČR nadále zůstane v Evropě v podstatě osamocená a podrží si ve školské soustavě relikt zvláštních škol pro děti, kterým je diagnostikováno lehké mentální postižení. Tyto děti jsou ve vyspělých zemích ve většině případů vzdělávány v hlavním vzdělávacím proudu a nikoliv programově segregovány. Mezi těmito dětmi zůstává stále velmi podstatná část romských dětí, a to naprosto neadekvátně.

Prasečí velkofarma, kterou odsud vidíme i cítíme, za našeho přihlížení prodlužuje nacistické bezpráví. Vláda tvrdí, že nemá přibližně 200 milionů korun na její přemístění. Tato částka je však marginální a směšná ve srovnání s tím, kolik stojí sociální vyloučení českých Romů, které Světová banka vyčíslila na 18 miliard korun z veřejných rozpočtů ročně.

Obracím se nyní na všechny své spoluoobčany, Romy a Romky. Vstupujte do veřejného života a hajte svoji budoucnost. Protože většinová část české společnosti ještě nedospěla tak daleko, aby byla schopna garantovat i vaše práva a vaši lidskou důstojnost.

Ondřej Liška, předseda Strany Zelených

Přečteno: 1527x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akce, pietní aktHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo