romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ondřej Liška: Romové a Romky, vstupujte do veřejného života a hajte svoji budoucnost

Lety u Písku, 14.5.2013 12:18, (ROMEA)
Ondřej Liška. Foto: František Kostlán
Ondřej Liška. Foto: František Kostlán

Vážené dámy, vážení pánové,

příležitost, u níž se zde každý rok scházíme, je smutná dvojím způsobem. Jednou kvůli tragédii, která se stala, a podruhé kvůli tragédiím, které se dějí právě teď. Smyslem připomínání minulosti je úcta k obětem bezpráví, ale také to, co jejich utrpení znamená pro přítomnost a pro budoucnost.

Scházíme se zde každoročně ve stále stejně malém počtu, i dnes zde prezident i premiér naší země chybějí. Proto mi dovolte namísto opakování slov z minulých let dnes ještě více hovořit právě o přítomnosti.

Situace českých Romů se v oblasti bydlení dramaticky zhoršuje, stále více z nich žije na ubytovnách. Takových je v Česku podle expertních odhadů nejméně 60 tisíc. Jen v Ostravě žije podle nedávných zjištění přes 8 tisíc lidí minimálně ve 30 ubytovnách.

Například komplex ubytoven v Cihelní ulici připomíná koncentrační tábor – do většiny budov mohou jen ubytovaní, návštěvy jen po předložení občanky. Vstupy jsou většinou zamřížované, za nimi visí ubytovací řád: večerka, návštěvy ve vymezeném čase, pořadník na jeden elektrický vařič za poplatek, společné WC a pořadník na sprchy na chodbě. Celé rodiny naskládané do jednopokojových buněk, pár metrů čtverečních na jednoho člověka. Žádné soukromí. Lidé perou, suší prádlo, vaří, dívají se na televizi, spí, děti se učí v jediné malé místnosti. Anebo na chodbě. Za 3 tisíce na osobu a měsíc, tedy i za 20 tisíc měsíčně za rodinu v jediné rozbité místnosti.

Platí téměř úplný zákaz vstupu sociálních pracovníků, ty tam ubytovatelé neradi vidí. Oficiálně se jedná o náhradní bydlení, které lidem doporučuje vedení městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Problém ubytoven není nový, ale eskaloval během posledních dvou let. Většina dávek hmotné nouze - doplatku na bydlení pravděpodobně končí v kapsách majitelů ubytoven, novodobých lichvářů spojujících závislost lidí na ubytování i nelegální práci dohromady.

Co s tím dělá vláda? Fakticky nic. Připravuje opatření, které nazývá „komplexní řešení bydlení do roku 2020“, jež ovšem není určeno pro nejchudší, pro lidi z ubytoven. Těch se podle současného návrhu týkat nebude, ti na pomoc nedosáhnou.

Budoucnost romských dětí a jejich vzdělání nenabízí lepší obrázek. Ve vzdělávání s napětím čekáme, jak dopadne zamýšlená novelizace školského zákona. Tento návrh může předznamenat důležitou změnu: omezit stále hojně rozšířenou segregaci romských dětí do praktických základních škol (PZŠ). Vloni ombudsman zjistil, že v ZŠ praktických je 32, respektive 35% žáků romského původu (dle dvou různých metod). To je nárůst oproti roku 2009, kdy jsem zadal zpracování analýz, které poprvé v historii ukázaly, že v praktických školách je nadreprezentována romská menšina – tehdy to bylo 27 % všech dětí v PZŠ.

Ministerstvo školství navíc přestává plnit povinnosti České republiky, ke kterým se náš stát zavázal na základě rozsudku DH vs. ČR. Co to v důsledku znamená? Že ČR nadále zůstane v Evropě v podstatě osamocená a podrží si ve školské soustavě relikt zvláštních škol pro děti, kterým je diagnostikováno lehké mentální postižení. Tyto děti jsou ve vyspělých zemích ve většině případů vzdělávány v hlavním vzdělávacím proudu a nikoliv programově segregovány. Mezi těmito dětmi zůstává stále velmi podstatná část romských dětí, a to naprosto neadekvátně.

Prasečí velkofarma, kterou odsud vidíme i cítíme, za našeho přihlížení prodlužuje nacistické bezpráví. Vláda tvrdí, že nemá přibližně 200 milionů korun na její přemístění. Tato částka je však marginální a směšná ve srovnání s tím, kolik stojí sociální vyloučení českých Romů, které Světová banka vyčíslila na 18 miliard korun z veřejných rozpočtů ročně.

Obracím se nyní na všechny své spoluoobčany, Romy a Romky. Vstupujte do veřejného života a hajte svoji budoucnost. Protože většinová část české společnosti ještě nedospěla tak daleko, aby byla schopna garantovat i vaše práva a vaši lidskou důstojnost.

Ondřej Liška, předseda Strany Zelených

Přečteno: 1457x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akce, pietní aktHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo