romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole. Informoval o tom server aktualne.cz.

Vláda se chce v referendu maďarského lidu ptát na to, zda má vyhovět rozhodnutí soudu a odškodnit skupinu šedesáti romských dětí z Gyöngyöspaty, které byly po celou dobu povinné školní docházky segregováni od svých neromských vrstevníků.

Do všech poštovních domácností v Maďarsku budou během března zaslány v rámci tzv. mezinárodních konzultací dotazníky, ve kterých budou otázky směřovány na situaci v Gyöngyöspatě.

"Musely používat oddělené umývárny, měly zakázaný vstup do bazénu. Vůbec neměly hodiny informatiky nebo cizích jazyků," popisuje ředitel CFCF András Ujlaky serveru aktualne.cz

Podle rozhodnutí soudu by mělo celkem šedesát rodin za nespravedlivý přístup získat kompenzaci. Jedná se v přepočtu 7,3 milionu korun. Za každé pololetí, kdy se dítě vzdělávalo v segregovém prostředí jim vrchní i odvolací soud přiznal 37 tisíc korun. To však Orbán odmítá. Nyní případ řeší ústavní soud v Maďarsku.

Mediálně sledovaný bylo Gyöngyöspaty již v roce 2011, kdy město obcházeli pravicově extrémistické "pořádkové hlídky", které měli místní Romy šikanovat.

"Novináři se začali zajímat o auta příslušníků těchto jednotek zaparkovaná na školním dvoře," vypráví ředitel CFCF András Ujlaky. O něco později začali rodiče dětí novinářům popisovat, jak jejich děti chodí do speciálních tříd v přízemí budovy, kde je učí méně kvalifikovaní pedagogové.

I když je v Maďarsku segregace ve vzdělávání nepřípustná, podle aktivistů je však v mnoha školách běžná. Podle dat Evropské komise bylo v roce 2015 segregováno zhruba 45 procent romských žáků. Na základě toho Evropská komise vede s Maďarskem tzv. řízení o nesplnění povinnosti.

Od nástupu Orbánovi politické strany Fidesz byla podle Attili Mraz z Výzkumného centra pro etiku americké Harvardovy univerzity spousta maďarských škol převedena z pravomoci místních úřadů pod správu centrální vlády v Budapešti. Z toho vyplývá, že segregace ve vzdělávání je její přímou odpovědností.

Přečteno: 749x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Maďarsko, Viktor Orbán, Diskriminace, segregace, Romové, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo