Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19. února 2020
Čtení na 2 minuty

Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole. Informoval o tom server aktualne.cz.

Vláda se chce v referendu maďarského lidu ptát na to, zda má vyhovět rozhodnutí soudu a odškodnit skupinu šedesáti romských dětí z Gyöngyöspaty, které byly po celou dobu povinné školní docházky segregováni od svých neromských vrstevníků.

Do všech poštovních domácností v Maďarsku budou během března zaslány v rámci tzv. mezinárodních konzultací dotazníky, ve kterých budou otázky směřovány na situaci v Gyöngyöspatě.

“Musely používat oddělené umývárny, měly zakázaný vstup do bazénu. Vůbec neměly hodiny informatiky nebo cizích jazyků,” popisuje ředitel CFCF András Ujlaky serveru aktualne.cz

Podle rozhodnutí soudu by mělo celkem šedesát rodin za nespravedlivý přístup získat kompenzaci. Jedná se v přepočtu 7,3 milionu korun. Za každé pololetí, kdy se dítě vzdělávalo v segregovém prostředí jim vrchní i odvolací soud přiznal 37 tisíc korun. To však Orbán odmítá. Nyní případ řeší ústavní soud v Maďarsku.

Mediálně sledovaný bylo Gyöngyöspaty již v roce 2011, kdy město obcházeli pravicově extrémistické “pořádkové hlídky”, které měli místní Romy šikanovat.

“Novináři se začali zajímat o auta příslušníků těchto jednotek zaparkovaná na školním dvoře,” vypráví ředitel CFCF András Ujlaky. O něco později začali rodiče dětí novinářům popisovat, jak jejich děti chodí do speciálních tříd v přízemí budovy, kde je učí méně kvalifikovaní pedagogové.

I když je v Maďarsku segregace ve vzdělávání nepřípustná, podle aktivistů je však v mnoha školách běžná. Podle dat Evropské komise bylo v roce 2015 segregováno zhruba 45 procent romských žáků. Na základě toho Evropská komise vede s Maďarskem tzv. řízení o nesplnění povinnosti.

Od nástupu Orbánovi politické strany Fidesz byla podle Attili Mraz z Výzkumného centra pro etiku americké Harvardovy univerzity spousta maďarských škol převedena z pravomoci místních úřadů pod správu centrální vlády v Budapešti. Z toho vyplývá, že segregace ve vzdělávání je její přímou odpovědností.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon