romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole. Informoval o tom server aktualne.cz.

Vláda se chce v referendu maďarského lidu ptát na to, zda má vyhovět rozhodnutí soudu a odškodnit skupinu šedesáti romských dětí z Gyöngyöspaty, které byly po celou dobu povinné školní docházky segregováni od svých neromských vrstevníků.

Do všech poštovních domácností v Maďarsku budou během března zaslány v rámci tzv. mezinárodních konzultací dotazníky, ve kterých budou otázky směřovány na situaci v Gyöngyöspatě.

"Musely používat oddělené umývárny, měly zakázaný vstup do bazénu. Vůbec neměly hodiny informatiky nebo cizích jazyků," popisuje ředitel CFCF András Ujlaky serveru aktualne.cz

Podle rozhodnutí soudu by mělo celkem šedesát rodin za nespravedlivý přístup získat kompenzaci. Jedná se v přepočtu 7,3 milionu korun. Za každé pololetí, kdy se dítě vzdělávalo v segregovém prostředí jim vrchní i odvolací soud přiznal 37 tisíc korun. To však Orbán odmítá. Nyní případ řeší ústavní soud v Maďarsku.

Mediálně sledovaný bylo Gyöngyöspaty již v roce 2011, kdy město obcházeli pravicově extrémistické "pořádkové hlídky", které měli místní Romy šikanovat.

"Novináři se začali zajímat o auta příslušníků těchto jednotek zaparkovaná na školním dvoře," vypráví ředitel CFCF András Ujlaky. O něco později začali rodiče dětí novinářům popisovat, jak jejich děti chodí do speciálních tříd v přízemí budovy, kde je učí méně kvalifikovaní pedagogové.

I když je v Maďarsku segregace ve vzdělávání nepřípustná, podle aktivistů je však v mnoha školách běžná. Podle dat Evropské komise bylo v roce 2015 segregováno zhruba 45 procent romských žáků. Na základě toho Evropská komise vede s Maďarskem tzv. řízení o nesplnění povinnosti.

Od nástupu Orbánovi politické strany Fidesz byla podle Attili Mraz z Výzkumného centra pro etiku americké Harvardovy univerzity spousta maďarských škol převedena z pravomoci místních úřadů pod správu centrální vlády v Budapešti. Z toho vyplývá, že segregace ve vzdělávání je její přímou odpovědností.

Přečteno: 779x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Maďarsko, Viktor Orbán, Diskriminace, segregace, Romové, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo