romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Organizace Nová škola otevírá na Mezinárodní den Romů 24. ročník literární soutěže Romano suno

7.4.2021 15:18
Předávání cen Romano suno 2018 (FOTO: Nová škola)
Předávání cen Romano suno 2018 (FOTO: Nová škola)

Obecně prospěšná společnost Nová škola vyhlašuje 24. ročník literární soutěže, která dává mladým romským autorům možnost popsat svět kolem sebe vlastníma očima a ocenit jejich znalost romštiny – jazyka, který se ve veřejném prostoru běžně nevyskytuje. Většinové části společnosti pak přibližuje svět romských dětí a zvyšuje povědomí o možnostech romštiny jako plnohodnotného jazyka.

Témata letošního ročníku se soutěžící dozvědí 8. dubna – na Mezinárodní den Romů, kdy bude soutěž vyhlášena. Na samotnou tvorbu mají čas do konce školního roku (do 30. června 2021). Slavnostní vyhlášení nejlepších příspěvků proběhne v první polovině prosince. Nejlepší texty i s jejich českým překladem se také objeví ve sborníku Romano suno 2021.

O vítězných příspěvcích rozhodnou romsko-české poroty, například prozaička Iveta Kokyová, básnířka Renata Berkyová, výtvarníci Ladislava Gažiová a Antonín Střížek.

K zaměření letošního ročníku se vyjádřila koordinátorka soutěže Marie Podlahová Bořkovcová. „Témata, na která budou letos účastníci soutěže psát a dělat videa, zveřejníme až ve čtvrtek. Mimo realizaci samotné soutěže se bude letos více věnovat rozšiřování povědomí o romské literatuře a psaní v romštině vůbec. Kromě série seminářů na středních školách, kde studenti vybírají z romanosunových textů svého vítěze, uspořádáme besedu s Ivetou Kokyovou a tvůrčí dílny v romštině. Nejvíc lidí chceme ale oslovit přes internet. Už minulý rok jsme začali s vydáváním Te meravů, podcastů o romské literatuře. První Te merav se zabýval dílem Stáni Mikové a Eleny Lackové. Letos jsme už publikovali Te merav o Evě Danišové a na samotné vyhlášení soutěže zveřejníme 3. rozsáhlejší díl Te meravu o nestorce romské literatury Teře Fabiánové. Následovat bude podcast o Ivetě Kokyové. Na tvorbu podcastů se obzvášť těším,“ uzavírá koordinátorka soutěže Marie Podlahová Bořkovcová.

Od roku 1996 docházejí do Nové školy každoročně stovky textů a obrázků. V posledních letech přibyla také autorská videa v romštině. „Jsem ráda, že se soutěže účastní pořád víc dospělých a že kromě příspěvků v próze letos přišlo také poměrně dost básní. Jsem taky ráda, že se nám pořád víc daří zapojovat do soutěže i mluvčí z méně rozšířených romských nářečí. Kromě nejrozšířenější severocentrální romštiny, máme v posledních letech stále více příspěvků od olašských dětí a v posledním ročníku jsme získaly také příspěvky v áhi-dialektu, v jihocentrální romštině,“ shrnula úspěchy posledního ročníku Iveta Kokyová, člena literární poroty Romano suno. A dodává: „Hlavně si přeji, aby se alespoň tímto způsobem jazyk udržoval a aby se tvorba v romštině četla a byla předávána další generaci.“

Více o soutěži najdete na http://novaskolaops.cz/romano-suno/.

Sborníky s vítěznými pracemi dětí najdete zde: http://www.novaskolaops.cz/sborniky-viteznych-praci.

 
fk, Nová škola o.p.s.
Přečteno: 418x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Soutěž, Romano sunoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo