romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)
Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.

"Cílem semináře je poskytnout informační servis v podobě ucelených dat o romské historii, jazyce a sociokulturních specifikách. Důležitým leitmotivem celého programu jsou také otázky související se sociálním vyloučením a chudobou, kterým romské rodiny často čelí," uvedli organizátoři kurzu.

Speciální blok je věnován konkrétním metodám, které pomáhají zlepšit spolupráci mezi školou a romským žákem, potažmo jeho rodinou. Dostává se i na konkrétní didaktické postupy při zefektivňování výuky a při doučování. Během celého semináře probíhá navazování konkrétních zkušeností a dotazů účastníků na jednotlivá témata v interaktivní diskusi. Kurz je akreditován MŠMT v systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Je vhodný pro pedagogy, kteří učí ve školách, ve kterých je znatelný podíl romských žáků, ale přispívá také k dlouhodobé snaze o desegregaci českého školství tím, že i školám v hlavním vzdělávacím proudu nabízí informace, které jsou pro integraci romských dětí nezbytné. Proto se také tento nabízený kurz stal součástí oficiálních doporučení veřejné ochránkyně práv pro školy k podpoře desegregace českého vzdělávacího systému. 

Program začíná 26. srpna ráno v 9:00 společnou snídaní a končí 27. srpna ve 14:00. Celý kurz, včetně stravy a ubytování, je, díky podpoře grantu MŠMT ČR,  zdarma.

Společnost R - Mosty kurz Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků realizuje již deset let a za dobu jeho existence jím prošlo přes 700 učitelů a dalších pedagogických a sociálních pracovníků. Tradičně skvělé hodnocení od účastníků patří lektorů kurzu, romistům Davidovi Tišerovi a Barboře Šebové a ředitelce ZŠ Floriána Bayera v Kopřivnici Vlastě Gerykové, která má dlouholeté a pozitivní zkušenosti se vzděláváním romských dětí. Lektorský tým nově doplňuje také speciální pedagožka Dana Míková, která se zaměřuje na prezentaci konkrétních kazuistik a postupů, kterými škola nebo další instituce mohou škodit nebo naopak prospívat integraci dětí z odlišného sociokulturního prostředí. 

Pokud Vás téma zajímá a domníváte se, že je užitečné přemýšlet o vzájemném soužití Romů a Gádžů z jiné perspektivy, můžete se přihlásit mailem na adam@r-mosty.cz nebo telefonicky na čísle 725 345 594.

R-Mosty
Přečteno: 1171x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, R-Mosty, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo