romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Organizace RomanoNet spustila kampaň s názvem „ME DŽAV! A so tu?“

26.9.2018 11:45
Kampaň ME DŽAV! A so tu?
Kampaň ME DŽAV! A so tu?

Organizace RomanoNet spustila na konci srpna kampaň s názvem ME DŽAV! A so tu? (česky JÁ JDU! A co ty?). Cílem kampaně je aktivovat Romy v období před volbami a motivovat je k tomu, aby šli volit v komunálních volbách.

„Vyznat se v politických programech, najít si své favority a zároveň volit zodpovědně? To je těžké i pro ostřílené voliče. Natož pak pro ty, kteří jdou k volebním urnám v komunálních volbách poprvé. A takových je mezi cílovou skupinou kampaně mnoho. Buď proto, že volby ignorovali, nevěděli o nich anebo skočili na předvolební sliby a pohrůžky těch, kteří si jejich hlasy kupovali a kupují. Právě proto jsme již na konci srpna spustili kampaň s názvem „ME DŽAV! A so tu?“ která má probudit zájem Romů o politiku a uvědomit si, že právě lokální politika má zásadní dopad na jejich každodenní život,“ říká Michal Miko, ředitel organizace RomanoNet.

Kampaň probíhá intenzivně na sociálních sítích, zejména na FB a Instagramu, a má významný dopad na cílovou skupinu. Součástí kampaně jsou videa, ve kterých známé romské osobnosti vyjadřují svůj postoj k volbám a současně vyzývají další Romy k tomu, aby šli volit také. Některá videa v kampani mají až 50 000 zhlédnutí a stovky sdílení. Dále jsou publikovány články občansky aktivních Romů, které se zveřejňují na zpravodajském serveru www.romea.cz.

Týden před volbami bude zveřejněno instruktážní video, ve kterém bude Romům vysvětleno, jak volba v komunálních volbách probíhá. Současně se v mnoha vyloučených lokalitách rozdávají letáky, které informují Romy o tom, že se 5. a 6. října konají komunální volby a že na stránkách www.medzavasotu.cz mohou najít podrobnější informace.

Kromě zvýšení volební účasti Romů v komunálních volbách organizace RomanoNet také monitoruje ve vytipovaných vyloučených lokalitách v České republice kupčení s hlasy. Má v těchto místech hlídky, které vědí jak postupovat v případě, kdy dochází k tomuto korupčnímu jednání.

„Existuje mnoho politických stran či uskupení, které cíleně navštěvují sociálně slabé Romy a za pár stovek nebo šišku salámu je dovedou s předvyplněným volebním lístkem k volební urně. Některým je přislíbena odměna až po té, co odvolí a tak se mnohdy stalo, že Romové žádali volební komisi o to, aby jim tedy zaplatila, když už šli volit. Naše hlídky mají na starost toto korupční jednání odhalovat, další už bude na policii a soudech, které by měly v tomto ohledu jednat rychle,“ vysvětluje Michal Miko, ředitel organizace.

Kampaň ME DŽAV! A so tu? Bude spuštěna do poloviny října. Po té bude probíhat vyhodnocení dopadu kampaně a na konci roku 2018 budou tyto výsledky veřejně prezentovány pro zájemce a odbornou veřejnost na národní i mezinárodní úrovni.

Organizace RomanoNet je zastřešující organizací 8 neziskových romských a proromských organizací, která je platformou pro vyjednání a prosazování změn v nastavování politiky integrace a k lepšímu zacílení výzev na financování projektů k integraci Romů a sociálně znevýhodněných osob. Organizace stojí za vznikem stínové zprávy o stavu romské menšiny s názvem „Monitorovací zpráva občanské společnosti o implementaci národní romské integrační strategie v České republice“.

 

TZ RomanoNet
Přečteno: 800x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Kampaň, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo