romea - logo
15. prosince 2018 (sobota)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Organizace RomanoNet spustila kampaň s názvem „ME DŽAV! A so tu?“

26.9.2018 11:45
Kampaň ME DŽAV! A so tu?
Kampaň ME DŽAV! A so tu?

Organizace RomanoNet spustila na konci srpna kampaň s názvem ME DŽAV! A so tu? (česky JÁ JDU! A co ty?). Cílem kampaně je aktivovat Romy v období před volbami a motivovat je k tomu, aby šli volit v komunálních volbách.

„Vyznat se v politických programech, najít si své favority a zároveň volit zodpovědně? To je těžké i pro ostřílené voliče. Natož pak pro ty, kteří jdou k volebním urnám v komunálních volbách poprvé. A takových je mezi cílovou skupinou kampaně mnoho. Buď proto, že volby ignorovali, nevěděli o nich anebo skočili na předvolební sliby a pohrůžky těch, kteří si jejich hlasy kupovali a kupují. Právě proto jsme již na konci srpna spustili kampaň s názvem „ME DŽAV! A so tu?“ která má probudit zájem Romů o politiku a uvědomit si, že právě lokální politika má zásadní dopad na jejich každodenní život,“ říká Michal Miko, ředitel organizace RomanoNet.

Kampaň probíhá intenzivně na sociálních sítích, zejména na FB a Instagramu, a má významný dopad na cílovou skupinu. Součástí kampaně jsou videa, ve kterých známé romské osobnosti vyjadřují svůj postoj k volbám a současně vyzývají další Romy k tomu, aby šli volit také. Některá videa v kampani mají až 50 000 zhlédnutí a stovky sdílení. Dále jsou publikovány články občansky aktivních Romů, které se zveřejňují na zpravodajském serveru www.romea.cz.

Týden před volbami bude zveřejněno instruktážní video, ve kterém bude Romům vysvětleno, jak volba v komunálních volbách probíhá. Současně se v mnoha vyloučených lokalitách rozdávají letáky, které informují Romy o tom, že se 5. a 6. října konají komunální volby a že na stránkách www.medzavasotu.cz mohou najít podrobnější informace.

Kromě zvýšení volební účasti Romů v komunálních volbách organizace RomanoNet také monitoruje ve vytipovaných vyloučených lokalitách v České republice kupčení s hlasy. Má v těchto místech hlídky, které vědí jak postupovat v případě, kdy dochází k tomuto korupčnímu jednání.

„Existuje mnoho politických stran či uskupení, které cíleně navštěvují sociálně slabé Romy a za pár stovek nebo šišku salámu je dovedou s předvyplněným volebním lístkem k volební urně. Některým je přislíbena odměna až po té, co odvolí a tak se mnohdy stalo, že Romové žádali volební komisi o to, aby jim tedy zaplatila, když už šli volit. Naše hlídky mají na starost toto korupční jednání odhalovat, další už bude na policii a soudech, které by měly v tomto ohledu jednat rychle,“ vysvětluje Michal Miko, ředitel organizace.

Kampaň ME DŽAV! A so tu? Bude spuštěna do poloviny října. Po té bude probíhat vyhodnocení dopadu kampaně a na konci roku 2018 budou tyto výsledky veřejně prezentovány pro zájemce a odbornou veřejnost na národní i mezinárodní úrovni.

Organizace RomanoNet je zastřešující organizací 8 neziskových romských a proromských organizací, která je platformou pro vyjednání a prosazování změn v nastavování politiky integrace a k lepšímu zacílení výzev na financování projektů k integraci Romů a sociálně znevýhodněných osob. Organizace stojí za vznikem stínové zprávy o stavu romské menšiny s názvem „Monitorovací zpráva občanské společnosti o implementaci národní romské integrační strategie v České republice“.

 

TZ RomanoNet
Přečteno: 762x

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Kampaň, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia Commons)

Patnáct evropských organizací vyzývá země EU, aby se zavázaly k aktualizaci Strategie romské integrace po roce 2020

11.12.2018 16:26
Minulý týden koalice patnácti romských organizací a organizací bojujících proti rasismu vyzvala Radu EU a vlády evropských zemí, aby se zavázaly k aktualizaci Strategie romské integrace po roce 2020. Evropská Komise předložila návrh k tomuto závazku evropskému parlamentu a Radě EU minulý týden.
 celý článek

Ilustrační FOTO

Agentura AP: Romské rodičky se ve slovenských nemocnicích střetávají s rasismem i fyzickým násilím

11.12.2018 11:10
V některých slovenských nemocnicích několik dní po porodu zadržují rodičky proti jejich vůli. Ve svém původním materiálu to včera napsala agentura AP. Podle ní opatřením trpí zejména ženy romského původu, ke kterým se nemocniční personál navíc chová hrubě až násilně. Slovenské ministerstvo zdravotnictví se proti tomuto tvrzení na dotaz ČTK důrazně ohradilo, stejně jako nemocnice v Kežmarku, kde agentura AP získala materiál pro svou reportáž.
 celý článek

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková v rozhovoru pro romeatv.

Zmocněnkyně pro lidská práva: Společnost nemá lidská práva za úplně důležitou věc, kritika neziskovek je špatná a problematická

9.12.2018 17:39
Česká společnost nepovažuje lidská práva dostatečně za důležitou záležitost. Panuje spíš názor, že už jsou prosazena a není potřeba je dál chránit. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková to řekla ČTK při příležitostí Dne lidských práv, který připadá na 10. prosince. Za velký problém zmocněnkyně považuje výpady vůči neziskovým organizacím. Den lidských práv se připomíná na výročí, kdy valné shromáždění OSN přijalo v roce 1948 Všeobecnou deklaraci lidských práv.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo