romea - logo
21. října 2018 (neděle)
svátek má Brigita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Organizace RomanoNet spustila kampaň s názvem „ME DŽAV! A so tu?“

26.9.2018 11:45
Kampaň ME DŽAV! A so tu?
Kampaň ME DŽAV! A so tu?

Organizace RomanoNet spustila na konci srpna kampaň s názvem ME DŽAV! A so tu? (česky JÁ JDU! A co ty?). Cílem kampaně je aktivovat Romy v období před volbami a motivovat je k tomu, aby šli volit v komunálních volbách.

„Vyznat se v politických programech, najít si své favority a zároveň volit zodpovědně? To je těžké i pro ostřílené voliče. Natož pak pro ty, kteří jdou k volebním urnám v komunálních volbách poprvé. A takových je mezi cílovou skupinou kampaně mnoho. Buď proto, že volby ignorovali, nevěděli o nich anebo skočili na předvolební sliby a pohrůžky těch, kteří si jejich hlasy kupovali a kupují. Právě proto jsme již na konci srpna spustili kampaň s názvem „ME DŽAV! A so tu?“ která má probudit zájem Romů o politiku a uvědomit si, že právě lokální politika má zásadní dopad na jejich každodenní život,“ říká Michal Miko, ředitel organizace RomanoNet.

Kampaň probíhá intenzivně na sociálních sítích, zejména na FB a Instagramu, a má významný dopad na cílovou skupinu. Součástí kampaně jsou videa, ve kterých známé romské osobnosti vyjadřují svůj postoj k volbám a současně vyzývají další Romy k tomu, aby šli volit také. Některá videa v kampani mají až 50 000 zhlédnutí a stovky sdílení. Dále jsou publikovány články občansky aktivních Romů, které se zveřejňují na zpravodajském serveru www.romea.cz.

Týden před volbami bude zveřejněno instruktážní video, ve kterém bude Romům vysvětleno, jak volba v komunálních volbách probíhá. Současně se v mnoha vyloučených lokalitách rozdávají letáky, které informují Romy o tom, že se 5. a 6. října konají komunální volby a že na stránkách www.medzavasotu.cz mohou najít podrobnější informace.

Kromě zvýšení volební účasti Romů v komunálních volbách organizace RomanoNet také monitoruje ve vytipovaných vyloučených lokalitách v České republice kupčení s hlasy. Má v těchto místech hlídky, které vědí jak postupovat v případě, kdy dochází k tomuto korupčnímu jednání.

„Existuje mnoho politických stran či uskupení, které cíleně navštěvují sociálně slabé Romy a za pár stovek nebo šišku salámu je dovedou s předvyplněným volebním lístkem k volební urně. Některým je přislíbena odměna až po té, co odvolí a tak se mnohdy stalo, že Romové žádali volební komisi o to, aby jim tedy zaplatila, když už šli volit. Naše hlídky mají na starost toto korupční jednání odhalovat, další už bude na policii a soudech, které by měly v tomto ohledu jednat rychle,“ vysvětluje Michal Miko, ředitel organizace.

Kampaň ME DŽAV! A so tu? Bude spuštěna do poloviny října. Po té bude probíhat vyhodnocení dopadu kampaně a na konci roku 2018 budou tyto výsledky veřejně prezentovány pro zájemce a odbornou veřejnost na národní i mezinárodní úrovni.

Organizace RomanoNet je zastřešující organizací 8 neziskových romských a proromských organizací, která je platformou pro vyjednání a prosazování změn v nastavování politiky integrace a k lepšímu zacílení výzev na financování projektů k integraci Romů a sociálně znevýhodněných osob. Organizace stojí za vznikem stínové zprávy o stavu romské menšiny s názvem „Monitorovací zpráva občanské společnosti o implementaci národní romské integrační strategie v České republice“.

 

TZ RomanoNet
Přečteno: 720x

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Kampaň, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Více než osm desítek romských studentů středních a vyšších odborných škol si v pátek 4. 11. 2017 v Praze převzalo stipendia, která jim udělila organizace ROMEA. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Slavnostní předávání stipendií pro romské studenty SŠ a VOŠ

19.10.2018 0:37
Přímý přenos z Brožíkova sálu na Staroměstské radnici ze slavnostního setkání romských studentů středních a vyšších odborných škol, kteří se pro tento školní rok stali součástí Romského stipendijního programu. Ten realizuje organizace ROMEA již třetím rokem za podpory dánské nadace Velux, nadace Albatros a dalších podporovatelů. Přímý přenos ze slavnostní akce zajišťuje první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Jedna ze dvou uzavíraných ubytoven v Ústí nad Labem. Ubytovna Modrá. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Výzkum Agentury: Více než 80% rodin z ubytoven se přestěhovalo do běžného bydlení díky mimořádné dávce

16.10.2018 15:58
Víc než čtyři pětiny domácností z ubytoven, které se díky mimořádné dávce na kauci a vybavení mohly přestěhovat do běžného bytu, si bydlení po roce udržely.
 celý článek

Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Okamura a Rozner se dle policie nedopustili trestného činu, Lety jsou dál "neexistující pseudokoncentrák bez plotu"

16.10.2018 11:39
Výroky předsedy SPD Tomia Okamury a jeho stranického kolegy poslance Miloslava Roznera o romském táboře v Letech u Písku nejsou trestným činem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo